Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo alebo kto je biely kôň?

Toto je hnedý kôň:

Toto je čierny kôň:

A toto je biely kôň:

Nie, nie si divný, tento človek naozaj nevyzerá vôbec ako kôň. Ak chceš vedieť, prečo by ho tak niekto nazýval, tak čítaj ďalej.

Biely kôň je niekto, kto prepožičiava svoje meno a osobné údaje na rôzne ekonomické podvody a trestné činy. Tým kryje skutočného páchateľa, ktorý z toho celého profituje. Polícia sa tak často pri prešetrení rôznych káuz zasekne práve pri osobe nastrčeného bieleho koňa. Kvôli nemu je veľmi ťažké dokázať prepojenie podvodu so skutočným páchateľom.

Ten nie je na žiadnych zmluvách, faktúrach, nie je majiteľ ničoho a vlastne žije so svojou čivavou v jednoizbovom byte v Revúcej. Takého človeka ťažko právoplatne odsúdiť za miliónové ekonomické podvody.

V 90-tych rokoch bielych koňov na Slovensku využívali pri takzvanom fakturanstve. Podvodníci založili novú firmu, ktorej majiteľom bol práve biely kôň. Tento nastrčený človek nechcel naozaj rozbehnúť podnikanie, predávať tenisky, ani si založiť kaviareň.

V mene bieleho koňa firma objednala tovar „na faktúru“. Tú ale nikto nikdy nezaplatil. Keď sa o vec začala zaujímať polícia, bieleho koňa zlikvidovali, niekedy zmizol aj skôr. Áno, presne takým spôsobom, aký ti napadol.

Zavraždili ho.

Biele kone používajú podvodníci aj pri praní špinavých peňazí, daňových podvodoch alebo sfalšovaných žiadostiach o dotácie.

Asi nie si jediný, čo si už od začiatku tohto článku hovorí, prečo by toto niekto robil. Zodpovedať za podvody, nechať sa zavrieť alebo zabiť a všetok profit si pritom užije niekto iný. 

Bieleho koňa môžu donútiť byť koňom napríklad vydieraním, môžu mu za to zaplatiť, alebo sa ním môže niekto stať aj nevedomky, keď mu zneužijú ukradnuté doklady. Bielym koňom sa často stávajú aj ľudia v zlej ekonomickej situácii, poväčšine ľudia bez domova alebo staré babky žijúce na lazoch. Podpíšu papiere, dostanú pár eur a často si ani nie sú vedomí toho, že sa dopúšťajú trestného činu.

Biele kone vo veľkom využívali aj známe zločinecké skupiny na Slovensku, napríklad dunajskostredská skupina Pápayovcov. Tí robili napríklad spomínané fakturačné podvody. Len v okrese Dunajská Streda v roku 1994 polícia pátrala po 17 nezvestných konateľoch firiem. Nie, asi neodišli všetci spolu do zahraničia na kongres podnikateľov Dunajskej Stredy… 

Ako vidíš, nikdy nevieš, ktorá babička z Veľkých Teriakoviec vlastní obrovský biznis v centre Bratislavy.

Článok vznikol v spolupráci s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka.

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate