Pravdepodobne sa ti už niekedy stalo, že si počas učenia nevedel/a odolať notifikáciám, ktoré ti cinkali v mobile. Alebo si nemal/a čas a aj tak si bol/a stále aktívny/a, lebo by ti mohlo ujsť niečo zaujímavé. Byť v obraze je super, ale…
Nutkavý pocit kontrolovať sociálne siete alebo byť online na úkor iných vecí, či hrať sa na všadeprítomného, môže znamenať FOMO.
Čo je FOMO a prečo by som ho mal/a radšej vynechať
FOMO (Fear Of Missing Out) je anglický výraz pre strach z toho, že ti niečo unikne. Zo začiatku nemusí ísť o viac než len nepríjemný pocit. Avšak pretrvávajúce nepohodlie vie prerásť až do stavu úzkosti či chronického stresu, a preto buď opatrný/á.
Zdroj: Freepik
Ako spoznám, že sa ma to týka?
· ak nonstop scrolluješ na sociálnych sieťach, aby si bol/a v obraze
· ak kontroluješ správy viac než je nutné, len aby ti neunikla žiadna informácia
· ak máš pocit, že na sebe musíš nestále makať, lebo inak ti ujde vlak
· ak chceš všetko zažiť, byť všade a pri všetkom
· ak sa bojíš hovoriť nie na akcie pre obavy z toho, že zmeškáš niečo podstatné
Poznávacím znakom FOMO je to, že ideš proti svojim pocitom a potrebám.
Jomo ako odpoveď
Koncept JOMO (Joy Of Missing Out) sa do slovenčiny prekladá ako radosť z vymeškania. Kým FOMO sa zaoberá strachom z toho, že nebudeš súčasťou niečoho dôležitého, JOMO hovorí, že v každom momente vieš nájsť radosť. Najmä vtedy, keď si spravíš čas pre seba. Môže to kľudne znamenať i to, že sa nezúčastníš nejakej akcie, ak sa na to skrátka nebudeš cítiť.
JOMO kladie dôraz na hľadanie radosti v bežných činnostiach. Ak sa nabudúce rozhodneš zostať doma namiesto toho, aby si sa zúčastnil/a spoločenskej udalosti, nemusíš mať výčitky alebo obavy. Naopak, z voľného času sa môžeš tešiť, lebo ho dokážeš využiť podľa seba.
Zdroj: Freepik
Deň podľa seba
Keď práve nemáš náladu na socializáciu, alebo si len jednoducho unavený/á, vymysli si vlastný program. Venuj sa niečomu, čo ti robí radosť.
· Dopraj si digitálny detox – inými slovami, daj si na pár hodín pauzu od mobilných zariadení a sústreď sa na offline aktivity
· Čo tak self-care day? – prečítaj si knihu, uvar obľúbené jedlo, alebo si oddýchni podľa svojich predstáv
· Odhodlaj sa na sólo date – nehľadaj parťákov a vyraz sám/sama na prechádzku, do parku, alebo kina, či divadla
· Vyberaj rozumne – akcií je veľa a tlaku ešte viac – vyberaj si to, čo ťa naozaj zaujíma a napĺňa
· Vyskúšaj minimalizmus – zameraj sa radšej na menej vecí, ktoré pre teba majú hodnotu ako veľa aktivít, ktoré ti nič neprinášajú
· V prírode môžeš načerpať pokoj, ale takisto aj energiu a inšpiráciu
· Komunikuj o svojich pocit – ak cítiš, že si zahltený/á a potrebuješ pauzu
Byť aktívnym nie je zlé. Ale niekedy je toho skrátka veľa. A v takých chvíľach je to práve JOMO, čo ťa vie dostať do väčšej pohody.
Zdroj titulnej koláže: Freepik, Canva