Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako by vyzeral svet bez pravidiel? Stačí sa pozrieť do online priestoru

Niekto ukradol moju identitu. Vyhráža sa mi. Nechcú ma zobrať do žiadnej práce kvôli jednej fotke. To ako sa správame na internete, má dôsledky aj v realite. Často väčšie než si uvedomujeme. 

Prečo je také dôležité dodržiavať pravidlá netikety?

To, že sa nachádzame v online priestore, neznamená, že si tam môžeme robiť, čo chceme. Viem, je to veľmi lákavé, lebo máš takmer úplnú slobodu.

žena hovoriaca o pravidlách

Ak si nezachytil články na pokračovanie o 10 pravidlách netikety časť 1 a časť 2, odporúčame ti ho.

Tvoje činy, ale aj činy druhých môžu viesť k nepríjemným dôsledkom v realite. 

Akým? 

  • kyberšikana
  • toxické správanie v online priestore
  • negatívna digitálna stopa
  • odhalenie osobných informácií

A k mnohým ďalším.

Hate speech alebo keď skritizuješ všetko, čo sa dá

No a teraz sa priznaj, napísal si niekomu niečo na internete, čo bolo naozaj cez čiaru? Možno to boli iba nahromadené emócie, ktoré ťa donútili napísať niečo zlé. 

Práve vtedy si použil tzv. hate speech alebo teda nenávistný prejav, ktorý je jedným z najsilnejších negatívnych prejavov v online priestore. 

radšej lásku, nie hate speech

Hate speech je akákoľvek forma komunikácie, či už ju povieš, napíšeš alebo sa tak iba správaš, ktorá útočí na druhého človeka. Buď mu nadávaš alebo používaš diskriminačné narážky

Človeka alebo skupinu ľudí urážaš napríklad už len za to, kým sú, v čo veria, aké sú etnikum, národnosť, rasa, akú majú farbu pleti, pôvod alebo pohlavie.

Prečo toľko ľudí používa hate speech?

Občas sa každý z nás nahnevá a má chuť ponadávať tomu druhému koľko sa len dá. No väčšinou si zahryzneme do jazyka a nespravíme to. Prečo?

Tak ťa učila mamka aj škola. Byť slušný a správať sa k druhým pekne, aj keď ťa naštvú. No a potom si otvoríš TikTok alebo Instagram. 

Okrem už spomínanej anonymity, ktorú internet zabezpečuje, sociálne siete sú plné ľudí, ktorí by si mohli v nenávistných prejavoch spraviť majstrovstvá. 

Psychológia, ktorá sa ukrýva za týmito prejavmi je asi takáto: „Keď sa tak správa on, budem sa aj ja!”

To, že sú sociálne siete plné nenávisti a diskriminácie, podporuje ľudí v tom, aby boli takí aj oni. Nie sme dokonalí, ty ani ja. Preto ak nás niečo dlhodobo ovplyvňuje, začneme sa správať rovnako.

Séria poľských štúdií zistila:

hate speech zvyšuje predsudky

Ako vnímaš, keď okolo teba prejde žena zahalená v burke, ktorej vidíš iba oči? Možno v tebe narastie strach, že by táto žena mohla byť teroristka a ublížiť ti, aj keď vieš, že sú to iba predsudky. 

Nie každý moslim je terorista, no správy, tetky na ulici a dlhodobý hate speech zohrajú veľkú rolu v psychike človeka. O to vážnejší je hate speech, pokiaľ ho šíria osoby na vysokých pozíciách

Čím častejšie je hate speech opakovaný, tým viac je téma normalizovaná aj napriek tomu, že za normálnych okolností je takéto správanie odsúdené.

No a keďže na sociálnych sieťach je viac hate speechu ako húb po daždi, ľudia majú pocit, že je v poriadku urážať a nadávať druhým

Aký dopad má hate speech na psychiku?

Veľký. A nekončí to len tým, že si človek poplače a ide ďalej. Hate speech má dlhodobé následky ako napríklad: 

  • depresie
  • strach a úzkosť
  • poruchy spánku
  • nízke sebavedomie
  • poruchy príjmu potravy
  • ubližovanie si
  • sklony k samovražde

Na Slovensku sa podľa dostupných dát z 3316 opýtaných stretlo s kyberšikanou 44,3 % respondentov, z čoho 36,2 % bolo chlapcov a 53,2 % bolo dievčat.

Ako ťa chránia sociálne siete pred hate speech a kyberšikanou?

Od začiatku roka 2020 do septembra 2021 vymazal Facebook viac ako 160 miliónov príspevkov, ktoré obsahovali hate speech. Znie to ako veľa. Keď však zvážime aké množstvo ľudí sa na sociálnych sieťach nachádza a koľko nenávisti najmä na Facebooku vidíme každý deň, je to zanedbateľný počet. 

Na ktorých sociálnych sieťach sa s kyberšikanou stretávajú ľudia najčastejšie?

Prvé miesto v tejto neslávnej hitparáde patrí Instagramu so 42 %, bronzové miesto obsadil Facebook s 37 %, hneď za ním s 31 % skončil Snapchat. 

štatistika, kde sa najviac vyskytuje kyberšikana

Facebook aj Instagram majú vo svojich pravidlách definovaný hate speech a zakazujú ho, no ako vidíme, ešte stále majú na čom pracovať, aby zachytili všetky útoky.

Taktiež Tik Tok má vo svojich pravidlách definované nenávistné správanie a zakazuje ho.

Hate speech je však rýchlejší ako ochranné mechanizmy voči nemu. 

Čo môžem spraviť proti hate speechu? 

V prvom rade ho nepodporuj. Nič dobré z toho nikdy nemôže vzísť, no ty si môžeš výrazne poškodiť svoju povesť nielen v online svete, ale aj v realite. 

Ak uvidíš príspevky, ktoré sú nenávistné, nahlasuj ich. 

Dôležitú úlohu zohráva aj vzdelanie, ktoré učí mladých ľudí viac akceptovať rozdielnosti a správať sa ku každému rovnocenne bez ohľadu na ich náboženstvo, rasu, vierovyznanie a ďalšie veci. 

Čím viac ľudí podporuje tieto nenávistné myšlienky, tým sa stávajú silnejšie. Tým, že ich budeš spochybňovať, ich moc zoslabne.

Zdroje:

https://www.un.org/en/hate-speech/understanding-hate-speech/what-is-hate-speech

http://www.snslp.sk/wp-content/uploads/Sikana-a-kybersikana-na-skolach-2018.pdf

https://www.ditchthelabel.org/wp-content/uploads/2017/07/The-Annual-Bullying-Survey-2017-1.pdf

https://www.stompoutbullying.org/blog/hate-speech

learnsafe.com

nytimes.com

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi