Generácia,
ktorá sa zaujíma

Kto vidí naše konverzácie a ako si písať tajne?

sifrovane spravy

Mali by sme používať šifrované messenger appky alebo je to zbytočné? Pozrime sa na to, čo je šifrovaná a čo skutočne šifrovaná komunikácia.

Taký Facebook Messenger používa SSL šifrovanie. To znamená, že keď napíšem niečo do messengera, kým je to odoslané na server, tak je to zašifrované. Na serveri facebooku sú ale zrazu metadáta mojej správy čitateľné a viditeľné pre Facebook. Následne je opäť zašifrovaná a poslaná prijímateľovi.

Skutočne šifrovaná je komunikácia, ktorá má šifrovanie end-to-end, teda od začiatku až do konca. V tomto prípade je naša konverzácia zašifrovaná pri odoslaní, ostáva šifrovaná aj pri prechode cez server a aj pri doručení prijímateľovi. 

Na takéto end-to-end šifrovanie sa môžeme spoľahnúť napríklad v aplikáciách Signal, Viber alebo Threema. Navyše si pri týchto aplikáciách vieme overiť, že komunikujeme skutočne s tým, s kým chceme komunikovať. Pred prvou konverzáciou sa obe strany, teda prijímateľ aj odosielateľ, voči sebe verifikujú kódom.

Ani cez takéto appky neposielajme svoje osobné údaje, teda dátum narodenia, adresu a podobne. Ak potrebujeme takéto údaje niekomu poslať, urobme tak radšej cez email v zašifrovanej prílohe.

Používanie WhatsApp skupiny na komunikáciu so spolužiakmi ohľadom domácich úloh je úplne okej. Na toto taktiež môžeme používať Facebook Messenger a žiadne veľké nebezpečenstvo nám nehrozí. Ide o to, že ak by aj niekto našu konverzáciu „nabúral“, nedozvie sa žiadne dôležité alebo tajné informácie.

Ak si chceme s niekým písať tajomstvá, použime Viber, Signal alebo Threemu. Tieto všetky používajú end-to-end šifrovanie. Vždy je však najlepšie si to povedať radšej osobne a vôbec nie preto, lebo tak najlepšie vidíš emócie druhého človeka, ste si bližšie a ľudia sa v dnešnej dobe menej a menej stretávajú… ale najmä pre bezpečnosť tvojich informácií. 

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi