Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo je Internet of Things?

Je čoraz bežnejšie, že sa nám garáž otvorí, keď s autom prichádzame k nej, pretože vie, že sa blížime domov. Práčka nám zas presne vypočíta ako dlho bude prať podľa toho, koľko bielizne sme do nej vložili. Alebo nám elektrická zástrčka zahlási možný skrat predtým, než nastane.

Tento život ako zo sci-fi filmu je možný najmä vďaka Internet of Things, alebo IoT, alebo Internetu vecí.

Súčasťou IoT, alebo teda, na Slovensku po slovensky, Internetu vecí, sú všetky zariadenia, ktoré sa síce dokážu pripojiť na internet, ale neslúžia nám na to, aby sme surfovali na nete. Teda napríklad televízor alebo kamery. Sú to aj všetky SMART zariadenia, napríklad práčka, sušička alebo chladnička. No a patria tu aj také kardiostimulátory alebo inzulínové pumpy ovládané aplikáciou.

Práve Internet vecí je to, čo sa bude diať v IT technológiách v nasledujúcich rokoch.

Určite ste sa už stretli s ‘osobami’ Siri alebo Alexa. Vieme si na ne pripojiť SMART zariadenia v domácnosti, vrátane televízora, rádia, radiátorov, žalúzií, klimatizácie, svetiel a podobne. Následne vieme Alexu alebo Siri požiadať, aby nám napríklad zapla náš obľúbený program, pustila našu obľúbenú pieseň, stlmila svetlo, zapla kúrenie alebo vytiahla žalúzie. No a snáď sa dožijeme aj toho, že za nás bude vynášať smeti.

Možno ti už napadlo, či to je bezpečné, nechať ovládať pomaly celý svoj domov nejakým robotíkom. Bezpečnosť je pri Internete vecí veľmi kľúčová. Je nutné mať vždy aktualizovaný softvér, mať antivírusový softvér a keď ide o zariadenia v našej domácnosti, mať dobre zabezpečenú sieť. Môže ísť totiž o život, nielen o nejaké ukradnutie údajov… aj keď aj to je dosť zlé. 

Niekto môže napríklad „hacknúť“ našu Smart elektronickú zástrčku a úmyselne v nej spôsobiť skrat. Alebo sa niekto napojí na našu inzulínovú pumpu a “pohrá” sa s hladinou inzulínu v našom tele. To isté platí aj pri autách, ktoré sa majú vedieť samopilotovať.

Pri autách musíme okrem technologických otázok vyriešiť aj tie etické. Už teraz totiž musíme auto nadizajnovať tak, aby vedelo, čo urobiť napríklad v prípade, keď hrozí náraz do ľudí. Podľa čoho si má auto vybrať, koho ochráni a do koho narazí.

Je skvelé vyložiť si nohy na stôl a nechať sa “obsluhovať” všetkými možnými smart zariadeniami. Ale ako vidíš, nesie to so sebou aj zodpovednosť. 

Ak už doma máme takéto smart zariadenia, je dôležité, aby sme si správne nastavili a zabezpečili domácu sieť. Tým myslím nastavenia routra, teda zariadenia, ktoré nám sprostredkúva internet. Mali by sme tiež oddeliť domácu sieť od bežnej internetovej siete a hlavne, dať si silné heslo na našu wifi. A to určite nevyzerá takto… 

doma123

Keď toto zvládneš, veľmi znížiš šancu, že ti telka pustí nekonečný počet dielov Zámeny manželiek, svetlá sa zafarbia načerveno a z rádia sa ozve zlovestný smiech… 

Video: Juraj Padych

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi