Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako si vybrať prvú antikoncepciu?

Nevieš sa rozhodnúť, ktorá forma antikoncepcie ti vyhovuje? Nuž, všetci sme iní, a preto to, čo sadlo tvojej kamoške alebo kamošovi, nemusí sadnúť tebe. Tieto otázky by ti mali pomôcť rozhodnúť sa jednoduchšie. 

7 otázok, ktoré ti pomôžu s výberom antikoncepcie

Nezabúdaj, že vhodný typ antikoncepcie je treba VŽDY komunikovať s partnerom či partnerkou, s ktorým sa chystáš mať sex.

💊 Dokážem brať tabletky každý deň v rovnakom čase?

Ak chceš hormonálnu antikoncepciu v tabletkovej forme, pamätaj si, že tabletku je nutné dať si vždy v rovnakom čase. 

Ak si už mala niekedy antibiotiká alebo iné lieky, ktoré si brala v pravidelných časových intervaloch, vieš, či by si si túto povinnosť pamätala každý deň. 

Druhá vec je, že si nemôžeš dať dve tabletky naraz. Ak máš problém s tým, že zabúdaš, či si tabletku užila alebo nie, táto forma pre teba nie je ideálna. 

Samozrejme, tieto problémy môže vyriešiť jednoduchá pripomienka v mobile nastavená vždy na ten istý čas. No a bežne majú antikoncepcie na plátoch označené aj dni, v ktoré ich máš brať, preto stačí byť pozorná a riziko, že užiješ dve tabletky v jeden deň, alebo naopak neužiješ vôbec žiadnu, sa rapídne zníži.

💊 Je pre mňa potrebné zohľadniť veľmi silné menštruačné bolesti?

Vo viacerých prípadoch ti vie pomôcť antikoncepcia aj s problémami ako je bolestivá menštruácia, tvorba cýst na vaječníkoch, akné a podobne. 

Ak máš tieto problémy a zároveň si hľadáš formu antikoncepcie, ktorá by ti najviac vyhovovala, zohľadni všetky svoje problémy. 

💊 Fajčím nikotínové produkty?

Fajčenie a hormonálna antikoncepcia sú NO GO. Áno, teraz možno povieš, že poznáš veľa žien, ktoré fajčia a zároveň berú hormonálnu antikoncepciu a nič im nie je.

To, že to niekto robí, ešte neznamená, že je to aj správne. Ako vždy hovoria mamy: Keby skočil tvoj kamarát do studne, skočíš aj ty?

Odporúčame ti neskákať do týchto nebezpečných vôd. Pri fajčení a braní hormonálnej antikoncepcie pre teba vzniká riziko infarktu, mŕtvice, trombózy a podobných vážnych diagnóz. 

💊 Mám problémy s trávením? 

Ak máš problémy s trávením, určite na to prihliadni pri výbere antikoncepcie, aby si sa cítil v pohode. Vhodným formami sú napríklad kondóm na penis, kondóm do vagíny, diafragma, antikoncepčný implantát, antikoncepčná injekcia, náplasť, vaginálny krúžok, vnútromaternicové teliesko, alebo sledovanie plodných dní.

💊 Chcem tehotenstvu zabrániť na dlhšiu dobu/navždy?

Prvoradá úloha antikoncepcie je zabrániť počatiu. Ak ešte neplánuješ dlhšiu dobu bábätko, vyber si z antikoncepcií, ktoré môžeš mať dlhodobo a nebudú ti škodiť. 

Slovensko je k roku 2022 piate najhoršie v rámci európskych krajín v prístupe k antikoncepcii. S tým priamo súvisí aj veľa tínedžerských tehotenstiev.

Ak nechceš dieťa vôbec a bojíš sa otehotnenia, existujú aj trvalé riešenia a to prostredníctvom chirurgických zákrokov ako sterilizácia u žien a vazektómia u mužov.

Tieto veci si však treba vždy vopred veľmi dobre premyslieť. Ak máš partnera alebo partnerku, určite sa predtým porozprávajte a zvážte všetky faktory. Tieto chirurgické úpravy sú už trvalé, a preto si ich o pár rokov nebudeš môcť rozmyslieť.

💊 Mám prístup k lekárskemu ošetreniu a k lekárni?

Možno to znie ako banálna otázka, no pokiaľ nemáš možnosť pravidelne kupovať lieky na predpis, zvoľ si radšej formu antikoncepcie, ktorá je voľne dostupná v každej predajni, napr. kondómy. 

💊 Aké mám finančné možnosti na kúpu antikoncepcie? 

Existujú rozličné druhy antikoncepcií. Niektoré sú lacnejšie a niektoré, napr. tabletková hormonálna antikoncepcia, ťa môže vyjsť aj na 30 € za trojmesačné balenie.

Preto je dobré brať aj tento aspekt do úvahy pri výbere antikoncepcie.

Vždy sa poraď so svojím lekárom

Naše rady by ti mali pomôcť spoznať možnosti, ktoré sú dostupné na trhu. To, ktorá antikoncepcia je však pre teba najvhodnejšia, môže posúdiť aj tvoj gynekológ

Ak by si chcela napríklad hormonálnu antikoncepciu, dostať sa k nej môžeš iba predpisom od gynekológa. Každá farmakologická metóda antikoncepcie má svoje riziká a môže pri dlhodobom užívaní škodiť. Na všetky riziká ťa vopred upozorní tvoj gynekológ.

Nezabúdaj, že neexistuje 100 % ochrana pred otehotnením okrem absencie pohlavného styku.

Slovensko je 5. najhoršie v prístupe k antikoncepcii

Slovensko je k roku 2022 piate najhoršie v rámci európskych krajín v prístupe k antikoncepcii. S tým priamo súvisí aj veľa tínedžerských tehotenstiev. Prístup zahŕňa nielen preplácanie antikoncepcie aspoň sčasti, ale aj včasné a pravdivé informovanie o možnostiach antikoncepcie. Práve to je súčasťou kvalitnej vzťahovej a sexuálnej výchovy. 

Interaktívne workshopy vzťahovej a sexuálnej výchovy chodí do škôl robiť organizácia inTYMYta. Počas týchto vekovo vhodných workshopov sa nebudeš nudiť, o sexualite sa budete baviť narovinu a úprimne. Všetky informácie, ktoré sa dozvieš, sú podložené aktuálnymi dátami a výskumom. Máš právo na kvalitné vzdelávanie, ktoré ti pomôže na tvojej ceste k zdravým, bezpečným a rešpektujúcim vzťahom – workshop je možné získať na www.intymyta.sk.

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd