Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako Slováci pašovali žaby za milióny

V rozprávkach sa zvykne žaba po bozku zmeniť na krásneho princa. Žaby z tejto kauzy by si pobozkať nechcel, no po ich predaji by si si mohol krásneho princa pokojne aj kúpiť. 

Investigatívne centrum Jána Kuciaka odhalilo kauzu, v ktorej Slováci pašovali ohrozené juhoamerické žaby – pralesničky. Podľa nemeckých úradov mohli pašeráci doviezť zvieratá s nelegálnym pôvodom v hodnote medzi 180-tisíc až 2 miliónmi eur. 

Vieš, ako sa hovorí, že manželia by mali mať rovnaké záľuby, inak im to spolu dlho nevydrží?

Tatiana a Sidney, manželský pár z Banskej Bystrice si spoločnú, netradičnú záľubu našiel. Akú? Chov maličkých juhoamerických žiab pralesničiek, známych svojimi pestrými farbami a jedovatou kožou. V angličtine sa im hovorí „poison dart frogs”, teda jedovaté šípové žaby. Juhoamerickí domorodci používajú jed z ich kože na otrávenie hrotov svojich šípov, ktorými lovia zver.

Aj keď mala Tatiana povolenie na chov pralesničiek od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy od roku 2016, nemala povolenie na dovoz a chov jedovatých žabiek Vicenteho. 

V utorok 17. marca 2020 nadránom spala po dlhej ceste Tatiana v hotelovej izbe v nemeckom meste Hamm. O šiestej ráno do Tatianinej hotelovej izby vtrhla polícia a zadržala ju. Zhabali jej aj množstvo polystyrénových krabíc, v ktorých bolo vyše 112 chránených žiab. Podľa zdrojov ICJK Nemci konali na základe tipu od slovenských policajtov.

Medzi pralesničkami, na ktoré mala povolenie sa skrývali aj červené pralesničky Vicenteho. Tie sú ohrozeným druhom aj kvôli nadmernému odchytu, strate prirodzeného prostredia a chorobám. Každý, kto chce ohrozené druhy dovážať, musí absolvovať procedúru – tzv. CITES. 

Takáto žabka na čiernom trhu má hodnotu aj 3 000 eur.

Hoci mali Tatiana a Sidney argumenty, prečo prevážajú tieto žaby, ich biznis zaváňal pašeráctvom. Ich vysvetlenia o legálnom prevoze mali niekoľko trhlín.

Tatiana mala povolenie na vývoz žiab z Nikaraguy, ako aj povolenie na dovoz od slovenského ministerstva. 

V Nemecku ju však chytili s pralesničkou Vicenteho, ktorá žije iba v Paname. Tatiana dovážala stovky pralesničiek – oficiálne z Nikaraguy, no lietadlo letelo z Panamy.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka dostalo z prostredia nemeckého Colného vyšetrovacieho úradu jasné vysvetlenie. Ak zvieratá prechádzajú cez tranzitnú krajinu, muselo by to byť výslovne uvedené vo vývoznom povolení. Predpokladajú preto, že žaby, ktoré sú označované ako chovné zvieratá z Nikaraguy, Nikaraguu nikdy nevideli.

Aj keď mala Tatiana povolenie na prevoz niekoľkých druhov, nikdy medzi nimi nebolo povolenie na prevoz žiab Vicenteho.

Tatiana však mala pre políciu prichystané vysvetlenie, ako sa k pralesničkám Vicenteho vraj úplne legálne dostala. 

Žaby mali pochádzať od nemeckého chovateľa Andreasa, ktorý ich zase dostal od doktora Jungfera. Ten bol jedným z troch objaviteľov tohto druhu a priviezol ich ešte v 80-tych rokoch do Nemecka na preskúmanie. 

Tatiana mala od Andreasa o kúpe pralesničiek Vicenteho dokonca aj papier. Táto teória má však jeden zásadný problém. Prečo nemohli byť Tatianine žaby potomkami žiab z roku 1987? 

Pralesničky doktora Jungfera boli podľa nemeckých colníkov zelené. Tatianine žaby boli červené. Nie je geneticky možné, aby sa zmenila farba žiab zo zelenej na červenú, ani po niekoľkých generáciách. Okrem toho, Tatianine žaby mali v koži jed.

Hovoríš si, veď to je predsa logické, keď sú jedovaté. Všetky pralesničky, vrátane Vincenteho, sú však jedovaté iba v prípade, že žijú vo voľnej prírode, kde prijímajú lokálnu potravu. Z tej sa im tvorí v koži jed. V zajatí jed strácajú. Keďže Tatianine žaby jed v koži mali, pravdepodobne boli odchytené vo voľnej prírode. 

Na to mal tiež manželský pár odpoveď. Pralesničky vraj kŕmili divým hmyzom vyskytujúcim sa v okolí Banskej Bystrice, a preto mali podľa nich v koži jed. 

Čo sa stalo s párom z Bystrice po chytení Tatiany v hotelovej izbe s ohrozenými žabami?

Párik sa bez problémov presťahoval zo Slovenska do Texasu. V Nemecku je trestný proces kvôli tomu pozastavený.

Slovenská polícia bola v celom procese kľúčová. Bez vyšetrovania  a ich spolupráce s nemeckou políciou, by nikdy neprebehla ani razia v Tatianinej hotelovej izbe v Nemecku. 

Následne však banskobystrickí policajti a dozorujúca prokuratúra nechali stopu vychladnúť. Dovolili Tatiane pokojne vyviezť a predať zvyšné nelegálne žaby. Dodnes nespravili ani len domovú prehliadku v chovnej stanici. 

Párik z Bystrice mal doviezť minimálne 609 ohrozených a kriticky ohrozených žiab. Ich hodnota na čiernom trhu sa podľa nemeckého Colného vyšetrovacieho úradu a zdrojov ICJK mohla vyšplhať až na 2 milióny eur. 

Tatiana a Sidney zatiaľ nedostali ani len pokutu. Jediný, kto je v celom príbehu porazený, je príroda.

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate