Generácia,
ktorá sa zaujíma

Donald Trump opäť kandiduje na prezidenta USA + VIDEO

donald trump kandidatura prezident usa

2024

Donald Trump sa opäť bude uchádzať o miesto v Bielom dome v prezidentských voľbách v roku 2024. Oznámil to dnes v noci zo svojej rezidencie na Floride.

V USA sú dve hlavné strany – demokrati a republikáni. Donald Trump patrí k republikánom. V minulotýždňových voľbách v USA zaznamenali republikáni nečakaný neúspech. Viacerí z tejto strany z neúspechov vinia práve vplyv Donalda Trumpa.

👉 Ak chceš vedieť viac o minulotýždňových voľbách, pozri si tento náš článok.

Trumpove konšpirácie

Aj v jeho dnešnom oznámení o kandidatúre nezabudol spomenúť, že voľby v roku 2020, v ktorých ho porazil Joe Biden, boli „medzinárodnou konšpiráciou.“ Trump dlhodobo živí myšlienku, že tieto voľby boli sfalšované, čo viedlo až k útoku sfanatizovaného davu na Kapitol 6. januára 2021.

Výbor, ktorý útok na Kapitol vyšetruje, dokonca uviedol, že má dostatok presvedčivých dôkazov o tom, že sa Trump osobne účastnil snahy zvrátiť výsledok prezidentských volieb z roku 2020.

Útok na Kapitol, 6. január 2021. Foto: GettyImages

Biden podľa Trumpa priniesol bolesť

Trump vo svojom prejave nazval posledné dva roky, odkedy je prezidentom Joe Biden, rokmi „bolesti, ťažkostí, úzkosti a zúfalstva.“ Faktom zostáva, že voliči minulý týždeň demokratov, ku ktorým Joe Biden patrí, vo voľbách výrazne podržali.

Klamstvá v prejave

Trump v dnešnom prejave opakovane klamal. Ako uvádza CNN, napríklad povedal, že kým sa on nestal prezidentom, do USA z Číny neprišiel z cla ani 1 $. V skutočnosti má USA uvalené clá na Čínu už viac ako dvesto rokov. Počas rokov 2007 až 2016, teda kým boli prezidenti napríklad aj Bush alebo Obama, vygenerovali v priemere 12,3 miliardy $ každý rok.

Trump tiež povedal, že jeho administratíva naplnila strategickú rezervu ropy USA, ale Bidenova administratíva ju teraz vyčerpala. Rezerva v skutočnosti obsahovala menej barelov ropy, keď opustil úrad, ako keď do neho v roku 2017 nastúpil. Americké rezervy stále zostávajú najväčšie na svete, aj keď boli na 38-ročnom minime. Biden z nich uvoľnil veľkú časť, aby pomohol udržať ceny ropy nižšie po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Posledné klamstvo, ktoré CNN z jeho prejavu odhalilo, je to, že USA po stiahnutí vojsk z Afganistanu v roku 2021, v ňom nechali vojenské vybavenie v hodnote 85 miliárd $.

Ministerstvo obrany USA odhadlo, že toto vybavenie malo hodnotu približne 7,1 miliardy $, pričom časť z neho už bola nefunkčná.

Do roku 2024 je dlhá cesta a čaká nás určite vzrušujúca prezidentská kampaň. Ak ťa zaujíma, ako fungujú prezidentské voľby v USA, pozri si toto naše video:

Reklama

Vyber si viac z News

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo