V prvom článku o netikete sme predstavili prvých 5 pravidiel. Netiketa ich má však až 10 a všetky sú rovnako dôležité. Tak si ich poďme priblížiť.
- Zdieľaj názory odborníkov
Internet vznikol na výmenu informácií, no po čase sme si z neho vytvorili miesto najmä na zábavu.
Zdieľanie užitočných informácií, názorov odborníkov alebo zdieľanie vlastných vedomostí a skúseností je však veľmi dôležité. Mohol si sa o tom presvedčiť napríklad počas dvoch rokov, kedy vládla téma Covid-19 a dezinformácie sa šírili rýchlejšie ako lesný požiar.
O to viac je dôležité, aby si v rámci netikety šíril pravdu a názory skutočných odborníkov.
Inak skončíme nejako takto:
- Nevyvolávaj zbytočné hádky a drámu
Jedným z obľúbených koníčkov ľudí je vyvolávanie sporov. Prečo? Možno, aby vyventilovali svoju vlastnú frustráciu. Alebo sa chcú jednoducho zabaviť.
Dôvodov, prečo vzniká v online priestore toľko hádok, je mnoho. Netiketa nezakazuje vášnivú diskusiu podloženú relevantnými dôkazmi.
No pokiaľ táto diskusia prebieha bez toho, aby si akceptoval názory druhých ľudí, vzniká tu problém. V slušnej diskusii by si mal:
- rešpektovať druhého
- nenadávať mu alebo ho nezosmiešňovať kvôli názoru
- snažiť sa vysvetľovať svoje názory racionálne, bez vyhrotených emócií
- Rešpektuj súkromie druhých ľudí
Bezpečnosť na internete je horúcou témou práve kvôli tomu, že mnoho ľudí nedodržiava pravidlo číslo 8.
Máš zamknutý profil na Instagrame, na Facebooku máš 5 priateľov a zverejňuješ o sebe minimum informácií?
To je super, no len to, že sa na internete vyskytuješ, môže ohroziť tvoje súkromie. Stalkovanie je v online priestore bežnou praxou, ktorá môže prerásť aj do reality. A nebudeme ti klamať, nemusí skončiť dobre.
Preto je mimoriadne dôležité rešpektovať súkromie druhých aj na internete. A ak ti náhodou ujde očko na messengerové správy tvojho frajera, spomeň si, že je to jeho súkromie.
Ak mu nedôveruješ, chyba je asi niekde inde. Rešpektuj však jeho priestor a súkromie.
- Nezneužívaj moc, ktorú máš
Predstav si, že v škole povie tvoj spolužiak niečo, čo nechceš počuť. Čo s tým spravíš? Nemáš veľmi čo, iba akceptovať jeho názor alebo sa s ním pustiť do diskusie.
No ak si administrátor vašej školskej skupiny na Facebooku, máš moc vymazať akýkoľvek príspevok alebo komentár, ktorý sa ti nepáči.
Nemal by si túto moc zneužívať. Hoci je niekedy ťažké akceptovať názory druhých, to ešte neznamená, že máš právo ich odstraňovať.
- Odpúšťaj druhým chyby
Spomínaš si na to, keď všetci odišli z Pokecu na Facebook a ty si sa musel naučiť, že ti už nebudú chodiť RPčky?
Facebook si vtedy používal na to, aby ti povedal, koľko detí budeš mať v budúcnosti, kedy zomrieš a aké máš IQ na základe testov, ktoré si od teba vypýtali nielen osobné údaje, ale pomaly aj tvoju krvnú skupinu.
Každý, kto začína robiť so sociálnymi sieťami alebo celkovo s internetom, robí chyby. Čo môžeš spraviť pre ľudí, ktorí nevedia ako s nimi pracovať?
- Uč ich, čo je bezpečné robiť a čo nie – napríklad neklikať na reklamy, kde sľubujú, že so zázračnou hlísticou schudneš do 5 dní.
- Nevysmievaj sa im.
- Odpúšťaj chyby.
Internet je ťažké kontrolovať akýmikoľvek zákonmi, a preto sa tam sústreďuje veľa hejtu, nenávisti a klamstiev.
Ak však budeš dodržiavať základné pravidlá netikety, pomôžeš aj ty vytvoriť priateľskejšie prostredie.
Zdroje:
http://www.albion.com/netiquette/book/index.html
https://www.merriam-webster.com/dictionary/netiquette#h1
https://us.norton.com/internetsecurity-kids-safety-what-is-netiquette.html#