Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako si vybaviť hlasovací preukaz na eurovoľby? 

Už 8. júna 2024 si vyberieme 15 europoslancov, ktorí nás budú reprezentovať na európskej pôde najbližších 5 rokov. Pokiaľ si vyberieme zodpovedne, môžu pre nás v europarlamente povybavovať najrôznejšie výhody a zákony, ktoré Slovensku aj celej Európe pomôžu na desiatky rokov dopredu. Preto tieto voľby určite neskipni a radšej choď voliť kdekoľvek na Slovensku, trebárs aj v krčme U kominára, ak tam zriadia volebnú miestnosť. Hlasovací preukaz si po prečítaní článku vybavíš raz-dva.

Ako si vybaviť volebný preukaz v obci, kde žijem? 

Pokiaľ si sa rozhodol stráviť volebnú sobotu v Tatrách alebo napríklad v kúpeľoch mimo svojho domova, no chceš voliť, budeš k tomu potrebovať hlasovací preukaz. Bez neho ťa totiž do iných volebných miestností než je tá, kde si zapísaný, nepustia.

Zdroj: Koláž Zmudri G

Najjednoduchšou formou, akou si vieš vybaviť hlasovací preukaz na eurovoľby, je zájsť na obecný či mestský úrad osobne. Len si nezabudni doma občiansky. Keď tam prídeš, poprosíš pracovníka či pracovníčku o vydanie hlasovacieho preukazu. Chvíľku počkáš a preukaz ti vydajú priamo do ruky. Takýmto spôsobom si oň môžeš požiadať do 7. júna 2024, čiže najneskôr jeden deň pred voľbami. 

Ako si vybaviť preukaz, keď nežijem v mieste trvalého pobytu? 

Ak sa ti nechce chodiť do rodnej obce či mesta na otočku preto, aby si si vybavil či vybavila preukaz, môžeš oň požiadať cez mail. Mailovú adresu, na ktorú máš žiadosť poslať, nájdeš na webe obce. Ak si sa prehrabal všetkými podstránkami obce a mail nikde nevidíš, skús im zavolať alebo popros kamošov, babku, dedka, mamu, otca alebo mačku, aby ti išli pozrieť túto informáciu na vývesnú tabuľu obce, kde by mal byť mail tiež pripnutý.

Posledný deň na žiadosť o preukaz mailom je pondelok 20. mája. Ak to nestihneš do tohto dátumu, požiadať oň môžeš už iba osobne na úrade.

Ako napísať žiadosť? 

Pokiaľ si chceš požiadať o hlasovací preukaz mailom, musíš mať pripravenú žiadosť. Stačí, keď si skopíruješ pripravený text a doplníš tam svoje údaje: 

Dobrý deň, 

týmto žiadam o vydanie hlasovacieho preukazu pre voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať dňa 08. 06. 2024. 

Moje identifikačné údaje sú:

Meno: 

Rodné číslo: 

Trvalý pobyt: 

Štátna príslušnosť: 

Preukaz prosím zaslať na korešpondenčnú adresu:

Zároveň žiadam o zaslanie potvrdenia, že ste túto žiadosť prijali.

Ak chceš, aby ti hlasovací preukaz prebral z úradu niekto iný, napríklad sestra, tak doplň k textu ešte tieto údaje: 

 K jeho osobnému prevzatiu splnomocňujem: 

Meno a priezvisko:

Číslo občianskeho preukazu: 

Takto pripravený text hodíš do mailu, do predmetu napíšeš Žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu a máš vybavené.

Ako si môžem preukaz vyzdvihnúť? 

Ak si si požiadal o preukaz mailom, do troch pracovných dní ti prinesie poštárka žltý lístok, na ktorom budeš mať napísané, že máš na pošte uložený list, ktorý si môžeš prevziať iba ty. 

Pripravený preukaz si môžeš vyzdvihnúť aj osobne na úrade. To, že si si oň vopred požiadal či požiadala mailom ti ušetrí čas, ktorý môžeš radšej využiť na smalltalk s ľuďmi, ktorí sa starajú o chod tvojej obce či mesta.

Ak potrebuješ, aby ti preukaz na úrade prevzal niekto iný, napíš do žiadosti meno, priezvisko a číslo občianskeho preukazu osoby, ktorá je oprávnená ho vyzdvihnúť za teba. 

Teraz môžeš hlasovať v ktorejkoľvek hlasovacej miestnosti na celom Slovensku. Ak sa napokon predsa rozhodneš hlasovať v mieste svojho trvalého pobytu, musíš si vziať vybavený hlasovací preukaz so sebou, pretože v zozname voličov už chýbaš. V momente, ako ti tvoja obec vydala hlasovací preukaz, ťa totiž z tohto zoznamu vyškrtli, aby si nemohol podvádzať a voliť dvakrát. 

Na hlasovací preukaz si dávaj veľký pozor. Ak ho stratíš, nový ti nevydajú a voliť nebudeš môcť nikde.

No a to je všetko.

Už len odvoliť a tešiť sa, že si sa aktívne podieľal alebo podieľala na tom, ako sa nám bude v Európskej únii dariť.

Zdroj titulnej fotky: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate