Generácia,
ktorá sa zaujíma

Eurovoľby 2024: Čo robiť vo volebnej miestnosti? Praktický návod

Už 8. júna si vyberieme 15 nových europoslancov, ktorí budú zastupovať Slovensko na európskej pôde. Ako tieto voľby fungujú? Koľko kandidátov si môžeš vybrať? Prečítaj si praktický návod.

Ako nájsť volebnú miestnosť?

Volebnú miestnosť na eurovoľby nájdeš podľa svojej adresy. Domov ti prednedávnom doručili oznámenie o tom, kde presne nájdeš svoju volebnú miestnosť. Ak si ho stratil alebo zahodil, túto informáciu si vieš ľahko nájsť aj na webe svojho mesta alebo obce. 

Aby si sa nemusel, či nemusela preklikávať neprehľadnou webstránkou, zadaj si do Google iba kľúčové slová ako eurovoľby, Hlohovec (tu zadaj mesto či obec, v ktorej bývaš) a volebné miestnosti. V prvých výsledkoch vyhľadávania by si mal nájsť odpoveď. 

Zdroj: Canva

Ak si si vybavil či vybavila hlasovací preukaz, môžeš ísť voliť kdekoľvek na Slovensku a v akejkoľvek volebnej miestnosti. Jedinou podmienkou je nezabudnúť si hlasovací preukaz a mať pri sebe preukaz totožnosti.

Čo robiť po príchode do volebnej miestnosti?

Keď už si našiel svoju volebnú miestnosť, čaká ťa zopár veľmi jednoduchých úkonov. Tak ako pri akýchkoľvek iných voľbách, aj tu ťa bude čakať volebná komisia, ktorá ťa celým procesom prevedie.

Najprv sa preukážeš občianskym preukazom a pokiaľ nevolíš v mieste trvalého pobytu, tak aj hlasovacím preukazom alebo s pobytovým preukazom občana Európske únie.

Pobytový preukaz občana EÚ je doklad vydávaný členským štátom EÚ občanom iných členských štátov, ktorý potvrdzuje ich právo na pobyt v danej krajine. Tento preukaz umožňuje občanom EÚ legálne žiť, pracovať, využívať služby v inom členskom štáte a aj voliť.

Po preukázaní sa dostaneš hlasovacie lístky a obálku s pečiatkou obce. To, že ti dali tieto papiere do rúk, spečatíš podpisom. 

Ako hlasovať?

Dostaneš 24 hlasovacích lístkov – toľko je zaregistrovaných strán v aktuálnych voľbách. S lístkami sa vyberieš za plentu. Prehľad kandidátov za jednotlivé strany ti prišiel domov spolu s oznámením o voľbách, aby si mal či mala čas si prezrieť, koho chceš voliť, no nájdeš ich aj na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Každá kandidátna listina má maximálne 15 ľudí, ktorí sa môžu stať europoslancami. Z 24 kandidátok si môžeš vybrať len jednu. 

Keby bola napríklad zaregistrovaná strana Figový list a páči sa ti, vyberieš si ju. Ostatné papiere odložíš nabok. Túto kandidátku stačí vložiť do obálky a máš vybavené. 

Ak však chceš, môžeš pomôcť niektorým kandidátom či kandidátkam prekrúžkovať sa za europoslancov tak, že zakrúžkuješ číslo pred ich menom. 

Zdroj: Zmudri G

Nemôžeš si ich však nakombinovať z viacerých strán. Môžeš si vybrať iba jednu kandidátku a na nej maximálne dvoch ľudí, ktorých by si chcel či chcela za europoslancov a europoslankyne. Prekrúžkovať sa môžu tí, ktorých strany získajú vo voľbách minimálne 5 % hlasov všetkých zúčastnených.

Samotní europoslanci sú už potom vybraní podľa poradia na kandidátke, a počtu prednostných hlasov – to sú tie krúžky, ktoré môžeš dať dvom ľuďom z kandidátnej listiny. Kandidát musí získať minimálne 3 % z celkového počtu hlasov, ktoré získa vo voľbách politická strana alebo hnutie, aby sa začal v poradí kandidátky hýbať.

Napríklad: Ak politická strana dostane celkovo 100 000 platných hlasov, kandidát tejto strany potrebuje získať aspoň 3 000 prednostných hlasov (čo je tri percentá zo 100 000).

Obálku vhoď do urny

Keď si si istý či istá svojím rozhodnutím, obálku riadne zalep a vhoď do urny, ktorá bude mať na sebe názov Voľby do Európskeho parlamentu 2024. V miestnosti bude aj druhá urna, ktorá je určená na nepoužité alebo pokazené hlasovacie lístky. Do tej môžeš dať zvyšných 23 hlasovacích lístkov. 

Určite ich so sebou nevynášaj, lebo v takom prípade ti hrozí pokuta 33 eur.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate