Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo dnes vie umelá inteligencia? Vyhrať umeleckú súťaž

Umelecká súťaž Colorado State Fair mala tento rok neobvyklého víťaza. Jason M. Allen obraz nenamaľoval štetcom, ani nenakreslil pastelom. Vytvoril ho pomocou umelej inteligencie Midjourney, ktorá automaticky mení text na grafiku.

Samozrejme, že ostatní umelci ho okamžite obvinili z podvodu.

Umenie vytvorené AI tento rok zažíva prelomové momenty. Vydali tooly ako DALL-E 2, Midjourney alebo Stable Diffusion. Používať ich vie úplne každý a vedia vytvárať veľmi zložité a komplexné diela. Stačí do textového poľa napísať, čo chceme vytvoriť a umelá inteligencia nám v priebehu pár sekúnd vygeneruje perfektný obraz.

Zdroj: giphy.com/Tracks ARTE

Zaujímavé je, že tieto nové tooly nevytvárajú obrázky skladaním už existujúcich obrazov. Sú to úplne nové výtvory, ktoré dokážu vykresliť vďaka umelej inteligencii. Navyše aj táto technológia sa stále rýchlo zlepšuje. Obrázky DALL-E 2 sú štyrikrát detailnejšie ako obrázky generované pôvodným DALL-E, ktorý predstavili len minulý rok.

Poďme sa pozrieť aj na trochu jednoduchšiu, ale stále fascinujúcu technológiu. AI nám na stránke namelix.com vymyslí obrovské množstvo názvov a rovno aj brandov pre náš projekt. Povedzme, že potrebujeme vymyslieť názov pre náš nový TikTok kanál o knihách. Zadáme napríklad “book education tiktok” ale nechceme, aby názov obsahoval slovo čítať, pridáme tam teda ešte “-read”.
Zaklikneme, že chceme stredne kreatívne názvy a chceme, aby to bol čo najlepší brand. Doslova o 5 sekúnd tu máme obrovské množstvo veľmi slušných výsledkov. 

V reklamných agentúrach sa niekomu teraz asi trochu zapotilo čielko. 

Zdroj: giphy.com/Peele

A presne nad týmto sa rozčuľujú umelci, ale aj obyčajní ľudia na sociálnych sieťach. Hovoria, že toto je predsa presne dôvod, pre ktorý na olympiáde nesúťažia roboty. Naopak, druhá skupina ľudí je z technológie nadšená a hovoria, že namiesto nadávania by sme ju mali využívať čo najviac v náš prospech. 

Nech už to dopadne s AI a umením akokoľvek, fakt je, že po vynáleze fotoaparátu ho maliari nazývali ponižovaním ľudského umenia. Rovnako sa ľuďom najskôr nepáčili digitálne programy na úpravu fotografií a grafiky. Jason Allen, víťaz spomínanej umeleckej súťaže, to povedal celkom jasne:

“Etický problém nie je v technológii. Etický problém je v ľuďoch.” 

Video: Juraj Padych

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi