Generácia,
ktorá sa zaujíma

5 slovenských obrazov, ktoré by si mal poznať

Tieto slovenské obrazy si možno ešte nikdy nevidel. Je ale najvyšší čas napraviť to a vybrať si svojho nového obľúbeného umelca. A ktovie, možno zistíš, že aj naše umenie je absolútne svetové.

1. Martin Benka – Po žatve
Jeden z obrazov, ktorý sa vydražil za najvyššiu sumu v slovenskej histórii. Nájdeme v ňom symbol Slovákov pracujúcich v krásnej prírode. Jeho motto bolo: „Nenadrapovať sa, neliezť privysoko, nehľadať krásu v prázdnote, ale zveľaďovať ju a tešiť sa z nej tam, kde je: medzi ľuďmi, v živote.“

2. Ľudovít Fulla – Roľnícka svadba

Ďalší obraz vyzerá oproti Benkovi ako z úplne iného sveta. Ľudovít Fulla rád porušoval pravidlá a dal by sa označiť za slovenského Picassa. Rád experimentoval a snažil sa do umenia, ale aj architektúry, priniesť nové, moderné spôsoby. 

3. Ladislav Mednyánszky – Vysoké Tatry pred búrkou

Mednyánszky vedel fantasticky zachytiť svetlo. Na tomto obraze namaľoval krajinu, ktorá nebola iba krajinou, ale zrkadlom toho, ako sa cítil. Typické sú pre neho hlavne hmlisté a temné obrazy, aj keď jeho tvorba je naozaj rôznorodá.

4. Albín Brunovský – Dáma v klobúku I.

Brunovský je typický veľmi precíznymi grafikami a obrazmi, ktoré skrývajú obrovské množstvo detailov. Napriek tomu sú však snové a surreálne. Albín Brunovský vytváral novú realitu cez obrázky, ktoré boli dokonalo realisticky zobrazené.

5. Milan Laluha – Dve postavy

V niečom úplne opačný prístup ako Brunovský mal Milan Laluha. Namiesto drobných detailov zobrazoval ľudí a objekty iba v základných geometrických tvaroch alebo znakoch.

Reklama

Vyber si viac z Arts&Kultúra