Náš život je zložený zo vzťahov – rodinných, priateľských či romantických. Učíme sa, ako fungujú, ktoré sú funkčné a ktoré nás naopak robia nešťastnými. Týchto 9 znakov ti prezradí, či si v zdravom vzťahu.
❤️ Vzájomne sa podporujete
Ak chceš niečo veľmi dosiahnuť a o niečo sa usiluješ, určite ti dobre padne podpora tvojich najbližších. V každom zdravom vzťahu by sa mali ľudia navzájom podporovať a tešiť sa z úspechov druhých.
❤️ Vo vzťahu ste rovnocenní
Vyvyšovanie do vzťahu nepatrí. Ak sa tvoja partnerka či partner rád chváli a teba zhadzuje za to, že niečo podľa neho nevieš, nie je to v poriadku. Ani jedna z osôb nesmie mať pocit, že má nad ňou druhá osoba moc, ktorou dokáže ovplyvňovať jej bezpečie, zdravie, život či dôstojnosť.
❤️ Navzájom sa rešpektujete
Tento bod by mal platiť nielen vo vzťahoch, ale aj v spoločnosti. To, že sa v nejakých názoroch nezhodujete, neznamená, že by ste sa mali kvôli tomu hádať alebo urážať. Každý má právo na svoj vlastný názor.
❤️ Viete sa porozprávať o čomkoľvek
Od počasia po najväčšie traumy v živote. Vo vzťahu, ktorý je založený na dôvere, by ste sa mali vedieť rozprávať o všetkom.
Ak je pre teba ťažké otvoriť sa alebo jednoducho nevieš o ťažších veciach rozprávať z vlastnej iniciatívy, existujú rôzne hry, ktoré vám pomocou otázok pomôžu preskúmať vaše životy z inej perspektívy.
❤️ Kompromisy sú neoddeliteľnou súčasťou
V zdravých vzťahoch sa stáva, že v komunikácii a pri výzvach potrebujeme hľadať kompromisy – teda strednú cestu.
Ubrať zo svojich nárokov a počúvať aj toho druhého. Hľadanie spoločného riešenia nás veľa učí o nás samých:
👉 o tom, ako prijímame a dávame spätnú väzbu,
👉 ako komunikujeme svoje očakávania a nároky,
👉 aké pocity pri vyjednávaní prežívame,
👉 čo sme ochotní/é a schopné/í s týmito poznatkami o sebe robiť ďalej.
❤️ Učíte sa pracovať s emóciami
V každom vzťahu prídu náročné situácie, kedy pociťujeme nespokojnosť či nervozitu.
Možno si len mal zlý deň v škole, no veľmi jednoducho sa môže stať, že tento hnev a frustráciu prenesieš aj na svojho partnera/partnerku.
Ak chceš byť fér k sebe aj k iným ľuďom, je potrebné naučiť sa so svojimi emóciami pracovať a regulovať ich.
❤️ Dôverujete si
Keď si v zdravom vzťahu, dôveruješ druhej osobe.
Vieš sa na ňu spoľahnúť a nielen v dobrých chvíľach, ale najmä vtedy, keď ti je ťažko.
Ak aj príde menšie sklamanie, v zdravom vzťahu vynaložia ľudia potrebnú energiu a vôľu pre to, aby náročnú situáciu spoločne prekonali.
❤️ Je pre vás dôležitý súhlas druhého
Rešpektuješ rozhodnutia tvojho partnera/partnerky.
Či už povie áno alebo nie, nevyvíjaš na druhého nátlak, ale nechávaš ho rozhodnúť sa slobodne a informovane.
❤️ Cítite sa vo vzťahu bezpečne
V prostredí, kde sa cítime bezpečne, môžeme byť sebou. Môžeme sa rozvíjať a nebojíme sa robiť chyby. Vieme, že v ňom máme niekoho, o koho sa môžeme v rôznych situáciách – radostných, aj smutných – oprieť. A platí to, samozrejme, aj naopak.
Neboj sa odísť zo vzťahu, ktorý nie je zdravý
Niekedy zostávame vo vzťahoch nešťastní, lebo si povieme, že to tak zrejme má byť. Nemá a ak ti bude niekto hovoriť opak, povedz mu, ako by mal zdravý vzťah vyzerať.
Častokrát ostávame vo vzťahoch, ktoré nie sú pre nás zdravé ani prospešné z rôznych dôvodov. Vidíme takýto príklad doma alebo sa bojíme, že si už nikoho iného nenájdeme. Nech je dôvod akýkoľvek, je treba naň prísť a riešiť ho. Aj s tým ti pomôžu workshopy o vzťahovej a sexuálnej výchove.
Interaktívne workshopy vzťahovej a sexuálnej výchovy chodí do škôl robiť organizácia inTYMYta. Počas týchto vekovo vhodných workshopov sa nebudeš nudiť, o sexualite sa budete baviť narovinu a úprimne. Všetky informácie, ktoré sa dozvieš, sú podložené aktuálnymi dátami a výskumom. Máš právo na kvalitné vzdelávanie, ktoré ti pomôže na tvojej ceste k zdravým, bezpečným a rešpektujúcim vzťahom – workshop je možné získať na www.intymyta.sk.