Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako si dať počas letnej brigády pozor na obchodníkov s ľuďmi

Vyrážaš na letnú brigádu alebo prázdniny do zahraničia? Pri hľadaní práce môžeš naraziť nielen na nízke platy a podvodné inzeráty, ale aj na obchodníkov s ľuďmi. Ako sa im vyhnúť a čo spraviť v prípade, že sa staneš ich obeťou?

Brigáda v zahraničí po maturite, alebo skúškovom môže byť skvelá, ale aj náročná skúsenosť. Cudzie prostredie, stres a mrzutý šéf/ka vedia pokaziť nejeden deň. Na letných brigádach sa však môžu diať aj oveľa horšie veci. Jednou z nich je obchodovanie s ľuďmi. 

V roku 2022 evidovali úrady v krajinách Európskej únie 10 093 obetí obchodovania s ľuďmi. Na Slovensku to bolo 39 ľudí, no v oboch prípadoch ich môže byť oveľa viac.

Neznamená to však, že sa musíš báť a radšej zostať sedieť doma.

Zdroj: Giphy

Pomôcť ti môže pár vecí, na ktoré si treba dať pozor pri výbere brigády, počas nej, ale aj v prípade, že sa sám/a staneš obeťou. 

Čo je to obchodovanie s ľuďmi? Ak si nútený/á robiť veci, ktoré nechceš robiť, si kontrolový/á iným človekom (napríklad aj pri kontakte s rodinou a kamarátmi), si vystavený/á vyhrážaniu alebo násiliu a je obmedzená tvoja sloboda pohybu. 

Aké sú najčastejšie typy obchodovania s ľuďmi? 

Najčastejšie si ľudia pod obchodovaním s ľuďmi predstavia sexuálne vykorisťovanie. V skutočnosti má ale viacero podôb. Aj v dnešnej dobe sa dajú nájsť prípady moderného otroctva, kedy sú ľudia nútení pracovať na poliach, v továrňach, alebo domácnostiach v hrozných podmienkach a bez poriadneho platu. 

Zdroj: Canva

Pár rokov dozadu bola zaň odsúdená šesťčlenná slovenská rodina. Chudobných ľudí zo Slovenska lákali do Anglicka na lepšie platenú prácu. Po príchode ich ale nútili pracovať na rekonštrukcii domov desať hodín denne, šesť dní v týždni a len za 4,52 eur na deň. Kontrolovali im aj bankové účty a preberali ich sociálne príspevky. Obete nevedeli anglicky a nemali ani prístup k peniazom, takže sa nedokázali z tejto izolácie dostať niekoľko rokov

Niektorí vykorisťovatelia nútia svoje obete žobrať, alebo vykonávať za nich trestné činy, napríklad kradnutie. Väčšinou majú títo ľudia stanovené, koľko musia vyžobrať, alebo ukradnúť. Ak to nesplnia, sú potrestaní aj rôznymi formami násilia, alebo obmedzením základných potrieb ako je jedlo.

Obchodovanie s ľuďmi zahŕňa aj nútené sobáše a darovanie orgánov

Zdroj: Európsky parlament/Eurostat 

Ako predchádzať obchodovaniu s ľuďmi? 

Na to, aby si sa vyhol/a obchodovaniu s ľuďmi nemusíš zostať sedieť doma. Nič ale nepokazíš, ak si dáš pozor a urobíš pre istotu zopár vecí navyše

Pred vycestovaním: 

👉 Preveruj príliš dobré pracovné ponuky, hlavne ak sú od neznámych ľudí. Na brigády v zahraničí sa môžeš popýtať aj skúsenejších a dôveryhodných známych.

Zdroj: Giphy

👉 Dohodu o práci si daj elektronicky zaslať ešte pred odchodom do zahraničia. Pracovné podmienky si dôkladne preštuduj a poraď sa so svojím okolím. Ak nerozumieš obsahu pracovnej zmluvy, nepodpisuj ju. 

Na mieste: 

👉 Nikdy neodovzdávaj svoje cestovné doklady. Ak si niekto potrebuje údaje z nich prepísať, buď pri tom a žiadaj ich hneď naspäť. Fotku dokladov ešte predtým pošli rodine, alebo blízkym. Je fajn mať svoje doklady aj  vytlačené a odfotené v mobile. 

👉 Informuj pravidelne rodinu a kamarátov o tom, kde sa pohybuješ. Cez telefón im môžeš zdieľať aj svoju aktuálnu polohu. 

Zdroj: Canva

👉 Predtým, než nastúpiš do auta, ktoré ťa má napríklad vyzdvihnúť na letisku, si odfoť tabuľku s evidenčným číslom a hneď ju pošli rodine, alebo kamarátom. Ak ti to vodič zakáže, v žiadnom prípade nenastupuj.

👉 Rovnako pošli fotky ubytovania a adresu, alebo lokalitu, kde sa budeš zdržiavať. 

Čo robiť, ak sa staneš obeťou?

Ak sa necítiš bezpečne a máš pocit, že sa niekto snaží obmedziť tvoje práva, napríklad žiada od teba doklady, osobné veci, mobil, alebo kontroluje tvoj kontakt s rodinou a blízkymi, okamžite odíď z ubytovania. 

Prečo sú pre obchodníkov s ľuďmi dôležité tvoje doklady a mobil? Bez dokladov sa ti nepodarí nikam odcestovať. Potrebuješ ich nielen na letisko, ale požadujú ich aj niektoré autobusové spoločnosti. Bez mobilu zas ťažšie zavoláš o pomoc. Ak v ňom máš aj platobnú kartu a aplikáciu banky, môžeš byť úplne odstrihnutý/á od peňazí

Požiadaj o pomoc slovenskú ambasádu alebo konzulát. Ak sa v krajine nenachádza, osloviť môžeš ambasádu alebo konzulát ktorejkoľvek členskej krajiny EÚ. Zavolať môžeš aj na Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi – 0800 800 818.

Ozvať sa môžeš aj polícii. Ak nemáš telefón a máš obavy o svoj život alebo zdravie, presuň sa do objektu s krížom ako kostol, alebo nemocnica a o pomoc požiadaj tam.  

Zdroj: Giphy

Akých prác sa obchodovanie s ľuďmi najčastejšie týka?

Podľa Organizácie spojených národov (OSN) môže obchodovanie s ľuďmi súvisieť s akoukoľvek aktivitou. Vysoko rizikové sú však práce v poľnohospodárstve, stavebníctve, textilnom priemysle, gastre, domácnostiach a v zábavnom alebo sex biznise. 

Sexuálne vykorisťovanie sa pritom môže týkať aj ľudí, ktorí dobrovoľne pracujú ako sexuálni pracovníci/čky. Ak aj súhlasíš s nejakou prácou, ale neskôr ťa nútia robiť veci, ktoré neboli pôvodne dohodnuté, alebo ti platia menej, alebo dokonca nič, ide tiež o obchodovanie s ľuďmi. 

Kto najčastejšie obchoduje s ľuďmi? 

Podľa údajov OSN sú obchodníci s ľuďmi skôr muži, no v roku 2022 bolo vo východnej Európe a strednej Ázii viac obvinených žien, než mužov. Obchodníkom s ľuďmi často pomáhajú ich príbuzní/é, alebo aj partneri/ky. 

To, že je niekto žena, dieťa, alebo príjemný človek, neznamená, že nám nemôže ublížiť. Sleduj varovné signály, ktoré sme spomínali a daj na svoje pocity. Vždy je lepšie obetovať peniaze, než fyzické aj psychické zdravie

Zdroj: Giphy

Zdroj titulného obrázku: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z LifehackingToto takto