Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako sa nedať oklamať pri randení cez zoznamku?

Vo svete online randenia si každý rád uberie z kíl, pridá si na účet zopár eur alebo dobrých vlastností. To všetko je pekné do momentu, kým sa nestretnete offline a zistíte, že realita je úplne iná. Ako sa nenechať oklamať a zostať v bezpečí aj v online priestore? Vyskúšajte si týchto 5 tipov.

 1. Never všetkému, čo vidíš

Naša prvá rada sa týka najmä očakávaní, ktoré vyplývajú z uvedených vlastností a fotiek. 

Ľahko sa môže stať, že si svoju budúcu lásku predstavuješ nejako takto:

brad pitt posielajúci pusinku na kameru

A namiesto toho príde:

muž kričiaci s natupírovanými vlasmi

Vedel si o tom, že až 57 % používateľov online zoznamiek klame aspoň o jednej veci zo svojho života?

To je viac ako polovica, čiže tvoje šance, že nájdeš na zoznamke niekoho, kto ťa nebude klamať, sú nízke. 

Môžu to byť nevinné lži ako napríklad: „Rád si pozriem romantické filmy a uvarím svojej priateľke niečo chutné.”

Na rande zistíš, že ti podá na večeru nedovarené špagety s morca-dellou a pustíte si k tomu romantický film Rýchlo a zbesilo.

auto v rýchlo a zbesilo

Existujú však aj horšie klamstvá. Ľudia hľadajúci lásku sa môžu na zoznamke maskovať pred svojím partnerom a poza jeho chrbát si takto hľadať bokovku

Veď podľa štatistík je buď po svadbe alebo vo vzťahu až 42% používateľov Tindru. Ups. 

Maj teda všetky zmysly na stopkách a pokojne ľudí blokuj, keď zaznamenáš nejakú podozrivú vec.

 1. Tvoje meno by malo byť tajomstvom

Ak sa chceš vyskytovať na online zoznamkách a nechceš, aby to vedela aj teta tvojej tety, nezverejňuj príliš osobné údaje

Niekedy človeku stačia iniciály mena a fotka, aby o tebe zistili pomaly aj krvnú skupinu. A vieš ako si najlepšie kamarátky vedia preklepnúť aj meno tvojho psa podľa jedného údaju na internete?

žena našla na internete, čo hľadala

Práve preto určite nezverejňuj svoje osobné údaje. Namiesto mena si napríklad vymysli prezývku, ktorá vystihuje tvoje záľuby či obľúbenú postavu z knihy. Možno aj na základe toho si nájdeš vhodný match.

 S fotkou je to tiež ošemetné, ale bez nej sa ti asi nikto neozve. Určite však zvoľ fotku, ktorú nemáš na iných sociálnych sieťach. Existuje totiž vecička ako Google Image Search, cez ktorú nájdeš do pár stotín sekundy vďaka jednej fotke všetky sociálne siete danej osoby.

A hlavne sa, prosím, nefoť pred tvojím domom, školou alebo ďalšími miestami, kde sa často vyskytuješ. Online svet vie byť divokým miestom, kde sa musíš mať vždy na pozore.

Pre ešte väčšiu bezpečnosť si vytvor aj novú e-mailovú adresu, ktorú použiješ na tieto zoznamovacie appky a pokiaľ to ide, nezapínaj si v aplikácii lokalizovanie

 1. Nahé fotky sú úplným NO GO

Ochrániť svoju bezpečnosť na internete je náročné aj bez toho, aby si uverejňoval svoje nahé fotky. Neposielaj ich ani do súkromných správ cudzím osobám. Takisto šifrované správy nie sú dostatočným bezpečnostným prvkom. 

Ach. Keby si vedel alebo vedela, koľkým sa toto už vypomstilo a dokonca si pre to vzali životy. 

Takéto fotky patria výlučné do intímnych vzťahov s tvojím partnerom a ideálne offline. Už v momente ako si spravíš fotku do telefónu a ona sa uloží do cloudu hrozí, že ju niekto nájde a zverejní napríklad na rôzne porno stránky. Druhou možnosťou je, že si bude za tieto fotky pýtať výkupné.

strašidelný chlap si pýta peniaze

A aj keď ho zaplatíš, nemôžeš si byť istý, že fotku naozaj vymažú. Našťastie, mladých ľudí pod 18 rokov chráni zákon o sexuálnom zneužití neplnoletých. To však tiež nemusí byť záruka, že útočník dáta nezverejní.

 1. Preklepni si tvoj objav pred offline rande

Skôr ako sa stretnete, určite si ho skús vyhľadať pomocou Google Image Search. Prečo? Existuje napríklad stránka thispersondoesntexist.com, ktorá ti vygeneruje náhodnú tvár. Aké jednoduché je klamať, všakže?

Ani táto sympatická brunetka neexistuje. Je to iba tvár vygenerovaná počítačovou inteligenciou:

brunetka vytvorená pomocou AI

Dôležité je taktiež nadobudnúť istú dôveru cez chat, aby ste sa lepšie spoznali. Ak máš odvahu a ideš s touto osobou na rande: 

 1. Skúste si dať najprv videohovor, aby si vedel/a, že je osoba skutočná.
 2. Dohodnite si stretnutie na verejnom mieste, kde je bežne veľa ľudí.
 3. Ak náhle zmení miesto stretnutia na také, ktoré nepoznáš, radšej nechoď
 4. Určite sa nestretávajte u neho alebo u teba doma.
 5. Povedz niekomu blízkemu, že ideš na rande cez online zoznamku. 
 6. Skús sa dohodnúť s kamoškou, aby šla s tebou a sledovala od vedľajšieho stola, či sa náhodou neobjaví napríklad niekto o 40 rokov starší a neprinesie ti takúto magickú kvetinku
muž ukazujúci umelé kvety
 1. Každý správny džentlmen by mal ženu odprevadiť po rande domov. Teraz to však neplatí, pretože naozaj nechceš cudziemu človeku ukázať, kde bývaš. A pre istotu si zober aj slzný sprej.

 1. Nebuď oslík otras sa

Veľa appiek, ktoré ponúkajú online dating ti ponúkne PREMIUM členstvá za nekresťanské sumy

Ak chceš, kúp si ich, no vždy zváž, či to naozaj stojí za to. Mnohokrát sú tieto super strieborné, zlaté, diamantové, ružové a dúhové členstvá iba marketingovým ťahom, ktorým sa budú snažiť pripraviť ťa o peniaze.

Napríklad tak, že ti písmom s veľkosťou 2 napíšu podmienky ako: po mesačnej skúšobnej dobe zdarma sa členstvo automaticky predlžuje o ďalších 10 rokov.

Dávaj si pozor aj na finančné podvody. Keď ťa nejaký tvoj match bude nahovárať na zdieľanie čísla karty, účtu alebo nebodaj nejakú transakciu, tak sa s ním už ani nebav.

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd