Generácia,
ktorá sa zaujíma

Na čo môže byť blockchain užitočný?

blockchain

Blockchain, to boli kedysi hlavne kryptomeny. Zrazu však zažili veľký boom aj NFTčka, využitie blockchainu v hrách a začína prenikať aj do iných oblastí. Kde všade až môže siahať využitie blockchainu? Pozri si toto video, ver mi, že budeš prekvapený.

Dôležitým princípom je, že blockchain sa nedá prepisovať a teda spätne falšovať alebo meniť údaje, že je to veľmi rýchla, lacná a transparentná technológia. Tieto benefity môžu pekne poslúžiť vo viacerých oblastiach.

Voľby sú extrémne dôležitá súčasť života v demokracii. A aj preto sa niektorí pokúšajú o manipuláciu a podvody. Ak by boli voľby prepojené na blockchain, zabránilo by sa volebným podvodom. Blockchain by sa dal využívať aj v iných prípadoch na overenie identity namiesto starého dobrého občianskeho preukazu.

Mohli by sme tam mať zapísané všetky možné údaje o nás ako o občanovi. Tie sa potom môžu rýchlo a spoľahlivo overiť na hocijakom úrade a všetci podvodníci s falošnými pečiatkami, zmluvami a nebodaj občianskymi, by mali po chlebe.

V školách môže pomôcť zabrániť podvodom s diplomami, titulmi a známkami. Ak by sa vydávali diplomy cez blockchain, mali by sme ich jasnú a transparentnú databázu. Tá by sa mohla ďalej prepojiť napríklad na zamestnávateľov.

Zdravotníctvo je veľmi citlivé práve na bezpečnosť údajov. Blockchain síce je transparentný, ale zároveň spoľahlivo ukrýva identitu jednotlivých ľudí. Lekár by sa tak mohol rýchlo dostať ku všetkým pacientovým záznamom a zároveň ich jednoducho zdieľať medzi nemocnicou, poliklinikou alebo aj samotným pacientom.

Dal by sa využívať aj na inteligentné digitálne zmluvy. Na blockchaine sa dá veľmi rýchlo overiť, či daná zmluva spĺňa všetky vopred určené podmienky, napríklad, keď chcem kúpiť dom, že človek na druhej strane ten dom naozaj vlastní a zároveň ja mám dostatok peňazí, aby som za dom zaplatil. No a keď je všetko splnené, dohoda je automaticky podpísaná. Je to tak naozaj rýchly a bezpečný proces.

Využitie môže mať napríklad v automobilovom priemysle, kde sa do blockchainu bude zapisovať história auta a už nám nikto nepredá na Bazoši Felíciu s údajne najazdenými 40-tisíc kilometrami…

Problém je, že mnoho z benefitov je dnes v rozpore s našimi štátnymi inštitúciami. Štáty sú roky zvyknuté mať monopol v peniazoch, transparencii, majú schopnosť zhabať majetok a podobne. Uvidíme, či budú štáty ochotné prispôsobiť sa tomuto pokroku. 

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi