Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako nepohorieť na prijímačkách zo všeobecného prehľadu?

Vyžadujú od teba na prijímačkách na výšku test z všeobecného prehľadu? Prečítaj si, ako si ho čo najrýchlejšie vybuduješ a na čo všetko by si sa mal či mala pripraviť.

Všeobecný prehľad nie je len o aktuálnom dianí. Samozrejme, aktuálne dianie je veľkou súčasťou všeobecného prehľadu, no takisto je to napríklad vedomosť o tom, aké je hlavné mesto Nórska, či v ktorom roku sa začala prvá svetová vojna. 

Zdroj: giphy.com

„Všeobecný prehľad pre mňa znamená orientovať sa v histórii, hľadať súvislosti a hlavne ich pochopiť. Mali by sme vedieť čo sa deje doma a vo svete. Poznať, na akých princípoch funguje spravovanie krajiny, prijímanie zákonov, ako fungujú médiá, či kultúra. Mať prehľad o fungovaní EÚ a NATO ako priestoru, ktorého sme súčasťou,“ odpovedá učiteľka bratislavskej Strednej zdravotníckej školy Simona Žáčiková na otázku, čo si predstavuje pod pojmom všeobecný prehľad.

Je to teda celý balík vedomostí z rôznych oblastí a na rôzne témy. 

Ako si vytvoriť všeobecný prehľad pred prijímačkami na výšku?

Máš niekoľko možností ako si všeobecný prehľad budovať. Nie je to ako v škole, kde sa naučíš naspamäť poučky a do rána ich zabudneš. Všeobecný prehľad si buduješ celý svoj život a možno si to ani neuvedomuješ. Poďme sa však pozrieť na to, ako si ho cielene boostnuť pred prijímačkami.

Čítaj knihy

Je fajn, ak sa z času na čas rozhodneš zobrať knihu a prečítaš si ju. Nemusíš siahať po knihách, ktoré sú písané ešte v staroslovienčine, hoci aj tie by ti poskytli unikátny pohľad na obdobie, v ktorom kniha vznikla. Pre potreby toho, aby si si vytvoril či vytvorila obraz o Slovensku, si môžeš prečítať knihy písané pútavo, bez zbytočných omáčok okolo. 

Niečo o Slovensku

Keď si budeš hľadať knihy, z ktorých sa dozvieš niečo o histórii Slovenska, tak nezabúdaj na klasiky ako je Obchod na Korze. Táto kniha je spracovaná aj do filmu, ktorý ako jediný slovenský film získal Oscara. Práve tento príbeh ti priblíži obdobie druhej svetovej vojny na Slovensku a to, ako sa žilo v Slovenskom štáte. 

Zdroj: knihobot.sk

Ak máš chuť dozvedieť sa niečo viac napríklad o Nežnej revolúcii, ktorá bola zásadným míľnikom v našich dejinách, vyskúšaj si prečítať knihu 1989: Cesta k slobode od novinára Jakuba Fila. 

O udalostiach po roku 1989, o období Mečiarizmu a ťažkej ceste Slovenska k demokracii píšu napríklad aj novinári ako Marián Leško a Ľuba Lesná, ktorí to celé zažili. 

Niečo o zahraničí

Ak si chceš prečítať niečo zo zahraničia, vydavateľstvo Absynt, ktoré publikuje príbehy a reportáže z celého sveta, je pre teba go-to. Zaujíma ťa pozadie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou? Bližšie ho vysvetľuje ruský novinár Michail Zygar v knihe Všetci mocní Kremľa alebo Vojna a trest. Chceš sa dozvedieť viac o histórii konfliktov na Blízkom Východe? Vyskúšaj si prečítať knihu Oči zasypané pieskom.

Poraď sa

Nemusíš si čítať práve tieto knihy. Stačí, ak si dáš do vyhľadávača to, o čom si chceš čítať a pozrieš si recenzie, ktoré ti pomôžu vybrať si. Na Facebooku sa môžeš tiež pridať do skupiny Čitateľský klub Martinus, kde ti tisícky čitateľov s radosťou poradia, čo si prečítať, aby si získal alebo získala všeobecný prehľad.

Počúvaj podcasty

Aj podcasty ti môžu veľmi efektívne pomôcť k tvorbe všeobecného prehľadu. My počúvame napríklad tieto:

Tento podcast z dielne denníka SME trvá obvykle pol hodinu. Na začiatku ti povedia krátky prehľad správ a potom sa bližšie pozrú na tému, ktorá práve rezonuje v spoločnosti. Ideálny podcast na cesty vlakom, autobusom alebo ak ráno dlhšie kráčaš do školy.

Pri tomto podcaste musíš vedieť po anglicky, keďže je z dielne The New York Times. Podcast má väčšinou do 30 minút a rozoberá lokálne témy z USA, ale aj veľké témy zo sveta.

Podcast od Českého rozhlasu sa podobne ako v predošlých dvoch tipoch venuje aktuálnym udalostiam, ale aj rôznym trendom na sociálnych sieťach. 

Ak hľadáš niečo na odreagovanie, každý piatok vydáva Denník SME satirický podcast, ktorý ti však pomôže aj so všeobecným prehľadom, keďže väčšinou spracovávajú najzaujímavejšiu udalosť daného týždňa. Ako však sami upozorňujú, nechcú byť tvojím jediným zdrojom informácií.

Okrem aktuálnych udalostí môžeš sledovať aj podcast Nevyhorení o duševnom zdraví, podcast Mozgová atletika, ktorý rieši témy osobného rozvoja, vedy, ale presah má aj do ďalších tém, o umení ti porozprávajú v Podcaste SNG, o vede sa viac dozvieš s Vedátorom a rýchly športový prehľad môžeš získať napríklad z podcastu Sportnet či z podcastu Striedame!

Sleduj newsky

O súčasnom dianí sa najlepšie dozvieš z relevantných médií. Vyber si zopár, ktoré ti vyhovujú a sleduj ich. 

„Každý z nás je iný a neexistuje jeden zdroj, ktorý máme čítať, počúvať, sledovať, ale skôr ako začneme prijímať informácie, je potrebné si ich overiť,“ odporúča stredoškolská učiteľka Žáčiková.

Je teda dôležité vybrať si také médium, ktorému sa dá veriť – nie také, ktoré neskôr nájdeš napríklad na zozname Konšpirátori.sk.

Navnímať rýchlo udalosti zo Slovenska aj zo sveta ti môže pomôcť aplikácia od Denníka N Minúta po minúte. Všeobecný prehľad môžeš takisto získať z Instagramu či TikToku, pokiaľ sleduješ profily, ktoré ťa o ňom pravdivo informujú. Na to si však na sociálnych sieťach treba dať obzvlásť veľký pozor.

Rozprávaj sa 

Získať všeobecný prehľad môžeš aj rozprávaním sa s kamošmi, rodičmi či učiteľmi o najrôznejších témach. Tiež nie je na škodu spýtať sa starších študentov z výšky, na ktorú sa hlásiš, čo máš očakávať. 

Na internete nájdeš k všeobecnému prehľadu veľa kvízov. Aby to nebola nuda, skús si zopár vyplniť spolu s kamošmi a spraviť z toho súťaž.

Zisti si, čo od teba bude očakávať tvoja vysoká škola

Nezabudni si skontrolovať, z čoho bude test o všeobecnom prehľade na výške, kam sa hlásiš. Väčšinou dávajú vysoké školy k testom o všeobecnom prehľade info, o čom by mali približne byť. Prevažne sa týkajú najmä odboru, na ktorý sa hlásiš. 

„Rozsah tém je pomerne široký. Otázky sú z oblastí ako fungovanie médií na Slovensku, online komunikácia, žurnalistické žánre, literatúra, hudobné a výtvarné umenie, fotografia, film a mnohé ďalšie. Okrem toho sú v teste zaradené otázky na čítanie s porozumením, čítanie grafov a čítanie tabuliek,“ odpovedá prodekan pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou Fakulty masmediálnej komunikácie Peter Murár na našu otázku, čo všetko od študentov očakávajú na prijímačkách.

Zdroj: memedroid.com

Podobnú otázku sme položili aj doktorke Ingrid Lanczovej, ktorá odpovedá študentom na otázky o príprave na prijímacie skúšky a štúdium na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity:

„Na absolvovanie prijímacích pohovorov musia študenti uspieť v teste zloženom z otázok, ktoré sú vopred zverejnené na stránke školy.“ 

Čo odporúčajú uchádzačom vysoké školy? Na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity by si mali študenti prejsť vopred zverejnené otázky z viacerých tematických okruhov. 

„Väčšinu toho, na čo sa pýtame, sú veci z gymnaziálneho učiva. Niektoré špecifické témy, ako napríklad fungovanie médií, sú nad rámec gymnaziálneho učiva, ale pri pravidelnom sledovaní spravodajstva mienkotvorných médií to človek navníma. Samozrejme, nie mesiac pred prijímačkami,“ hovorí Murár. 

Zároveň dodáva, že ak uchádzači dlhodobo sledujú televízne noviny alebo čítajú spravodajstvo, tak by nemali mať na prijímačkách problém.

„Aby to mali budúci vysokoškoláci jednoduchšie, predávame aj príručku, kde sú všetky témy pokryté,“ uzatvára. Veľa vysokých škôl má podklady, ktoré ti pomôžu pripraviť sa. 

V čom ti môže všeobecný prehľad pomôcť?

Aj keď sa dostaneš na výšku a test všeobecných vedomostí úspešne spravíš, nezabudni si tento skill naďalej zlepšovať. Prečo? No napríklad preto, aby si sa vedel rozprávať s ľuďmi na rozličné témy, bol si v obraze, mal si dostatok informácií, aby si nepohorel pri všeobecných otázkach na pracovnom pohovore, aby si vedel posúdiť, či je niečo dezinformácia alebo pravda, vedel si podložiť svoje argumenty faktami, bol frajer či frajerka na vedomostných kvízoch a získaval prvé miesta.

Zdroj: giphy.com

V čom môže byť všeobecný prehľad prínosom sme sa spýtali aj učiteľky Žáčikovej: „Myslím si, že žiak, ktorý má všeobecný prehľad, si vie lepšie vyformovať svoj vlastný názor. Vie zaujať postoj voči kultúrnym, politickým, či spoločenským otázkam,“ hovorí. 

Medzi históriou a súčasnosťou sa dajú nájsť podobnosti. Verí tomu, že by ich mali hľadať aj žiaci sami, aby sa naučili argumentovať a hovoriť, prečo si myslia, čo si myslia. 

„Mať všeobecný prehľad znamená aj kriticky myslieť. Je to výzva pre nás učiteľov, aby sme k tomu žiakov viedli. Keby sme medzi sebou viac spolupracovali, tak sa vieme lepšie zjednotiť a ponúkať deckám priestor na ich vlastný názor, priestor na to, aby sa pýtali prečo,“ uzatvára Žáčiková.

Dôvodov, prečo je dobré mať všeobecný prehľad, je naozaj veľa. Skús si ho začať budovať už dnes napríklad vypočutím jedného podcastu alebo prečítaním článku. Zajtra už budeš mať o čosi širší rozhľad a od toho bodu to pôjde už len ľahšie.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.

Reklama

Vyber si viac z Toto takto