Hovoriť nie ľuďom, ktorých máme radi, vôbec nie je jednoduché. Rovnako nie je jednoduché také nie počuť. A už vôbec nie, ak ide o tak citlivú vec, akou je sex. Tu je pár tipov, ako to zvládnuť citlivo a s rešpektom voči druhému aj sebe samému.
1. Ak ti to nie je príjemné…
Keď sa schyľuje k niečomu, čo ti nie je príjemné, povedz napríklad: “Nie je mi to príjemné,” alebo “Nechcem to teraz robiť,” a navrhni činnosť, ktorú robiť chceš a ktorá ti je príjemná. Nikdy sa do ničoho nenechaj nútiť. Nikomu nič nedlžíš a iba ty sama alebo sám vlastníš svoje telo. Nikto iný.
Ak si ty na opačnej strane a si pripravený alebo pripravená na viac ako tvoja polovička, povedz napríklad: “To je v pohode, vážim si ťa a rešpektujem ťa, žiadny stres. Je niečo, čo by si chcel/a teraz robiť a budeš mať z toho radosť?” Uisti druhú osobu, že je s tebou v bezpečí a ďalej už nenaliehaj.
2. Ak ti to zrazu prestane byť príjemné…
Môže sa stať, že sa spoločne počas vzájomného dotýkania dostanete aj ďalej a hoci sa vám to celý čas obom páči a je to pre oboch bezpečné, niekto sa zrazu začne cítiť nepríjemne. Môže sa to stať a je to normálne. Vtedy povedz napríklad: “Toto nechcem,” alebo “Toto mi nie je príjemné,” alebo “Prestaňme, prosím, už v tom nechcem pokračovať.”
Odmietnuť druhú osobu je v poriadku v ktoromkoľvek bode. Áno, aj vtedy, ak už ste začali niečo robiť. Kedykoľvek. Každý z nás má právo zmeniť svoj názor a každý z nás má právo cítiť sa dobre a užívať si všetko, čo je spojené s láskou a zamilovanosťou.
3. Vidíš na druhom, že to nechce, ale nepovie to…
Ste v najlepšom, ale všimneš si, že tvoja polovička má zrazu prázdny pohľad, je nesvoja, pozerá sa inam, ťažko dýcha, možno má dokonca zaslzené oči.
Niekedy sa cítime tak veľmi neistí, že jednoducho nevieme zareagovať slovami. V takej situácii je najviac dôležité prestať a ubezpečiť druhú osobu, že ti záleží na tom, aby sa cítila príjemne a budeš robiť iba to, čo je príjemné aj jej alebo jemu. Namiesto sexu si trebárs pozrite film alebo len vedľa seba ležte, môžete sa hladkať či bozkávať. Môžete robiť všetko, čo je príjemné obom. Máte čas.
4. Odmietnutie ťa zraní…
Je v pohode pri odmietnutí plakať a cítiť sa hlúpo? Je. Každý z nás má emócie a každý z nás ich spracováva rôzne. Spoločne tu však vieme byť jeden pre druhého a vybudovať si ešte silnejší vzťah. Nikto učený z neba nespadol a už vôbec nie vo vzťahoch – ver mi, v tých sa stále učia ešte aj naši rodičia.
5. Odmietnutie ťa nahnevá…
Ak ťa niekto odmietne, určite na túto osobu nekrič. Zachovaj chladnú hlavu a reaguj pokojným tónom. V žiadnom prípade sa neznižuj k násiliu a ani toho druhého neohováraj pred inými ľuďmi.
V prípade, že sa dostaneš do situácie, že niekto nerešpektuje teba, neobviňuj sa a povedz o tom niekomu, komu naozaj dôveruješ – kamoškám, kamošom, rodičom, učiteľke alebo učiteľovi, alebo aj lekárke či lekárovi. Zaslúžiš si rešpekt.