Generácia,
ktorá sa zaujíma

3 veľké konšpiračné teórie, ktoré dodnes hýbu svetom

Lochnesská príšera naozaj existuje. Zem je plochá doska. Hoaxy naše každodenné. Čo by sme bez nich robili. No, určite by sa nám žilo lepšie. Spoznaj najväčšie hoaxy posledných rokov spolu s nami.

  1. Holokaust sa nestal

Holokaust bol jednou z najhorších a najdesivejších udalostí, no aj tak sa nájdu špecialisti, ktorí sa rozhodli, že holokaust je vymyslený.

No a kto by si ho vymýšľal? Predsa Židia.

tenista prikyvujúci na znak súhlasu

Podľa konšpirátorov si tým chceli údajne získať sympatie sveta a finančné odškodnenie z Nemecka. 

Konšpirátori, ktorí si dali 3 energeťáky a teraz nevedia, čo so sebou, si povedali, že žiaden holokaust nikdy nebol. Židia donútili vládu, Hollywood, akademikov a ďalších ľudí hrať všetky tieto veci. 

Ďalší tvrdia, že holokaust je hoax, pretože neexistuje žiadna stratégia holokaustu alebo príkaz na holokaust, ktorý by podpísal sám Hitler. Všetky dôkazy predložené v Norimberskom procese, samozrejme, odmietajú.

michael scott z office seriálu

Potom sú tu konšpirátori, ktorí si dali len nejaké to double espresso a tak majú umiernenejšie názory ako napríklad, že holokaust síce bol, ale určite nemal toľko obetí a dôkazy sú zmanipulované. 

Zakrývanie pravdy ako súčasť stratégie nacistov

Keď chceš vyhladiť milióny ľudí tak, aby sa o tom nikto nedozvedel, asi to nebudeš dávať vyhlasovať do rozhlasu. 

Spochybňovaniu holokaustu preto pomohol slovník, ktorý využívali nacisti, aby jednoducho oklamali celý svet. 

Židia neboli deportovaní, ale „presídlení“, gettá boli uzavrené pre „karanténu“ a taký pochod smrti bol len „evakuáciou“.

muž hovoriaci o tom, že všetko je klamstvo

Nacisti boli majstri v pretvárke. Len si pripomeňme udalosť z roku 1944, keď Medzinárodný Červený kríž požiadal o vyšetrenie životných podmienok v tábore Terezín

Väzni boli prinútení tváriť sa šťastne a veselo. Zdobili kasárne a sadili pred nimi kvety. Tento propagačný film neskôr ukázali ostatným, aby videli ako im je tam dobre.

Holokaust nie je špekulácia ani mýtus, ale historický fakt. Popieranie holokaustu nie je názor, ale zlomyseľné prekrúcanie pravdy, ktoré šíri a podnecuje nenávisť. Popieranie holokaustu je navyše podľa zákona trestné.

Desaťtisíce väzňov zanechali obrovské množstvá výpovedí. Z tábora tiež zostalo veľa dokumentov alebo fotografií, ktoré poukazujú na to, že išlo o reálne udalosti

Je skôr smutné, že sa o pravdivosti týchto udalostí pochybuje. Ako sa asi musia cítiť tí, ktorí holokaust prežili a teraz ti začnú konšpirátori hovoriť, že nikdy nebol? 

A ako by to bolo, kebyže sa aj k Adolfovi Hitlerovi neviazali konšpirácie. Jedna taká sa spája s jeho smrťou.

Zomrel naozaj tam, kde hovoria historici, že zomrel? 

Niektorí by prisahali, že ho na vlastné oči videli odísť do Latinskej Ameriky a iní mu zase kývali, keď odlietal vo vesmírnom korábe na planétu Far far away.

raketa letiaca vo vesmíre

Bolo to, samozrejme, veľakrát vyvrátené, napríklad výskumom, kde podľa zubov Hitlera autori štúdie jasne dokázali, že naozaj zomrel v roku 1945 v berlínskom bunkri.

  1. Za útoky z 11. septembra 2001 môžu Američania

Čierny deň v histórii nielen Ameriky, ale aj sveta. Pád dvojičiek za sebou zanechal veľa nešťastných ľudských príbehov. No a ako by to bolo, kebyže sa niekto nerozhodne spochybňovať aj takúto masovú tragickú udalosť.

Alternatívne vysvetlenia tejto tragédie podporila napríklad DVD séria s názvom Loose Change. Existujú dohady o tom, že prvým virálnym hitom na YouTube boli práve tieto videá.

konšpirátor vysvetľuje konšpirácie

Američania mali toto všetko spraviť preto, aby ospravedlnili svoju inváziu do Iraku a Afganistanu. Jasným dôkazom mal byť aj fakt, že USA mali najsilnejšie letectvo na svete, ale v ten deň nedokázali zachytiť žiadne z unesených lietadiel.

Išlo totiž o veľmi nezvyčajný viacnásobný únos s násilím na palube, pri ktorom bol transpondér, ktorý identifikuje lietadlo, vypnutý alebo zmenený. Svet je skrátka zložitejší, ako sa nám môže zdať.

O 11. septembri existuje viac konšpirácií ako húb po daždi, tak spomenieme ešte jednu. Tá zase tvrdí, že Dvojičky padli kvôli odpáleným výbušninám, ktoré mali budovy zdemolovať. 

To je síce pekná teória, ale videli ste už niekedy, že by bola riadená demolácia vykonávaná od vrchných poschodí k spodným? Asi nie, lebo je to vždy naopak. 

Rozsiahle vyšetrovanie Národného inštitútu pre štandardy a technológie dospelo k záveru, že lietadlá prerušili a poškodili podporné stĺpy a uvoľnili protipožiarnu ochranu. Následne sa do budov vylialo obrovské množstvo leteckého paliva, ktoré vyvolalo rozsiahle požiare. Tie spôsobili prehýbanie podláh a ohýbanie obvodových stĺpov, čo pripomínalo zvuky „výbuchov“. 

Podlahy klesli a preťažili stĺpy kvôli čomu sa budovy do seba zrútili.

A len tak na okraj, nikdy sa žiadne dôkazy o výbušninách nenašli. Na to by si však konšpirátori určite tiež našli vysvetlenie.

  1. Veľký brat ťa stále vidí

Starí známi Ilumináti hýbu svetom už roky. Teda skôr ťahajú za nitky, stretávajú sa na super tajných meetingoch a tam rozhodujú aj o tvojom osude.

meeting iluminátov

Prapočiatok iluminátov z dnešných konšpiračných teórií bolo tajné spoločenstvo v Bavorsku. Toto spoločenstvo združovalo intelektuálov, ktorí boli proti vtedajšiemu náboženskému poriadku.

Ilumináti sa zahalili rúškom tajomstva – využívali rôzne symboly, prijali pseudonymy a odhaleniu sa snažili vyhýbať rôznymi špiónskymi praktikami.

Ilumináti riadia svet

Fanúšikovia tejto teórie veria v to, že ilumináti stoja na pozadí politických a vlastne akýchkoľvek procesov, ktoré im umožňujú ovládať svet. No a, samozrejme, na týchto tajných stretnutiach je iba zopár vyvolených jedincov, ktorí majú na všetko vplyv. 

Jay-Z, Rihanna a Beyoncé členmi tejto rady? 

rihanna žmurkajúca a smejúca sa

Možno sa ti zdá, že na takomto presvedčení nie je nič zlé. 

No len si spomeň na pandémiu alebo vojnu na Ukrajine. Okrem toho, že konšpirácie pokrivia verejnú mienku, reálne môžu ľudí stáť ich životy

Prečo veríme konšpiračným teóriám? 

Ponúkajú nám jednoduché odpovede na zložité otázky. Chceme rozumieť, prečo sme museli sedieť dva roky na home office alebo prečo muselo zomrieť 11. septembra 2001 toľko ľudí. 

Zložité vysvetlenia však nie sú to, čo by sme vyhľadávali. Chceme poznať jednoduchú pravdu a najlepšie hneď.

muž pýtajúci sa na to, čo sa deje

Ďalším dôvodom je potreba zapadnúť a zdieľať spoločnú identitu

Konšpirátori majú pocit, že oni majú pravdu a všetci ostatní klamú alebo sú oklamaní. Ľudia, ktorí konšpiračným teóriám veria, často žijú v duševnej nepohode a strachu

Ako sa brániť voči konšpiračným teóriám? 

Odpoveď je jednoduchá. Tým, že budeš podporovať svoje kritické myslenie a mediálnu gramotnosť, len tak ľahko im nenaletíš. 

Bude sa ti žiť ľahšie, keď nebudeš mať strach z toho, že ťa niekto sleduje cez kameru, riadi všetky svetové udalosti alebo fejkuje historické míľniky

Nezabudni si spraviť o hoaxoch a konšpiračných teóriách spraviť aj kvíz, ktorý sme pre teba pripravili.

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie