Na Slovensku existuje veľké množstvo programov, v ktorých môžeš nabrať nové skilly, naučiť sa niečo o sebe aj spoznať nových ľudí. Niektoré z nich sa otvárajú od septembra, iné môžeš absolvovať už počas prázdnin a ďalšie ti dávame do pozornosti v predstihu.
Máš pocit, že sa to nedá?
Ak už dlhšie chodíš po svete s nápadom na nový podnikateľský alebo nepodnikateľský projekt, ktorý by si chcel či chcela rozbehnúť, ale stále si hovoríš, že sa to asi nedá, tak máme pre teba odpoveď: Dá sa to!
Neziskovka DASATO spúšťa od septembra svoj Idea Lab pre stredoškolákov a stredoškoláčky, do ktorého sa môžeš prihlásiť do 31. júla. Dostaneš v ňom profi mentoring, absolvuješ workshopy, ktoré ti pomôžu rozvíjať tvoj projekt a na záver môžeš ešte vyhrať aj 3 000 eur. Tvoj nápad môže byť z akejkoľvek oblasti. Možno si chceš rozbehnúť farmu, vytvoriť kurzy birdwatchingu alebo založiť nový pretekársky klub – každý nápad sa počíta, ak ho dobre popíšeš a budeš ho chcieť rozvíjať ďalej! Na ich stránke tiež nájdeš rôzne ďalšie možnosti, ako rozvíjať svoje skilly už počas strednej, napríklad v programe DASATO Academy.
Tam, kde sa z chlapcov stávajú muži
Počas leta, prázdnin a pauzy od každodenných povinností sa dá okrem divokej zábavy na letných festivaloch zažiť aj cesta do vlastného vnútra k otázkam o zmysle života. Túto cestu môžeš prejsť v hlbokých rozhovoroch aj osamelom mlčaní. Tajomné? Trochu áno, ale práve takýto zážitok ponúkajú už roky mladým mužom kurzy Transition 1.6 a Transition 2.1.
Prvý je určený pre mužov vo veku 16 – 21 rokov a je zameraný na vedomý prechod do dospelosti. Druhý, pre tých v kategórii 21 – 28 rokov, je viac o sebarozvoji, vzťahoch a komunikácii vlastných pocitov, teda o veciach, ktoré sú pre zrelých mužov dôležité a často aj náročné. Viac o kurzoch nájdeš na ich stránkach, ale môžeš si to skrátka predstaviť ako taký brotherhood camp. No a o tom, že tieto kurzy majú pozitívny vplyv na životy mladých mužov len nehovoria, majú k tomu aj vypracovanú štúdiu, čo je dosť cool.
Niečo pre nádejných podnikateľov
Vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti či základov podnikania ponúka žiakom základných aj stredných škôl organizácia Junior Achievement Slovakia. Jej program s názvom Podnikavosť hrou je určený pre základoškolákov a ak sa chceš doňho zapojiť, budeš musieť prehovoriť svoju učiteľku, aby prihlásila celú vašu triedu. Takže veľa šťastia pri septembrovom klopaní na zborovňu.
Táto organizácia tiež ponúka programy pre stredoškolákov, na ktoré ich takisto musí prihlásiť učiteľ či riaditeľ. Ak si myslíš, že tvoji spolužiaci by sa mali lepšie zorientovať v tom, ako používať peniaze či podučiť sa nejaké podnikateľské zručnosti, povedz o týchto možnostiach vo svojej škole. Prihlasovanie na aktivity na budúci školský rok je práve otvorené a všetky info nájdeš ty alebo tvoja triedna na stránke organizácie.
Akademická skúsenosť, počas ktorej budeš žiť v kaštieli? Aj také máme!
V historickom kaštieli pri Bratislave už viac ako 15 rokov funguje Kolégium Antona Neuwirtha, ktoré ponúka mladým ľuďom jednoročný alebo dvojročný akademický program. Je teda vhodné pre vysokoškolákov alebo mladých pracujúcich do 26 rokov, ktorí chcú zažiť intenzívnu intelektuálnu aj duchovnú skúsenosť.
Podľa všetkého je tam kľúčovým slovom „esej”. V Kolégiu budeš eseje čítať, písať, analyzovať, diskutovať o nich aj ich verejne prezentovať. Okrem toho budeš rok či dva žiť v komunite a súčasťou tohto vzdelávania je aj duchovný program založený na katolíckych hodnotách.
Prihlasovanie do Kolégia sa otvára každoročne až niekedy v apríli, ale možno práve toto leto je dobrým časom na tvoje dlhodobé plánovanie a zamyslenie sa nad tým, či by si nechcela/a počas svojej vysokej škole či krátko po nej absolvovať takúto skúsenosť. A tým pádom už môžeš začať trénovať svoje písanie esejí!
Alebo sa radšej zameriaš na svoj rozvoj na lazoch?
Táto ponuka pre mladých do 30 rokov je o aktívnej zmene, ktorú môžeš priniesť do svojej komunity alebo do celej našej spoločnosti. Sokratov inštitút je ročný program pre mladých profesionálov, ktorí chcú rozbehnúť zmysluplný projekt s celospoločenským dopadom a chceli by vedieť, ako na to. Väčšina vzdelávania sa odohráva v krásnej scenérii podpolianskych lazov na Zaježovej.
Počas jedného roka zažiješ sedem víkendových workshopov s profesionálmi a osobnosťami slovenského verejného diania, získaš zručnosti projektového manažmentu a pôjdeš aj na expedíciu do Tatier, pri ktorej budeš môcť pozorovať prírodu na miestach, kde bežne nohy turistov nevstupujú.
Aktuálny ročník Sokratovho inštitútu už prebieha a prihlasovanie do nového spustia až začiatkom budúceho roka. Je to však pomerne veľká výzva, o ktorej je dobré vedieť dostatočne skoro, aby si si to celé mohol či mohla dostatočne premyslieť.
Podobných možností sú na Slovensku mraky, len ich niekedy treba viac googliť 😬. Ak sa rozhodneš do niektorého z týchto programov zapojiť, budeme ti držať palce v tvojom raste aj na ceste za realizáciou tvojho vysnívaného projektu!