Čo robiť, keď sa ocitneš vonku počas búrky? Mal by si zostať na mieste, alebo radšej utekať? Skryť sa pod strom alebo ostať stáť na otvorenom priestranstve? Zisti, aké rady o burkách sú hoaxy a ako sa najlepšie ochrániť pred búrkou.
Kedy vieme, že sa blíži búrka?
Bežným znakom blížiacej sa búrky je, keď sa zdvihne silný vietor, začne mrholiť a z diaľky sa ozýva hrmenie. V tejto fáze je však už búrka naozaj blízko a dostať sa do bezpečia môže byť náročné. Obzvlášť ak si ďaleko od svojho bývania alebo sa v tvojom okolí nenachádzajú žiadne budovy, do ktorých by si sa mohol skryť.
Ak sa chystáš na festival či túru a chceš zistiť, či nehrozí príchod búrky, je dobré vopred si pozrieť predpoveď počasia. Nestačí si ju však checknúť iba ráno. Najmä počas leta a horúčav sa počasie veľmi rýchlo mení, a preto správy o počasí kontroluj pravidelne počas celého dňa.
Nápomocné vedia byť aj radary, ktoré ti ukazujú pohyb oblakov aj vetra.
„Radar môže byť pre používateľov vykresľovaný v rôznych farbách, ale najčastejšie sa používajú farby od modrej, cez zelenú, žltú, červenú až po bordovú. Čím červenšia farba, tým sú zrážky intenzívnejšie. V prípade červenej až bordovej farby je výskyt búrky takmer jednoznačný,“ vysvetľuje ako čítať radarové informácie pre Zmudri G CEO iMeteo Peter Minárik.
Pohyb mrakov ovplyvňuje rýchlosť a smer vetra, ale napríklad aj to, či v ceste búrkovým mračnám stoja pohoria. Práve tie ich často zachytia a oblačnosť sa rozplynie. Slovenský hydrometeorologický ústav každý deň aktualizuje aj výstrahy pred silným vetrom, búrkami, povodňami a inými nebezpečnými javmi, preto je dobré si skontrolovať aj tieto varovania.
Aj keď máš pocit, že búrka je ešte ďaleko a hrmenie počuješ len niekde v diaľke, blesky môžu udrieť aj v tvojom okolí. Netvoria sa totiž len v oku búrky, ale môžu udrieť aj 5 km od neho. Hneď, ako počuješ prvé hrmenie, ponáhľaj sa do úkrytu.
Základné znaky, ktoré ti napovedia, že sa blíži búrka
Ak ide o letné búrky z tepla, typickým príznakom je tvorba kopovitej oblačnosti. Ľudovo sa tieto mraky nazývajú „barančeky“. Čím vyššie siahajú, tým je búrka pravdepodobnejšia a nebezpečnejšia. Ak už spodná základňa mrakov dostáva tmavší nádych, treba počítať s výdatným lejakom, či s krúpami.
„V prípade frontálnych búrok pozorujeme často zmenu smeru vetra a rýchle nasúvanie rozsiahlej oblačnosti, ktorá je častokrát veľmi fotogenická. Ide o takzvaný shelf cloud, ktorý vyzerá ako valec,“ hovorí Minárik.
Búrky sú pravdepodobnejšie v prípade vyššej vlhkosti a teploty. Čím dusnejšie je, tým častejšie hrozí v letnom období výskyt búrok.
Ako sa zachovať počas búrky?
Určite si počul či počula rôzne rady. Niektorí odporúčajú bežať do bezpečia, iní zase hovoria, že v žiadnom prípade nemáš stáť pod vysokým stromom, alebo že si máš vypnúť dáta, lebo priťahujú blesky. Ako to je v skutočnosti?
Ak nestihneš dobehnúť do bezpečia, zostaň stáť
Prioritou číslo jedna by pre teba malo byť dostať sa do bezpečia skôr, ako sa búrka naplno rozbehne. Skryť sa môžeš v budovách, ideálne takých, ktoré majú štyri steny. Bezpečné nie je skrývať sa v malých stanoch ani v autobusových zastávkach. Stany majú zvyčajne kovové tyče, ktoré sú dobrým elektrickým vodičom.
Dobrým miestom na úkryt pred búrkou je aj auto. Keď je zatvorené a nemá stiahnuté okná, funguje ako Faradayova klietka.
⛈️ Faradayova klietka je niečo ako štít. Tento štít je vyrobený z vodivého materiálu, ako je kov, a obklopuje všetko, čo je vo vnútri. Keď do štítu udrie blesk, všetok elektrický náboj sa rozptýli po povrchu, namiesto toho, aby prenikol dovnútra. To znamená, že všetko vo vnútri klietky je chránené pred elektrickými výbojmi. Auto má kovovú karosériu, ktorá funguje podobne ako Faradayova klietka. Ak do auta udrie blesk, elektrický náboj prejde po povrchu auta a do zeme, pričom ľudia vo vnútri zostanú v bezpečí, pretože náboj neprenikne do vnútra auta.
Keď si však doňho sadneš, skontroluj svoje okolie a pozri sa, či nestojíš pod stromami alebo blízko vecí, ktoré by silný vietor mohol na auto zhodiť a zapríčiniť tak nešťastie.
Ak však žiaden takýto úkryt nemáš po ruke, prečkaj búrku na jednom mieste. Keď kráčaš, vytváraš tzv. krokové napätie a zvyšuješ tak riziko úrazu.
⚡Predstav si, že blesk udrie do zeme. Elektrický prúd sa šíri v kruhoch od miesta úderu. Ak stojíš blízko miesta úderu s jednou nohou bližšie a druhou ďalej, každá noha je na mieste s iným elektrickým potenciálom. Rozdiel medzi týmito potenciálmi vytvorí napätie, ktoré môže prejsť cez tvoje telo a spôsobiť úraz. Preto je pri blesku bezpečnejšie mať nohy pri sebe a pohybovať sa malými krokmi, aby sa znížilo riziko úrazu spôsobeného krokovým napätím.
Ak si počas búrky vonku s kamošmi, rozmiestnite sa od seba tak, aby ste sa počuli, ale nezostávajte pokope. Blesk má tendenciu udrieť do najvyššieho alebo najlepšie vodivého objektu v oblasti. Ak sa veľká skupina ľudí nachádza blízko seba, môže to zvýšiť pravdepodobnosť, že blesk zasiahne niekoho v skupine.
Skryť sa pod strom alebo zostať na otvorenom priestranstve?
Počas búrky nás láka ukryť sa niekam, či už kvôli silnému dažďu alebo väčšiemu pocitu bezpečia. Nevhodne zvolená skrýša ťa však môže stáť aj život.
Do veľkej miery prekonaný mýtus, ktorý je však dobré si neustále pripomínať a hovoriť o tom aj svojim blízkym je, že stáť pod vysokým a osamoteným stromom je ako vyzývať búrku na fight. Blesky si často vyberajú stromy ako svoju obeť práve kvôli tomu, že sú vysoké. Rovnako to platí aj na stožiare či stĺpy vysokého napätia. Aj keby sa počas búrky toľko neblýska, môže sa stať, že vietor zlomí konár, ktorý ti ublíži. Stromy sú teda rozhodne zlý nápad na úkryt.
Počas búrky však nie je dobré stáť ani na otvorenom priestranstve, ako je napríklad lúka. Naozaj nechceš byť najvyšším bodom v okolí. Spraví to z teba ideálny terč pre blesky.
Najlepšie je skryť sa medzi nižší porast, napríklad nejaké kríky a držať sa low-key. Čím menej budeš na seba počas búrky upriamovať pozornosť, tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť, že ju zvládneš bez ujmy. Dávaj si však pozor na mláky alebo premočenú zem. Voda je výborný vodič elektriny a pokiaľ do nej trafí blesk, dokáže jeho energiu ďalej viesť od 10 do 100 metrov ďaleko.
Vypnúť mobil či nie?
Na búrkach sú nebezpečné najmä blesky. Asi si už počul, že počas búrky máš mobil vypnúť, aby nepritiahol blesk. Táto teória je však mýtus. Mobil v sebe nemá dostatok kovových častí, a preto nemá ako blesk pritiahnuť.
Čo ak príde silný vietor alebo bleskové povodne?
Všetky rady sa väčšinou vzťahujú na to, aby si bol v čo najväčšom možnom bezpečí pred bleskami. Silný vietor či bleskové povodne však môžu byť rovnako nebezpečné.
Ak nie je nablízku budova, do ktorej by si sa mohol či mohla počas silného vetra skryť, je ideálne nájsť útočisko za pevným objektom, ako je napríklad stena alebo auto (ak je auto tvoje, schovaj sa v ňom). Nezdržiavaj sa pri objektoch, ktoré by sa mohli uvoľniť a spadnúť na teba ako napríklad pódium na festivale. Aj keď sa nemáš za čo skryť, skús sa vzdialiť od všetkého, čo by mohlo začať v silnom vetre lietať a ublížiť ti. Takisto si čupni, nech znížiš riziko, že do teba niečo narazí.
„Paradoxne bezpečné sú aj veľké stany, ktoré sú vyrábané pre nepriaznivé počasie. Veľké stany alebo štruktúry s kovovou konštrukciou dokážu odviesť elektrický výboj do zeme. Pravdepodobnosť zásahu bleskom je totiž vyššia ako to, že búrka prinesie taký silný nárazový vietor, ktorý by mal prekonať konštrukčné limity stanov,“ myslí si Minárik.
Ak je v tvojej blízkosti potok, či rieka, ktorá hrozí, že sa vyleje kvôli silnému dažďu, snaž sa nájsť vyvýšené miesto, aby ťa silný prúd vody nestrhol so sebou. Za žiadnych okolností do tejto vody nevstupuj a v prípade, že uviazneš na nejakom ostrovčeku, počkaj, kým ťa hasiči či iní záchranári dostanú do bezpečia.
Zachovaj pokoj a snaž sa búrkam vyhýbať
Nie vždy sa vieme búrke vyhnúť. Môže sa stať, že nás prekvapí. Práve preto je dobré vedieť, čo robiť v prípade, že sa nestíhaš skryť. Ak však budeš poctivo kontrolovať počasie a nepodceníš ho, mal by si sa väčšine takýchto situácií vyhnúť.
Veľakrát sa stane nešťastie práve vtedy, keď situáciu podceníme. Napríklad sa vyberieme do hôr aj napriek hroziacim búrkam alebo pokračujeme v turistike na vrchol, aj keď začína v diaľke hrmieť.
Pokiaľ sa však už do takejto situácie dostaneš, zachovaj pokoj a riaď sa odporúčaniami odborníkov, aby si bol alebo bola v čo najväčšom možnom bezpečí.
Titulná fotografia: Koláž Zmudri G