Generácia,
ktorá sa zaujíma

Aj ty môžeš stážovať v Európskej vesmírnej agentúre

The European Space Agency alebo po slovensky Európska vesmírna agentúra funguje už od roku 1975 a dodnes mala 22 členských štátov. Tento týždeň sa k nej pridalo aj Slovensko. 

Čo robí Európska vesmírna agentúra?

Určite poznáš NASA. Ak nie preto, že je to významný americký Národný úrad pre letectvo a vesmír, tak aspoň z mikín, ktoré nesú ich logo a jedným časom boli naozaj veľkým hitom. No a ESA je jej európska verzia.

NASA a ESA sú v skutočnosti veľkými hráčmi, keď príde reč na skúmanie vesmíru, ale aj našej Zeme. 

ESA vytvorila napríklad európsky navigačný systém Galileo, ktorý slúži podobne ako americké GPS na navigáciu, ale aj určovanie polohy či času. Je dostupný pre verejnosť, no využívajú ho napríklad aj v tachografoch nákladných automobilov, kde zaznamenáva rýchlosť a vzdialenosť, aby boli cesty bezpečnejšie.

Galileo sa tiež využíva na hľadanie stratených osôb na horách, v mori či na púšti, ktorí majú pri sebe vysielač núdzového signálu. Galileo ich dokáže lokalizovať za 10 minút.

Európska vesmírna agentúra má za sebou však omnoho viac ako len navigačný systém – napríklad viac ako 80 misií do vesmíru. V súčasnosti napríklad letí k Merkúru, zatiaľ najmenej preskúmanej planéte našej sústavy, družica BepiColombo. 

Ilustračný obrázok.

Môžem ísť na stáž do ESA?

Áno. Vďaka tomu, že sme krajina v EÚ, ktorá donedávna spolupracovala a po novom sa stala aj členskou krajinou Európskej vesmírnej agentúry.

Stáž vypisuje agentúra každý rok. Ak máš ambície pracovať v tomto odbore a láka ťa stáž vo vesmírnej agentúre (koho by nelákala), určite sleduj ich stránku.

Kedy sa dá prihlásiť?

November: podávanie prihlášok

December/Január/Február: výber kandidátov

Február: najskorší dátum nástupu na stáže. Termín nástupu na stáž je stanovený po vzájomnej dohode s prihliadnutím na preferencie uvedené v prihláške a môže to byť kedykoľvek od februára do októbra toho istého roku.

Čo je na tom celom najlepšie? Ozvú sa všetkým uchádzačom s informáciou, či ich berú, alebo nie. Takýto luxus vo väčšine prípadov, keď si posielaš životopisy, nemáš.

Stali sme sa členskou krajinou ESA

Áno, už sme to spomínali, no tento týždeň ratifikovala prezidentka Zuzana Čaputová pridruženie Slovenska k ESA. Stali sme sa tak 23. členom. 

Na svojej fanpage na Facebooku napísala: 

“Dnes som ratifikovala parlamentom schválenú zmluvu o pridružení Slovenskej republiky do Európskej vesmírnej agentúry. Možno sa pýtate prečo krajina ako Slovensko potrebuje vesmír. Je to najmä preto, lebo je tam budúci potenciál, využívanie vesmíru sa demokratizuje a stáva sa dostupnejším aj menším štátom.”

prezidentka SR Zuzana Čaputová

Verí v to, že vďaka tejto spolupráci sa budú môcť realizovať aj slovenskí výskumníci a podnikatelia so svojimi vesmírnymi projektami. 

Možno jedným z nich budeš práve aj ty.

Zdroje:

https://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/Student_Internships2

https://www.euspa.europa.eu/newsroom/news/galileo-inside-your-phone

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/525282-navigacny-system-galileo-vyuziva-uz-miliarda-pouzivatelov-smartfonov/

https://www.esa.int/Enabling_Support/Operations/Current_and_future_missions

Reklama

Vyber si viac z News