Ak už máš 18 rokov, pravdepodobne si na vianočných návštevách či pri štedrovečernom stole zažil neodbytné ponúkanie alkoholu. Keď si povedal nie, zostalo hrobové ticho nasledované vetami ako: Ale veď za jeden zdravotný! Treba vypáliť červíka! A čo si ty za chlapa, že nepiješ! Ako v takýchto situáciách reagovať?
Každý deň alebo niekoľkokrát do týždňa pije alkohol až 14 % Slovákov a Sloveniek nad 18 rokov. Vyplynulo to z prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka a výskumnej agentúry Behavio.
Príležitostne si dá podľa tohto prieskumu alkohol až 37 % Slovákov a Sloveniek.
O tom, ako veľmi máme na Slovensku radi alkohol a považujeme ho za súčasť našich tradícií, svedčia nielen výskumy, ale aj reakcie okolia vždy, keď odmietneš piť alkohol na oslavách, cez sviatky, alebo keď ideš niekam von.
A čo si chorý? Si tehotná? A čo máš lieky alebo čo? Frajerka ti zakázala?
Dôvody, pre ktoré by si si podľa svojho okolia mal či mala vypiť, sú však často argumentačnými faulami.
Keď nepiješ, nie si skutočný chlap!
Povedal ti niekto, že keď nepiješ alkohol, nie si skutočný chlap? Alebo že si napríklad padavka? Potom použil argumentačný faul, ktorý sa volá útok ad hominem.
Keď tvoj hostiteľ nevie nájsť žiadny dobrý argument, ktorým by ti vysvetlil, prečo máš piť alkohol, zaútočí na teba a nejakým spôsobom ťa zhodí a zosmiešni.
Alkohol ti pomôže vypáliť červíka! Jeden zahrievací na cestu snáď neodmietneš!
Ďalšej argumentačnej chybe sa po anglicky hovorí frázou cherry picking, do slovenčiny ju prekladáme ako vyberanie hrozienok z koláča. V tomto prípade si argumentujúci človek vyberá iba tie fakty, ktorými ťa chce nahovoriť na pitie a zamlčí všetky fakty, ktoré by tvrdili opak. Teda, ako keby si z celého koláča vyberal iba hrozienka – iba to, čo mu chutí, čo sa mu v tej situácii hodí.
Povie ti: „Alkohol ti pomôže pri chorobe a dokonca ťa zahreje v zime.“
Okrem toho, že podľahol argumentačnému faulu, nechal sa zlákať aj starými mýtmi, ktoré o alkohole kolujú. Vo veľmi malých množstvách ti môže pomôcť na žalúdočné problémy, ale ako uvádza v rozhovore pre Denník N súdny lekár Ľubomír Straka, určite by ho v 21. storočí ako liek na zdravotný problém neodporúčal.
Aj údajné zahriatie alkoholom je dlhoročným mýtom. Alkohol rozšíri tvoje cievy a rozprúdi krv do celého tvojho tela, najmä do kože. Preto máme pocit, že je nám po vypití „jedného zdravotného” teplejšie. Tým však paradoxne veľa telesnej teploty strácame, krv a vnútorné orgány sa rýchlejšie ochladzujú a zvyšuje sa riziko podchladenia. Na zahriatie si teda radšej zober sveter, vetrovku, šál a rukavice.
Ak si nevypiješ, tak budem smutný!
Apel na súcit je častý argumentačný faul v každodenných rozhovoroch, no pri vianočnom stole naberá úplne iný rozmer. Nechceš predsa, aby tvoja mamka, tato, dedo alebo hocikto iný bol na Vianoce smutný.
Nenechaj sa tým ovplyvniť. Snažia sa v tebe prebudiť súcit, aby si si s nimi dal aspoň za jeden. Prečo by však mal byť niekto smutný z toho, že nechceš piť alkohol, ktorý škodí zdraviu a radí sa medzi drogy?
Všetci si dajú s rodinami za pohárik! Daj si aj ty!
Zovšeobecniť čokoľvek chce veľkú odvahu. Tú však rodina pri vianočnom stromčeku či kamoši na Štefanskej zábave majú. Nenechaj sa oklamať. Nepijú všetci. Veď už len keď sa pozrieš na štatistiku vyššie, tak podľa nej z času načas pije 37 % Slovákov a Sloveniek, to rozhodne nie je 100 %.
To, že pije rodina pri vianočnom stole alebo 5 kamarátov okolo teba, neznamená, že všetci na svete pijú. Preto je tento argument chybný.
Musíš si s nami vypiť, to je predsa tradícia!
Vianočné tradície sú moment, kedy sa strácajú aj posledné nitky racionality. Niečo sa robilo v našej rodine roky takto, tak sa bude tak robiť aj naďalej.
No a keď pije z tradície celá rodina, mal či mala by si aj ty. Táto argumentačná chyba sa odvoláva na to, že všetko, čo sa robilo v minulosti, je správne. Kde je v tomto tvrdení logika?
Kto nepije s nami, pije proti nám!
S kamarátmi na párty to je niekedy obzvlášť ťažké. Všetci pijú a majú pocit ako sa dobre bavia. No ty vidíš, že ich správanie je už veľmi ovplyvnené alkoholom. Možno dokonca začnú hovoriť frázy ako: Kto nepije s nami, pije proti nám!
Dopúšťajú sa však len ďalšieho argumentačného faulu, takzvanej falošnej dilemy. Svet v tomto prípade vidia len čiernobielo. Tí, čo pijú sú dobrí a sú s nimi, tí čo nepijú sú proti nim.
Ako reagovať na to, keď ťa niekto núti piť alkohol?
Je veľmi dôležité spoznať argumentačné fauly, aby si na ne vedel či vedela vhodne reagovať. Keď ti napríklad niekto povie, že je tradícia si vypiť, budeš vedieť, že je to argumentačná chyba, ktorá sa volá Apel na tradíciu.
V prvom rade si musíš uvedomiť, že to tvoja rodina pravdepodobne nemyslí zle. Nezačni sa teda na nich hnevať a kričať po nich, aj keď ťa to možno vnútri naštve. Zhlboka sa nadýchni a premysli si, čo odpovieš.
Napríklad sa spýtaj, prečo je to tradícia? A môžeš povedať zopár silných argumentov, prečo to podľa teba nie je tradícia, ktorú by ste mali pestovať u ďalších členov rodiny. Môžeš im tiež pripomenúť, aké účinky má alkohol na človeka a prečo nie je zdravé ho piť.
Ak ťa niekto bude provokovať a zámerne na teba útočiť kvôli tomu, že nepiješ alkohol, tiež sa pokús zachovať si chladnú hlavu. Nič neprekvapí a nevráti do reality človeka, ktorý sa nechá uniesť na vlne emócii viac, ako chladná a racionálna odpoveď.
Na záver ešte pár tipov:
- Odmietni s vysvetlením. Ak máš pocit, že je nezdvorilé odmietnuť len tak alebo vidíš, že sa ten druhý urazil, skús mu vysvetliť, že to nie je nič osobné. Napríklad mu povedz, že ti alkohol robí zle, a tak sa mu radšej vyhýbaš.
- Odmietni a navrhni hostiteľovi niečo iné. Ak nechceš zdôvodňovať prečo nepiješ, tak skús iba povedať napríklad, že nechceš alkohol, ale dal by si si napríklad nealko pivo. Tak neodmietneš ponuku, ale zároveň ju zmeníš na niečo, čo vyhovuje aj tebe.
- Odmietni a začni sa baviť o niečom inom. Napríklad o tom, ako sa super bavíš. Niekedy ľudia ponúkajú alkohol na oslavách lebo sa boja, že sa nezabavíš a budeš sa nudiť. Uisti ich v tom, že ti je super aj bez pitia.
Ak napriek tomu veľmi naliehajú, zamietni ich jednoduchým a ráznym NIE. Niekedy je to iba o tom, naučiť ostatných okolo seba, že máš svoje hranice a alkohol nebudeš piť, aj keby použili všetky argumentačné chyby naraz.
Zdroj titulnej fotografie: koláž Zmudri G/imgflip.com