Generácia,
ktorá sa zaujíma

4 zásady rozumného investovania

​​Kedysi sme si niekoho, kto investuje, predstavovali ako človeka s hrubou zlatou reťazou na krku a Ferrari v garáži. Dnes už vieme investovať aj s pár desiatkami eur a z nášho mobilu. Najmä už dobre vieme, ako veľmi nám investovanie môže v budúcnosti zvýšiť stav na našom účte. Ak sa samozrejme o investovanie začneme zaujímať dostatočne skoro.

Toto je zopár zásad dobrého investora, ktorými ak sa budeš riadiť, máš šancu na úspech.

Zásada 1: Vždy si povedz, na ako dlho chceš investovať.
Bez časového horizontu nedokážeš odhadnúť riziko, ktoré si môžeš dovoliť. Ak si chceš sporiť na dôchodok, môžeš si dovoliť vyššie riziko a ísť do akcií. Ak si chceš niekam uložiť úspory a použiješ ich o 5-6 rokov na kúpu domu, musíš byť oveľa opatrnejší a bezpečnejšie je ísť do nižšieho rizika, napríklad do vládnych dlhopisov. Platí pravidlo, že ak nevieš, na koľko chceš investovať, neinvestuj.

via GIPHY

Zásada 2: Netipuj správny čas, investuj pravidelne a dlhodobo.
Veľa ľudí sa snaží vyčíhať tú správnu chvíľu, kedy budú akcie dole, vtedy ich nakúpiť a rozprávkovo zbohatnúť, keď porastú. Pravda je, že nikto nevie predpovedať, čo sa kedy stane. Pri takýchto špekuláciách s najväčšou pravdepodobnosťou svoje peniaze akurát tak znehodnotíme. Viac ako 90% aktívnych fondov, ktoré sa snažia trafiť konkrétne akcie a čas, v dlhodobom horizonte zarobí menej ako pasívne ETF, ktoré nerobí nič a reprezentuje iba priemer trhu. Je extrémne náročné triafať pohyby na trhu a nedokážu to ani tí najväčší experti.

Oveľa dôležitejšie ako to, kedy do trhu peniaze vložíme, je to, ako dlho tam peniaze necháme. Keď budeš investovať pravidelne, nákupná cena sa ti v čase spriemeruje a nemusíš sa báť, že ťa chytí smola a nakúpiš draho.

⚡️ Pozri si video s ešte viac radami o tom, ako správne investovať:

Zásada 3: Pozor na emócie.
Tie sa s nami rady hrajú a máme aj rôzne chyby myslenia. Podľahneme presvedčeniu, že vieme viac ako druhí a že vidíme za oponu. Stratu psychologicky vnímame bolestivejšie ako rovnako veľký zisk. Môžeme tak začať panikáriť a predávať. Aby toho nebolo málo, ak nám náhodou vyjde nejaký obchod, pripíšeme to hneď našej genialite. Preto investuj iba vtedy, ak sa dokážeš držať pravidelného plánu a odoláš nutkaniu prechytračiť trh.

Zásada 4: kupuj celý trh, nie konkrétne akcie.
Schválne, skús sa zamyslieť – čo je rozumnejšie?

  1. Staviť veľkú časť svojich úspor, že jedna konkrétna firma sa jedného dňa stane Teslou a ty zbohatneš
  2. Investovať svoje úspory do pestrého košíka firiem, ktoré v priemere spoľahlivo rastú vždy, keď rastie celá ekonomika.

Asi už tušíš, že b) je správne. Nákupom veľkého počtu firiem si si znížil riziko, lebo všetky naraz sa určite neprepadnú. Z lotérie sa zrazu stáva uvážená investícia.

Investovať by mal skoro každý. Drž sa pri tom týchto štyroch rád a veríme, že ťa čaká pekná budúcnosť.

Reklama

Vyber si viac z Toto takto