Vo štvrtok test z fyziky, v piatok doučko, po škole dvojhodinový tréning, cez víkend k babke, v pondelok cviká a tak ďalej. Kto má stíhať učenie, prípravu, koníčky a popri tom si nájsť aj čas pre seba?
Či študuješ na strednej alebo vysokej škole, je dosť možné, že tvoj režim vyzerá podobne.
Pri zvládaní podobného návalu ti pomôže aj jednoduchý časový manažment. Ide o súbor pravidiel, zvykov a rutín. Keď si ich osvojíš a budeš ich používať, zabrániš, aby ti povinnosti prerástli cez hlavu.
Ak si zároveň nájdeš čas pre svoje zdravie, fyzické aj duševné, školu si viac užiješ a znížiš riziko, že by si ešte pred jej ukončením mohol či mohla vyhorieť.
Urob si prehľad
Kľúčom k zvládnutiu rôznorodých výziev je mať prehľad v tom, čo ťa vlastne čaká. Nespoliehaj sa na to, že si všetko zapamätáš. Úloh je viac než dosť a náš mentálny hard disk má iba obmedzenú kapacitu.
Spíš si, aké školské povinnosti na teba čakajú – všetky písomky, testy, zápočty, práce, skúšky a dôležité termíny. Akonáhle ich dáš na papier, či už skutočný alebo digitálny, vnesieš do svojho života kúsok istoty. A to je predsa to, čo všetci tak veľmi potrebujeme.
Na začiatok ti stačí úplne základný prehľad v bodoch o tom, ČO a KEDY ťa čaká, napríklad takto:
- test: ľudské telo – 18. október
- termín na odovzdanie práce z angličtiny – 25. október
- prezentácia skupinového projektu z biológie – 11. november.
Chceš svoj zoznam posunúť ešte na vyššiu úroveň? Zapíš si doň aj dôležité mimoškolské aktivity, najmä tie pravidelne sa opakujúce – napríklad krúžky či tréningy. Môžeš si tieto body zapísať do obyčajného zápisníka či poznámok v telefóne, alebo rovno aj do diára, kde pekne uvidíš, koľko času ti ešte zostáva.
Osvoj si základy plánovania
Plánovanie je veľmi dôležitou súčasťou časového manažmentu. Ak si ho osvojíš už počas štúdia, získaš cennú schopnosť aj do pracovného života.
Ak nechávaš veci na náhodu a hovoríš si: „Ešte to má čas, veď ja sa k učeniu skôr či neskôr dostanem,” iba zvyšuješ pravdepodobnosť, že do svojho života vpustíš zbytočný stres.
Nie je nič jednoduchšie, než odkladať povinnosti na poslednú možnú chvíľu. A spravidla ani nič horšie.
Naplánuj si učenie a prípravu v dostatočnom predstihu. Ak ťa test z ľudského tela čaká 18. októbra a vieš, že sa musíš prehrýzť tridsiatimi stranami textu, otvoriť to večer pred ním je už neskoro.
Začni už tri, päť, alebo hoci aj sedem dní pred termínom. Rozlož si záťaž rovnomerne. Naplánuj si na každý deň pol hodinu, hodinu učenia. Rob všetko pre to, aby si tieto záväzky voči sebe samému aj dodržal – určite si ich niekde zapíš, napríklad do appky, plánovača alebo na lístoček, ktorý si nalepíš nad svoj pracovný stôl.
Ber pritom do úvahy aj spomínané mimoškolské aktivity. Ak vieš, že vo štvrtky máš pravidelne po vyučovaní volejbal, zrejme sa ti po tréningu už nebude chcieť sedieť nad knihami. Naplánuj si teda učenie radšej na stredu či piatok.
Urči si priority
Času máme málo a povinností veľa. Ani majster plánovania nestihne vždy úplne všetko, čo by chcel – stihne ale všetko, čo má.
Dôležité je vedieť… čo je dôležité. Inak povedané, určiť si priority.
Keď sa pozrieš na zoznam toho, čo ťa čaká, možno tam toho budeš mať veľa. Nie všetky úlohy však majú rovnakú váhu. Sú dôležitejšie a potom sú menej dôležité. Identifikuj tie prvé a ako prvé ich aj dokonči, resp. si ich ako prvé naplánuj. Čo môže počkať, nech počká.
Pri určovaní priorít môžeš použiť jednoduchú pomôcku – opýtaj sa sám seba túto otázku: „Ktorá úloha by mala najmenej príjemné následky, ak by som ju neurobil/-a?”.
Prvá vec, ktorá ti napadne, by spravidla mala byť tvojou prioritou číslo jeden.
Dbaj na psychohygienu
Pri tom všetkom učení sa a plánovaní nezabudni ani na činnosti, ktoré ti prinášajú radosť. Tvoje záľuby, šport, čas s blízkymi.
Zábavný film, dobrá kniha (ktorá nie je učebnicou), večer s priateľmi, či poriadny tréning dokážu urobiť zázraky s tvojou psychikou.
Nával povinností nám spôsobuje stres. Ak sme jeho vplyvu vystavení dlhodobo a nič s tým nerobíme, naše duševné ale aj fyzické zdravie trpia. Sme podráždení, nevieme sa sústrediť, nepamätáme si, nezdravo jeme, máme problémy so spánkom… je toho naozaj dosť.
Nuž a práve voľnočasovými aktivitami dokážeš stres ventilovať. Aspoň na chvíľu odpútaš svoju myseľ od učebníc a termínov.
Najlepšie urobíš, ak si zo starostlivosti o svoje duševné zdravie vypestuješ zvyk. Zodpovedne sa venuj povinnostiam, ale v pravidelných intervaloch si dopraj aj relax po svojom.
Mysli aj na svoje fyzické zdravie
Niekedy sa v dôsledku množstva povinností zabúdame aj hýbať, a to doslova. Sedíme za počítačom či nad knihami, klipkáme očami a lejeme do seba už tretiu kávu. Ale naše telo a hlava potrebujú pohyb.
Pri učení si rob prestávku každú hodinu, nanajvýš hodinu a pol. Vstaň, dopraj si ľahký strečing, poprechádzaj sa – napríklad do kuchyne po pohár čistej vody. Ešte lepšie urobíš, ak rovno vybehneš na čerstvý vzduch, hoci iba na 10 minút. Uvidíš, ako sa ti prečistí hlava.
Perfektnou náplasťou na stres je šport.
Pravidelný intenzívnejší pohyb nám preukázateľne zlepšuje nielen kondičku, ale aj náladu, dokonca aj kognitívne schopnosti. V preklade: z dlhodobého hľadiska sa ti bude lepšie učiť.
Dbaj tiež na dostatok spánku, ideálne aspoň 8 hodín každú noc.
Aby sa ti lepšie zaspávalo, nepreháňaj to s kofeínom. Ak piješ kávu, dopraj si ju doobeda. Energetické nápoje zo svojho života úplne vylúč – sú plné cukru a hladinu stresu ti skôr zvýšia. Ak máš problémy so zaspávaním pred stresujúcimi udalosťami, možno nájdeš inšpiráciu a pomoc aj v tomto našom článku.
Pamätaj, štúdium je nepochybne dôležité – ale zdravie máš len jedno.
Ak je toho na teba veľa, spomaľ a zhlboka sa nadýchni. Urob si prehľad, urči si priority a nezabudni, že aj zajtra je deň. A ak máš pocit, že tých povinností je naozaj priveľa a stále ťa valcujú, vyhľadaj pomoc. Obráť sa na svojich blízkych ľudí, ktorým dôveruješ, alebo požiadaj o pomoc odborníka v podobe psychológa či kouča.
Titulná koláž: ZmudriG