Generácia,
ktorá sa zaujíma

5 tipov, ako zvládnuť coming out

coming-out-ako-zvladnut

Ak ste si nedávno uvedomili, že patríte medzi LGBT komunitu, zrejme budete uvažovať o coming oute. Tu je pár tipov, ako toto ťažké obdobie zvládnuť. Coming out by mal byť cestou k pocitom slobody, väčšiemu prežívaniu lásky a aj k menšiemu stresu. 

1. Coming out voči sebe samému
Prvou náročnou časťou coming outu je samozrejme coming out voči sebe samému. Žijeme vo svete a v rodinách, ktoré sú plné mýtov o LGBT komunite. Je preto bežné cítiť strach, úzkosť, či dokonca nenávisť voči sebe samému.

2. Majte plán
Môže vás upokojiť, keď na coming out budete mať plán. Prejdite si v hlave každú osobu, ktorej to chcete povedať. Predstavte si, ako bude kto reagovať, aké sú výhody a nevýhody toho, že to tomu človeku poviete a komu to teda naozaj chcete povedať. Určite to totiž nemusíte oznamovať všetkým.

3. Majte záchranného človeka
Pýtajte sa iných na to, aký bol ich coming out alebo sa na to pripravte so svojím psychológom alebo psychologičkou. Je veľmi dôležité, aby pri vás niekto stál a vedel, čím prechádzate. Tiež vás tento človek môže podržať, keď vám vaša myseľ začne vytvárať len tie najhoršie scenáre. Veď to poznáte… 

…poviete to blízkym, tí sa nahnevajú, odsúdia vás a prestanú sa s vami baviť. V skutočnosti to tak vôbec nemusí byť. Druhí to častokrát ocenia a pocítia aj istú hrdosť, že ste sa zdôverili práve im. Ak je reakcia negatívnejšia alebo sú v šoku, skúste ich povzbudiť, aby sa vás pýtali na čokoľvek, čo im nie je jasné. A pokiaľ to na nich bude príliš a zareagujú fakt veľmi zle, nezabúdajte, že prvotná reakcia po čase zrejme prejde. 

4. Majte informácie o živote LGBT ľudí
Je tiež dôležité mať čo najviac dôveryhodných informácií o mýtoch a živote LGBT ľudí. Viete tak blízkym poskytnúť odpovede a vzbudiť väčšiu dôveru a istotu, ale aj vyvrátiť niektoré klamstvá, ktorým mohli uveriť. Tento dokument obsahuje okrem užitočných rád aj príklady mýtov a argumentov na ne. Môže vám to v diskusii veľmi pomôcť. 

5. Coming out nestojí za ohrozenie bezpečnosti
Niektorí ľudia sa coming outom dostávajú do situácií ohrozenia. Môžu vás vyhodiť z domu, z práce, môžu vás odstrihnúť od rodiny alebo nútiť chodiť na terapie s cieľom zmeny orientácie. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Ak máte pocit, že vám toto v rodine hrozí, rozhodnite sa, či za to coming out stojí.

…a čo nerobiť?

Je aj pár vecí, ktorým by sme sa radšej mali vyhnúť. Coming out počas hádky, v silných emóciách alebo hneve, nevedie k ničomu dobrému. Tiež nie je nápomocné, keď ste pod vplyvom alkoholu alebo drog. Chápeme, že to je naozaj náročný krok, ale s čistou hlavou dopadne oveľa lepšie. No a keď je ten druhý v strese alebo sa ponáhľa, radšej rozhovor odložte na inokedy.

Vnútorný aj vonkajší coming out, je proces, na ktorý vplýva veľa vonkajších faktorov. Všetky a všetci prechádzajú týmto procesom individuálne a inak. Niekedy je to jednoduchšie, inokedy zložitejšie a náročné. V každom prípade, ak coming out urobíte, je to dôležitý krok, na ktorý buďte hrdé a hrdí.

Zdroj gifov: giphy.com

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd