Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako nakopnúť pamäť po prázdninách? Vyskúšaj tieto 4 metódy

Opakovanie je matka múdrosti. Opakovanie je matka múdrosti. Počkať, prečo je tá veta napísaná dvakrát za sebou? Dovolili sme si zaujať tvoju pozornosť, aby sme ti prezradili, prečo si tvoj mozog tak rád berie dovolenku a ako dosiahnuť, aby mu narástli svaly.

Tak si poďme zlepšiť pamäť!

Koľko nôh má tento slon?

optická ilúzia - slon
Zdroj: https://www.optics4kids.org/optical-illusions

Presný počet nôh je 4, ale nie to sme chceli. Skutočné triky mysle sa skrývajú za jej trénovaním. Prinášame ti preto zopár cvikov na dobrú pamäť.

1. Maj vždy po ruke zvýrazňovačku

Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Zvýraznený text vždy vyčnieva. Preto ho tvoj mozog zaregistruje skôr a uloží si ho na harddisk.

Aby však malo zvýrazňovanie zmysel, je nutné, aby si si nezvýrazňoval celé vety alebo aby to nevyzeralo nejako takto:

kniha so zvýrazneným textom

2. Opakovanie, opakovanie, opakovanie

Mimochodom, vieš ako sa volá táto slovná figúra? Epizeuxa. Teraz si to zopakuj ešte 5 x.

Opakovanie má naozaj zázračný účinok na našu pamäť. Ako funguje?

Prvá cesta zapamätania si veci sa začína, keď ju čítame, počúvame alebo ju niekde vidíme. Náš mozog si hádže omrvinky po ceste, ktorá je zatiaľ neznáma a neznačená turistickými značkami. 

No viete, ako to je s jedlom, buď ho zjedia zvieratá alebo sa jednoducho po čase rozloží. Preto potrebuje mozog pomoc v podobe opakovania. Čím častejšie si budeme opakovať danú informáciu, tým viac túto cestu vychodíme, potom ju možno aj vyasfaltujeme, patrične označíme a vytvoríme z nej diaľnicu v mozgu.

dospelý muž idúci na bicykli

A aká je ideálna intenzita opakovania

  1. Prvýkrát je dobré si zopakovať informáciu hneď po tom, čo si sa ju naučil. Najlepšie je povedať si aspoň základné body nahlas.
  2. Druhý raz je to po 24 hodinách. Aj keď máš pocit, že si si to zapamätal na prvú šupu, never tomu úplne. Ráno sa zobudíš a zistíš, že si na všetko zabudol. Nestresuj, nezabudol. Iba si to potrebuješ pripomenúť a to práve opakovaním.
  3. Týždeň je doba, za ktorú sa udeje mnoho vecí, a preto je možné, že tie naučené jednoducho zabudneme. Preto je dobré zopakovať si tieto vedomosti aj s časovým odstupom, aby sme sa uistili, že ich stále vieme. 

3. Fajná metóda učenia, prepáčte, Feynmannova

Táto metóda je pomenovaná po známom fyzikovi, nositeľovi Nobelovej ceny, Richardovi Feynmannovi. Spočíva v tom, že si lepšie pamätáme, keď zapojíme do učenia viac než len čítanie. 

Čo to znamená? Naučíš sa niečo a potom tieto vedomosti povieš napríklad svojej kamarátke, ktorej sa nechcelo učiť pred písomkou.
Viem, je to nefér, ale touto metódou si naučené veci lepšie zapamätáš ty a kamoška tiež.

4. Loci, nie Loki

Metóda nespočíva v severskej mytologickej postave Lokiho. No je taktiež poriadne stará, keďže vznikla takmer pred 2000 rokmi v starovekom Grécku

Pomenovanie vychádza zo slova Locus, čo v preklade znamená miesto. Ako funguje? Jednotlivé informácie si pospájaš s miestami, ktoré dobre poznáš, napríklad priestory tvojho domu či bytu. Na jednotlivé miesta ukladáš informácie a buduješ si tak pamäťový palác.

stratený muž v Koloseu

Napr. potrebuješ si zapamätať, v ktorom roku sa stal Augustus rímskym cisárom. Predstav si, že si vo svojom byte. Je horúci augustový deň. Ideš po chodbe a natrafíš na dvere do obývačky, kde je červený blikajúci nápis -27. Vojdeš do obývačky a na stole nájdeš veľkého muža v rímskej zbroji s mečom v ruke, ktorý vrieska niečo po latinsky a dáva si vavrínový veniec na hlavu. Takto si zapamätáš, že Augustus sa stal rímskym cisárom v roku 27 pred naším letopočtom.

Bonusová metóda

Samostatnou kapitolou pri pamätaní si, sú mená a tváre. Na toto vynašiel metódu bývalý americký prezident John Fitzgerald Kennedy

Znie komicky, no zaberá. 

Predstav si človeka, ktorého si práve spoznal, na väzenskej fotografii s ceduľkou pri tvári, na ktorej je jeho meno. 

Každého poteší, keď si jeho meno pamätáš. Len nezmieňuj to, ako si si ho zapamätal. 

Pamäť je súčasťou tvojho tela

Samozrejme, nielen trénovanie mysle, ale aj správne stravovanie, cvičenie, psychohygiena a spánok zohrávajú veľkú úlohu v tom, ako si pamätáme. 

zaspávajúca kačička

Tieto techniky ťa však môžu zachrániť napríklad aj v stresových situáciách, kedy je ťažšie si spomínať. Budeš sa však vedieť spoľahnúť na svoju pamäť.

Nezabudni tento článok prerozprávať aj svojim kamarátom a rodine, aby si si tieto techniky čo najrýchlejšie zapamätal.

Zdroje: giphy.com

Reklama

Vyber si viac z Lifehacking