Generácia,
ktorá sa zaujíma

5 vecí, ktoré sú vďaka umeniu lepšie

Načo mi je divadlo alebo nová pesnička? Nech idú radšej všetci umelci kopať kanály, aspoň budú prospešní. Je umenie svetu nejako prospešné?

Ako ovplyvňuje kultúra náš život?

Keď si pomyslíš na umelcov, zrejme si predstavíš Harryho Stylesa alebo Jenifer Lawrence. Byť umelcom však nie je vždy iba o sláve a miliónoch na účte. Vedelo by ti o tom povedať veľa slovenských umelcov. 

Za každým úspechom je mnoho hodín práce, tréningov, kreativity a úsilia, ktoré im často nikto nezaplatí. No aby sme ti nehovorili názory, ale fakty, poďme sa pozrieť na to, ako ovplyvňuje kultúra náš život

Pomáha ekonomike

Kultúrny a kreatívny priemysel vyprodukoval v roku 2017 tovary a služby v hodnote 3,1 miliardy eur a prispel 1,4 miliardy eurami k HDP Slovenska. 

Keď ideš na dovolenku, čo si pozeráš ako prvé? Či sú v okolí nejaké historické pamiatky, možno múzeá či galérie. Veľakrát cestuješ priamo za kultúrou. Na taký Topfest, Pohodu či Grape si asi nejdeš dať len vychladené pivo. 

Hoci na Slovensku nemáme presné štatistiky, koľko turistov navštevuje danú oblasť kvôli kultúre, vo Veľkej Británii je to až 50 %. Čím viac turistov, tým viac sa zvyšuje príjem miest a obcí. Vplýva to aj na podnikateľov v iných odvetviach. Ako?

Turista sa musí niekde najesť, ubytovať sa, nakúpiť magnetky na chladničku a to všetko si kúpi tam, kde ho to priláka vďaka kultúre.

Mr. Bean fotí okolie foťakom z auta

Kultúra nie sú len divadelné predstavenia a návšteva kina. Je to aj architektúra. Čím krajšie mesto alebo miesto, tým viac láka ľudí pozrieť si to tam, kúpiť si bývanie či otvoriť si obchod.

Keď budeme podporovať kvalitnú architektúru a revitalizáciu miest, zvýšime šancu, že sa v nich budú točiť veľké peniaze. 

Pomáha nám zrelaxovať či dokonca liečiť 

Jedným z ďalších benefitov kultúry, ktorý si už určite využil aj ty, je oddych. Ako dobre sa dá zrelaxovať so slúchadlami v ušiach, v kine alebo na koncerte. 

Bart Simpson si tancuje a má slúchadlá

Vplyv umenia na zdravie je ale aj vedecky dokázaný. Zlepšuje stavy pri:

  • demencii
  • depresii 
  • Parkinsonovej chorobe

Vedci dokázali napríklad aj to, že hudba vie upokojiť aktivitu mozgu a tým znížiť úzkosť, alebo zmierňovať chronické bolesti pri rakovine a teda naozaj zlepšiť fyzický stav pacientov. 

V niektorých krajinách je už umenie priamo zakomponované do zdravotnej starostlivosti.

Umenie vplýva na kvalitu života

Chodil si aj ty ako malý na klavír, flautu alebo dramatický krúžok? Možno si mal menej času behať po uliciach s kamošmi, no určite to malo aj pozitívny vplyv, ktorý máme dokonca dokázaný.

žena hrajúca energicky na klavír

Podľa dostupných informácií, mladí ľudia, ktorí sa aktívne venujú umeniu, sú o 20 % náchylnejší byť aktívnymi voličmi a o 50 % viac majú chuť byť dobrovoľníkmi v ich komunite.

Byť aktívnym človekom a zapájať sa do ďalších činností je prospešné nielen pre spoločnosť, ale aj pre teba. Môžeš si napríklad nájsť vďaka týmto skúsenostiam dobre ohodnotenú prácu.

Čísla hovoria ešte ďalšiu zaujímavú vec. Deti zo sociálne slabších rodín, ktoré sa venujú umeniu, majú až trikrát väčšiu šancu získať vysokoškolský titul

Nezabúdaj si teda rozvíjať okrem ľavej aj pravú mozgovú hemisféru.

kreslený mozog tancuje

Nižšia kriminalita vďaka umeniu

Počul si už niekedy o teórii rozbitého okna? Ak na ulici niekto rozbije okno a nikto ho neopraví, čoskoro k nemu pribudnú ilegálne graffiti, odpadky, či krádeže. Ľudia vidia, že sa o prostredie nikto nestará a tak strácajú zábrany.

Public art je jedným zo spôsobov, ktorým mesto dáva najavo, že sa o svoje verejné priestory stará. Bolo dokázané, že na miestach, kde sa nachádzajú umelecké diela, klesá kriminalita

História bez kultúry

Čo by sa stalo, keby všetky staré knihy, artefakty či obrazy jednoducho zmizli? Neexistovali by žiadne Hviezdoslavove básne, Fullove maľby či ľudové piesne. 

Kultúra formuje identitu národa. Keď niekomu v zahraničí povieš, že si zo Slovenska, tak sa mu možno prvé asociujú bryndzové halušky alebo profesionálne umelecké teleso SĽUK.

Umenie vyjadruje dôležité míľniky v histórii a odzrkadľuje náladu doby. 

meniace sa gif s obrazmi slávnych umelcov

Neposielaj umelcov kopať kanály

Každý má rád iný druh umenia – niekto si rád sadne k dobrej knihe, iný zasa vykupuje všetky lístky do divadla a ďalší má v obľube odreagovať sa v kine na béčkovom filme. 

Umenie je však našou prirodzenou súčasťou. 

Nie je tu len pre zábavu a oddych.Vplýva na našu ekonomiku, zdravie a celkový stav spoločnosti. 

Preto, keď najbližšie stretneš umelca alebo sa s niekým budeš baviť o umelcoch, neposielaj ich kopať kanály. Ak teda nechceš prísť v živote o mnoho vecí, ktoré ho robia pestrým a zaujímavým.

Reklama

Vyber si viac z Arts&Kultúra