Generácia,
ktorá sa zaujíma

Môžem sa obrátiť na ombudsmana aj ja? Kto to vôbec je?

slovo ombudsman vytvorené z kociek

Ústava SR hovorí, že všetci máme základné ľudské práva. Kto ich však ochraňuje, ak sú porušované? Práve to má na starosti ombudsman.

Ombudsman je superhrdinom v boji za ľudské práva

Ombudsman alebo aj verejný ochranca práv (VOP) je nezávislý orgán. Ústava SR je najvyšší zákon štátu – a tým myslíme naozaj najvyšší, všetky ostatné zákony sú pod ním. 

Ôsma hlava Ústavy je venovaná práve prokuratúre a verejnému ochrancovi práv, čiže zrejme chápeš, aká dôležitá je jeho práca.

žena v superhrdinskom plášti

Úlohou ombudsmana či ombudsmanky je chrániť základné práva a slobody občanov pred orgánmi verejnej správy – to sú napríklad rôzne úrady alebo poisťovne ako zdravotná či sociálna. Ak teda budeš mať problém s nejakou štátnou inštitúciou, je tu niekto, kto bude chrániť tvoje práva.

S čím sa môžem na ombudsmana obrátiť? 

Venuje sa napríklad týmto témam:

  • polícia
  • väzenstvo
  • školstvo
  • voľby
  • prístup k informáciám
  • zdravotná starostlivosť

Ak ťa zaujíma kompletný zoznam, nájdeš ho na stránke vop.gov.sk.

S čím u ombudsmana nepochodíš? Nerieši susedské spory, zmluvné vzťahy, dedičské konania a pôžičky. Taktiež nemá právo riešiť rozhodnutia súdov – iba ak by sa tvoj proces úplne bezdôvodne naťahoval, čím by bolo porušené tvoje právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov – či konanie prokuratúry. 

Možno ťa to prekvapí, ale ombudsman nerieši ani diskrimináciu. Teda, čiastočne áno – ak sa jej dopúšťajú verejné orgány, upozorňuje na to. Ak by si sa však obeťou diskriminácie stal ty a potreboval si pomoc, obrátiť sa môžeš na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

Ombudsman pomáha aj deťom a mladým ľuďom

Ak ťa trápi nejaký problém, ktorý sa týka tvojich základných práv a slobôd, môžeš sa aj ty obrátiť na verejného ochrancu práv. Stačí napísať anonymný mail a on sa ti zaručene ozve s odpoveďou. 

Mnoho otázok však už dostali od iných mladých ľudí, a preto na ich stránke nájdeš najčastejšie otázky a odpovede. Rozhodne si ich pozri a možno dostaneš odpoveď na svoju otázku ihneď. 

Všetko nájdeš na tejto stránke: https://vop.gov.sk/pomahame-detom/

Či už ťa trápia otázky o škole, štáte, rodine, vzťahoch a ďalších témach, ktoré sa týkajú tvojich práv a slobôd, neváhaj sa ich na to spýtať.

Máme na Slovensku ombudsmana? 

Po tom, čo v marci skončilo funkčné obdobie Márii Patakyovej, nebol na Slovensku zvolený nový ombudsman. Áno, je to tak trochu hanba.

To, ako si ho zvoliť, sa píše, ako inak, v Ústave SR. Volí ho Národná rada Slovenskej republiky na 5 rokov. NR SR si vyberá z kandidátov, ktorých navrhne najmenej 15 poslancov.

Kto sa môže stať ombudsmanom?

Verejný ochranca práv musí byť občan Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a v deň voľby dosiahol vek 35 rokov. No a ešte jedna dôležitá vec – nemôže byť členom politickej strany či politického hnutia, aby bol naozaj nezávislý.

Návrhy na nového ombudsmana sa môžu predkladať do 30.9.2022. Jediný kandidát zatiaľ je Marián Török, ktorého nominovala strana SaS. Tento kandidát bol šéfom Kancelárie verejného ochrancu práv v čase, keď bola ombudsmankou Mária Patakyová …, teda bol niečím ako jej pravou rukou.

Zdroje: 

vop.gov.sk

https://www.sme.sk/c/6036412/ustava-sr-osma-hlava-prokuratura-a-verejny-ochranca-prav.html

Reklama

Vyber si viac z News

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo