Títo mladí. Iba by po diskotekách chodili a obliekali sa do masiek. Za všetko môže skazený Západ. Za socializmu tu nič také nebolo! Kde má však Halloween skutočné korene? Nie v Amerike.
Halloween alebo aj predvečer všetkých svätých
Halloween nie je americký sviatok. Vznikol v Európe a najviac sa spája s Írskom. Halloween je skrátený názov od slov All Hallows‚ Evening, čo znamená predvečer všetkých svätých. To si nečakal, čo? Oslavuje sa v noci z 31.10. na 1.11.
Ak si pocestujeme ešte hlbšie do histórie, nájdeme názov Samhain. V mnohých kultúrach, slovenskú nevynímajúc, sa všetko točilo okolo toho, čo nás živilo. Úroda. Keď však prišiel u keltov (národ pôvodne žijúci v Írsku) Samhain (pripadal na 1.11.), znamenalo to, že začína obdobie tmy a zimy.
Ľudia v rôznych kultúrach verili, že práve v takéto dni sú bližšie k svojim príbuzným zosnulým a hranica medzi dvoma svetmi je tenšia.
Aby sme si to zhrnuli, sviatok všetkých svätých sa nazýval rôzne All-hallows, All-Halows Eve, All Hallows Evening a nakoniec sa to spojilo do jedného slova Halloween. Všetko však znamenalo jedno a to isté – predvečer sviatku všetkých svätých.
Halloween má teda pôvod aj v Samhaine, no taktiež naň mali veľký vplyv kresťanské sviatky.
Aký súvis má sviatok všetkých svätých a dušičky s Halloweenom?
Katolíckej cirkvi sa nepáčilo slávenie pohanských sviatkov, a tak pápež Bonifác IV. v roku 609 p.n.l ustanovil Sviatok všetkých svätých v máji. Pápež Gregor III posunul tento sviatok z mája na 1. november. Práve vtedy sa oslavoval Samhain.
Počas 9. storočia sa tieto sviatky – pohanský s kresťanským – začali prelínať. Na druhého novembra určila Cirkev Pamiatku zosnulých (anglicky All Souls‘ Day). Je to deň, kedy vzdávame úctu našim príbuzným, ktorí zomreli.
Kresťania veria v Očistec, a preto sa majú počas tohto dňa modliť za blúdiace duše.
Sladkosti, soul cakes či pálenka pre duše zosnulých
To, čo vidíte dnes v amerických seriáloch a volá sa trick-or-treat, kde deti chodia od domu k domu a dospelí im dávajú sladkosti, je spojením iných, podobných tradícií.
Jednou z nich bol aj souling, pečenie tzv. Soul cakes v Írsku a Británii. Chleby s krížikmi sa rozdávali chudobným, ktorí chodili žobrať k dverám domov. Tí, ktorí dostali chlieb, mali povinnosť pomodliť sa za príbuzných tých, ktorí im toto jedlo dali.
Aj na Slovensku majú tieto sviatky svoju dlhú tradíciu. Napríklad na Orave nechávali v noci z 1. na 2. novembra na stole jedlo alebo dokonca aj domáce pálené pre duše zosnulých.
Rôzne kultúry, rovnaké tradície
Do Ameriky priniesli tradíciu Halloweenu a trick-or-treat prisťahovalci z Írska a Británie. Samozrejme, za roky sa tradície zmenili a sčasti sa zabudlo na to, prečo sa oslavovali pôvodne. V súčasnosti na nich zarábajú najmä obchody so sladkosťami a s kostýmami.
Podľa stránky statista.com v Amerike počas tohto Halloweenu ľudia minuli už 3,1 miliardy dolárov na sladkosti.
Na Slovensku si stále vo veľkej miere pripomíname skôr Sviatok všetkých svätých (1.11.) a Pamiatku zosnulých (2.11.).
Počas týchto dní chodíš pravdepodobne so svojou rodinou na cintoríny zapáliť sviečky svojim blízkym zosnulým.
Tak ako Valentín, Mikuláš či Vianoce sa stávajú viac komerčné, rovnako sa tak deje aj s inými sviatkami, pričom sa zabúda na tradície.
Aj preto, keď povieš pred rodinou, že ideš na Halloweensku párty, môžu mať k tomu najmä starší členovia tvojej rodiny istý odpor. Chcú zachovávať tradície, ktoré majú podľa nich slovenské korene a cítia sa s nimi viac spojení.
Zdroje:
https://www.teraz.sk/magazin/historia-sviatok-halloween/163757-clanok.html
https://www.demro.sk/dusicky-halloween-alebo-sviatok-vsetkych-svatych-a34
https://www.britannica.com/topic/Halloween
https://www.history.com/topics/halloween/history-of-halloween