Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo je to volebné moratórium? 

Blížia sa spojené župné a komunálne voľby, ktoré budú už túto sobotu. Volebné moratórium nastane 27.10.. Čo to je?

Žiadna volebná kampaň 48 hodín pred voľbami

Asi vieš, čo znamená slovíčko voľby. Čo je to však moratórium? 

V slovníku cudzích slov nájdeš dva významy. Ten druhý je pre voľby výstižnejší a to, dočasné obmedzenie nejakej činnosti, napríklad, poskytovania správ o udalosti.

Čiže moratórium obmedzuje činnosť, v prípade volieb, propagáciu kandidátov

Kto rozhoduje o volebnom moratóriu? 

Zákon o volebnej kampani. Na volebnú kampaň majú politici čas od momentu, kedy sú voľby vyhlásené. Dva dni pred voľbami však musia akúkoľvek volebnú kampaň zastaviť. Pri najbližších voľbách začne zákaz platiť o polnoci z 26. októbra na 27. októbra 2022.

Čo je volebná kampaň? 

Je to propagácia od kandidátov, ktorí si za ňu zaplatia značný balík peňazí. Táto kampaň pritom nemusí byť iba v ich prospech. Môže to byť napríklad aj takzvaná antikampaň v neprospech ich súperov.

Čo všetko sa počas volebného moratória nesmie? 

  • vysielanie volebnej kampane v televízii
  • vysielanie volebnej kampane v rádiu
  • v novinách a časopisoch
  • na plagátoch a letáčikoch
  • alebo v agentúrnom spravodajstve
noviny v rukách

Na všetkých týchto miestach zostáva reklama zakázaná až do momentu, kedy sa zatvoria volebné miestnosti. 

Tiež je zakázané 48 hodín pred voľbami zobrazovať volebné prieskumy a výsledky volebných ankiet. Aj toto platí do skončenia hlasovania. Čiže do momentu, kedy teta Margita s tetou Vlastou zamknú volebnú miestnosť a začnú rátať hlasy.

Počas volieb ale môžu anketári robiť prieskum verejnej mienky. No iba tak, aby neovplyvňovali ľudí pri voľbách. Zúčastniť sa ho preto môžu iba tí, ktorí už odvolili a voláme ho exit poll. Robí sa totiž pri odchode z volebnej miestnosti. Výsledky exit pollov agentúry a médiá zverejňujú tiež až po skončení hlasovania.

Okrem toho platí aj to, že počas volebného moratória nesmie kandidát prijať peniaze na podporu kampane.

Ak teda chceš finančne obdarovať svojho obľúbeného politika, musíš to stihnúť do polnoci 26.10.2022. 

odrátavanie času
Zdroj: giphy.com

Po tomto čase je majiteľ účtu povinný zabezpečiť, aby sa na účet nedali prijímať ďalšie platby.

Kde volebné moratórium neplatí? 

Hoci kandidáti na starostov, primátorov, županov či poslancov zastupiteľstiev nemôžu rozdávať plagátiky na ulici, stále majú možnosť robiť volebnú kampaň

Kde? No predsa na internete. Aj v zákone o volebnej kampani sa uvádza, že zákaz sa nevzťahuje na vysielanie prostredníctvom internetu. 

človek držiac mobil

Prečo internet v tomto prípade nie je obmedzený, nám vysvetlil doktor a právnik Martin Solík z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

„Žiaľ pokiaľ ide o internet, i napriek tomu, že správanie sa na internete je rovnaké ako každé iné správanie (v zmysle zásad občianskeho, či trestného práva), vysielanie na internete a statusy nevieme upraviť tak ako vysielanie v televízii, či v rozhlase. Iné by bolo, ak by v piatok niekto roznášal do schránok letáky.

Takže na internete si politici a kandidáti môžu robiť čo chcú a nikto ich nevie adekvátne potrestať. Ak by vyšiel článok v novinách (alebo na webe) o nejakom kandidátovi, to už vieme riešiť z hľadiska toho, že ide o médium upravené zákonom platným v Slovenskej republike, ale Facebook a iné sociálne siete nevieme postihnúť, resp. dalo by sa to teoreticky, ale zákon na to nemyslí.

Nastáva tak zvláštna situácia, kedy je na dva dni síce úplne zakázané, aby televízie vysielali a noviny písali čokoľvek v prospech či neprospech kandidátov. No samotní kandidáti či ktokoľvek iný môže počas týchto dvoch dní písať statusy na Facebooku či zverejňovať videá na YouTube. 

A ak sa práve vtedy niekto rozhodne šíriť falošné správy, aby vyprovokoval ľudí k nejakej voľbe? Skutočné médiá na to do uzavretia volebných miestností ani nemôžu reagovať a uviesť veci na pravú mieru. 

mobil s nápisom na obrazovke HOAX

V deň volieb si teda treba dávať pozor na informácie a rozmýšľať ešte o kúsok kritickejšie, než obvykle.

Už 29.10.2022 sa rozhodne, kto bude pri moci ďalšie 4 roky

Prvýkrát v histórii sa konajú spojené župné a komunálne voľby. Ak si to doteraz nestihol, pozri si kandidátov v tvojej obci, v meste a v kraji, aby si sa vedel zodpovedne rozhodnúť. Všetky informácie o voľbách nájdeš aj v našich videách.

Zisti prečo ísť voliť, čo robiť vo volebnej miestnosti , ako vznikli samosprávne kraje a aj to, čo robí tvoja obec, mesto či župa.

Zdroje: 

https://slovnik.aktuality.sk/slovnik-cudzich-slov/?q=Moratorium

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2014-181

https://www.teraz.sk/regiinalne-a-komunalne-volby-2/volebne-moratorium-sa-zacne-o-polnoci/665811-clanok.html

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate