Generácia,
ktorá sa zaujíma

Chubby filter: Prečo je toxický a prečo ničí tvoje zdravie?

TikTok nedávno zaviedol a hneď aj stiahol takzvaný chubby, teda bacuľatý, filter. O čo šlo, a prečo sú takéto filtre toxické?

TikTok je plný trendov a občas prinesie aj také, ktoré by sme radšej nikdy nevideli. Presne tak to bolo s chubby filtrom, ktorý „len zo srandy“ menil tváre a telá ľudí tak, že vyzerali bacuľatejšie.Veľmi zábavné to však nie je. Vysvetlíme ti prečo. 

Chubby filter: čo to vlastne bolo?

Chubby filter sa objavil na TikToku a začal sa rýchlo šíriť. Pomocou AI tvoja tvár „pribrala“ a výsledok si mohol porovnať s pôvodnou fotkou. Veľa ľudí sa začalo pri tom smiať a komentovať, ako „hrozne“ vyzerajú s pár kilami navyše.

Niektorým to možno prišlo vtipné, ale odborníci a ľudia, ktorí si prešli problémami ako poruchy príjmu potravy, varujú, že na tom nič zábavné nie je. 

Zdroj: Tenor

Prečo je to celé toxické a čo je na tom zlé?

Nejde o to, že si niekto pridal filter. Ide o to, aké odkazy týmto obsahom šírime. A tie nie sú práve v pohode: 

👉Body shaming  

Filter ukázal, že keď vyzeráš „trochu bacuľato“, je to automaticky niečo, čo je hodné smiechu alebo odporu. Komentáre typu „fuj, takto by som vyzerať nechcel/a“ len ukazujú, že sa spoločnosť stále nevie vymaniť z toxických predstáv o ideálnom tele.

👉 Tlak na výzor, diétna kultúra a… poruchy príjmu potravy

Takéto trendy posilňujú pocit, že byť štíhly/a (ale pozor, nemôžeme byť „moc“) znamená byť hodnotný/á. Výsledok je, že ľudia sa porovnávajú, trápi ich vlastné telo, a postupne sa môžu dostať do bludného kruhu diét, obmedzovania a extrémneho cvičenia. A s tým súvisia aj poruchy príjmu potravy, ktoré nie sú bohužiaľ ničím výnimočným. 

Len v EÚ trpí poruchami príjmu potravy 20 miliónov ľudía netýka sa to len mladých žien. Muži, nebinárni ľudia – zasiahnuť to môže všetkých. A nejde len o snahu schudnúť. Niekto chce pribrať, iný zväčšiť svaly. A všetko to má spoločný znak – pocit, že tak, ako vyzeráš, nie je dosť.

Sociálne siete môžu pomáhať, ale aj ničiť 

Online svet je miestom, kde mnohí trávime veľa času. A ak tam neustále vidíme, že podľa spoločnosti je neideálne telo na smiech, môže to ovplyvniť naše vnímanie samej/samého seba. Začneš premýšľať, či si nejedol/a veľa, alebo málo, či si dosť cvičil/a, alebo či ti už narástli svaly, alebo si zhodil/a. Tvoje jedlo, cvičenie a výzor ťa môžu prestať tešiť a v skutočnosti ti budú spôsobovať úzkosť. A to nie je v poriadku. 

Zdroj: Tenor

Chubby filtre ani nič podobné nás nemotivuje k zdravšiemu životnému štýlu, skôr naopak. Poruchy príjmu potravy neznamenajú iba, že človek jednoducho prestane jesť, ale aj záchvatové prejedanie po dlhom hladovaní, vyvolávanie vracania, alebo nadbytočné jedenie a cvičenie kvôli nárastu svalov. 

Tvar tvojho tela navyše často neodráža to, ako zdravo, či nezdravo žiješ. Naše telá sa pod vplyvom rôznych okolností menia – napríklad kvôli chorobe, pôrodu, alebo nedostupnosti zdravej stravy. Nie každý si tiež môže dovoliť hýbať sa a riešiť stravu 24/7. 

Netvrdíme, že nie je dôležité snažiť sa žiť zdravo, ale ak sa tomu venuješ takmer neustále a pohlcuje to všetok tvoj čas, a energiu a radosť zo života, nie je to vôbec v pohode. 

Potrebuješ pomoc alebo sa chceš dozvedieť viac?

Ak cítiš, že sa ťa táto téma týka, alebo máš blízkych, ktorí riešia podobné veci, neboj sa ozvať odborníkom. Super tip je neziskovka Chuť žiť, ktorá má kopec informácií a ponúka aj pomoc, ak ju potrebuješ. 

Titulná koláž: Canva

Reklama

Vyber si viac z Self-Care