Generácia,
ktorá sa zaujíma

Chcem pomáhať. Kde mám hľadať dobrovoľnícke ponuky?

Chcel by som robiť dobro. To znie ako veľmi slušný nápad. No kde všade vieš robiť dobro(voľníctvo)? 

Čo znamená dobrovoľníctvo? 

Dobrovoľníctvo je vtedy dobrovoľníctvom, ak spĺňa tieto tri body: 

👉 nedostávaš za vykonanú prácu peniaze

👉 práca je prospešná pre spoločnosť

👉 vykonávaš ju dobrovoľne

Čo všetko môžeš robiť ako dobrovoľník? Máš takmer nekonečné možnosti. 

Môžeš venčiť psov, zbierať podpisy na verejné petície, robiť animátora v detskom tábore, variť guláš pre bezdomovcov, zbierať peniaze pre deti z detského domova, pomáhať pri organizovaní festivalov, športových podujatí či dokonca olympijskych hier, zhromažďovať nepoužité oblečenie pre sociálne slabšie rodiny, skrášľovať detské ihriská a asi tak milión ďalších vecí.  

Nemusíš byť pritom ani súčasťou nijakej konkrétnej organizácie. Za dobrovoľnú činnosť sa ráta všetko, čo robíš sám od seba, z vlastnej vôle a pomáhaš tým. Napríklad nakúpiš starým ľuďom, ktorí nevládzu ísť sami do obchodu potraviny a prinesieš im ich domov. Pozbieraš odpadky na tvojom sídlisku a roztriediš ich do smetných nádob.

Ak nechceš alebo nemôžeš robiť manuálne, vďaka internetu nemusíš ani vstať od počítača. Môžeš robiť dobro napríklad prostredníctvom sociálnych sietí.

Ako?

👉 spravovať sociálne siete útulkom

👉 prekladať dôležité informácie do cudzieho jazyka pre ľudí, ktorí utiekli zo svojich krajín pred vojnou

👉 naprogramovať web pre organizáciu, ktorá robí dobročinnú aktivitu a nemá peniaze na zaplatenie odborníka 

❤️ Viac o tom, ako zmeniť svet z domu, sa dočítaš aj v tomto článku:

Kde konkrétne však môžem robiť dobrovoľníka?

Na tento článok si klikol pravdepodobne preto, aby si sa dozvedel, kde konkrétne môžeš robiť dobrovoľníka. 

Ponuky na webstránkach organizácií

Často hľadajú dobrovoľníkov konkrétne organizácie, ktoré potrebujú pomoc. Ak máš nejakú obľúbenú, ktorú dlhodobo sleduješ a chceš pomôcť, neboj sa ich spýtať, aj keď zrovna nemajú zverejnenú ponuku. 

Príležitosti na teba čakajú aj na týchto stránkach

Ak nevieš, čo by si chcel robiť, ale vieš, že chceš byť dobrovoľník, skús si pozrieť viacero ponúk, ktoré zoskupujú tieto stránky.

❤️ https://dobrovolnictvo.sk/ 

❤️ https://growni.sk/  

❤️ https://mladez.sk/ 

❤️ https://digitalnianjeli.sk/dobrovolnik/

❤️ https://www.usmev.sk/dobrovolnictvo/ 

❤️ https://redcross.sk/dobrovolnictvo/ 

Dobrovoľnícku aktivitu si môžeš nájsť aj cez svoj kraj

Pomoc je treba na mnohých miestach. Ak nevieš, kde začať, skús si pozrieť ponuku tvojho kraja.

❤️ https://www.dobrovolnictvoba.sk/ 

❤️ https://dobrovolnickecentrumtt.sk/ 

❤️ https://www.dobrovolnictvotn.sk/ 

❤️ https://www.ncdnitra.sk/ 

❤️ https://www.dobrovolnictvoza.sk/ 

❤️ http://www.centrumdobrovolnictva.sk/ 

❤️ https://old.dobrovolnictvopo.sk/dobrovolnik 

❤️ https://www.dckk.sk/ 

Pomoc dobrovoľníkov hľadajú aj komunitné centrá

Komunitné a kultúrne centrá vznikajú často iba vďaka dobrovoľníkom. Aby mohli fungovať a robiť dobro, potrebujú na to ďalších ľudí. 

❤️ http://bastakulturcentrum.sk/o-baste/dobrovolnictvo/

❤️ https://mareena.sk/

❤️ https://centrumrodiny.sk/dobrovolnictvo/

❤️ https://komunitne-centrum.sk/index.php/dobrovolnictvo/ 

Dobrovoľníctvo v zahraničí

Ak chceš vycestovať do zahraničia a zároveň pomáhať, skúsiť to môžeš aj prostredníctvom týchto stránok.

❤️ https://youth.europa.eu/go-abroad/volunteering_sk 

❤️ https://www.inex.sk/ 

❤️ https://www.workaway.info/ 

Pomoc je však potrebná na rôznych miestach, a preto sa neboj preskúmať druhú aj tretiu stranu Google, aj keď si tam ešte pravdepodobne nikdy nezablúdil. Možno práve takýmto spôsobom natrafíš na ponuku, ktorá zmení život tebe aj druhým.

Čo mi prinesie dobrovoľnícka práca? 

Možno by si to nepovedal, ale naozaj veľa. Asi ti nemusím hovoriť, že z toho budeš mať dobrý pocit. Dobrovoľnícka práca ti ale prinesie aj veci, ktoré by ti možno ani nenapadli:

  1. Dobrovoľníctvo ti môže pomôcť získať prácu

Čo si napíšeš do životopisu, keď doštuduješ školu? Študoval som. Bohužiaľ, v dnešnej dobe to už často nestačí. Tvoj budúci zamestnávateľ chce vidieť, že si sa snažil niečo spraviť pre svoju budúcnosť. Dobrovoľníctvo ti v tom veľmi pomôže. Robiť neplatenú prácu dobrovoľne a pomáhať tak druhým ukáže budúcemu zamestnávateľovi, že si naozaj pracovitý a dobrý človek.

Navyše, môžeš získať referenciu, teda odporúčanie od tvojho koordinátora, ktorý s tebou pracoval, keď si pomáhal. To je tiež vec, ktorá ti môže pri hľadaní práce výrazne pomôcť. 

  1. O krok bližšie k štúdiu v zahraničí

Rovnako je to aj v prípade, ak sa chceš dostať na dobrú školu v zahraničí. Mnoho kvalitných zahraničných škôl vyžaduje, aby uchádzači mail okrem skvelých známok a výsledkov testov aj množstvo dobrovoľníckych aktivít. Tým ukazujú svoju proaktivitu a fakt, že počas štúdia robili niečo navyše okrem učenia sa.

Spoznáš veľa nových, zaujímavých ľudí

Dobrovoľníctvo priťahuje často šikovné a kreatívne osobnosti, ktoré vedia inšpirovať a obohatiť svoje okolie. Napríklad aj teba. Úspech v budúcnosti neprinášaju len zručnosti, znalosti a vedomosti, ale aj kontakty na ľudí. 

Vybudovať si preto sieť kontaktov pred tým, než začneš pracovať, nie je na škodu. 

Dobrovoľníctvo je jedna z vecí, ktoré pokorili môj individualizmus. Z každej strany som počúvala, že môžem (či dokonca musím) byť, kým chcem. A tak som sa topila v mori možností, ktoré nemali hranice. Snažila som sa byť, kým chcem a pritom som sa stávala niekým, kým byť naozaj nemám. Blúdila som rôznymi smermi, snažila sa naplniť akýkolvek sen či túžbu, ktorá sa vo mne objavila a často nebola ani moja vlastná. Stále viac som si uvedomovala, že túžiť nikdy neprestanem a po splnenom sne príde další. Ocitala som vo veciach, ktoré ma až tak nebavili a je dosť pravdepodobné, že by ich niekto iný robil lepšie ako ja. 

Náhodne som sa dostala k svojmu prvému dobrovoľníctvu. S každou “dobrošskou” skúsenosťou vo mne rástol pocit, že “my” má väčší zmysel a silu ako “ja sama.” Uvedomovala som si, že možno môžem byť hocikým, kým chcem byť, no oveľa väčšia radosť je byť len niekým medzi inými. Ťahať spolu jedným smerom, svoju časť robiť najlepšie, ako viem, podporovať ostatných v tom, v čom sú dobrí a nebáť sa poprosiť o pomoc. 

Dobrovoľníctvo určite odporúčam. Ak sa dostanete do dobrej partie ľudí, spoluprácou sa môžete naučiť viac počúvať, vnímať rozmanitosť a lepšie pochopiť to svoje unikátne miesto vo svete. Keď sa to všetko spojí je to akoby ste tvorili jedno telo – niekto je ruka, iný hlava, krk či srdce. Každý máte inú funkciu a spolu tvoríte človeka,“ hovorí Martina Kertészová, ktorá je komunitná dobrovoľníčka z komunitného centra Mareena. Pracovala aj ako dobrovoľníčka cez workaway.info.

  1. Skúsenosti na nezaplatenie

Dobrovoľníctvo ti pomôže nadobudnúť skúsenosti, ktoré v škole nezískaš, ako napríklad schopnosť organizovať, riešiť krízové situácie alebo pracovať efektívnejšie.

Neboj sa pomáhať

Byť dobrovoľníkom je ale koniec-koncov hlavne o pomoci druhým a tvojej ochote pomôcť im. Bez nároku na odmenu. 

Teda možno nie tak úplne. Hoci nedostaneš peniaze, pomôžeš tým, ktorí si nedokážu pomôcť sami. Určite ti za to budú vďační.

A to je najkrajšia odmena, akú môžeš dostať.

Reklama

Vyber si viac z Lifehacking