Generácia,
ktorá sa zaujíma

Hard skills a soft skills. Aké sú tie tvoje? 

Soft skills vs. hard skills, ilustračný obrázok.

Potrebujeme ich napísať do svojho CV-čka, aby sme zaujali na pohovore do práce aj študentskej organizácie. A ešte viac ich potrebujeme ovládať, aby sme mohli napredovať v práci, dobrovoľníctve či mimoškolských aktivitách. 

Určite máš aj ty kopec užitočných skills, aj keď si si ich tak možno doteraz nepomenoval. Niektoré z nich sú hard a niektoré soft a keď sa ťa na ne budú pri najbližšom pohovore pýtať, už nebudeš musieť premýšľať, o čom to vlastne hovoria.

Tieto dve spojenia bývajú trochu nešťastne doslovne prekladané ako tvrdé a mäkké (jemné) zručnosti. Nešťastne preto, lebo tieto poslovenčené výrazy ti vlastne asi nič nehovoria. Vhodnejšie je napríklad, keď hard skills preložíme ako naučené zručnosti a soft skills ako osobnostné predpoklady 

zdroj: giphy.com

Soft skills sú často dané tým, akým človekom si a akú máš emočnú inteligenciu. Pozor, to neznamená, že sa ich nevieš naučiť. 

Existujú špecializované kurzy a školenia, na ktorých zlepšíš svoje kreatívne myslenie, komunikáciu v tíme, naučíš sa techniky zvládania stresu a tak ďalej. A veľa ťa naučí aj sám život.

Osvojenie si soft skills je však spravidla oveľa väčšou výzvou, než naučiť sa konkrétne hard skills.

V prvom rade k nim neexistujú ucelené učebné osnovy, manuály či dokumentácia, ako napríklad pri programovacích jazykoch či angličtine. Nuž a na mysli treba mať aj fakt, že soft skills sú často previazané s naším charakterom. 

Čo sú to hard skills? 

Medzi hard skills radíme všetky odborné, technické a iné naučené zručnosti. Nenarodíš sa s nimi, nevychádzajú z tvojej povahy, ale osvojíš si ich počas života vzdelávaním a praxou.

Bežným príkladom je napríklad to, že ovládaš nejaký cudzí jazyk. Medzi hard skills patria tiež práca s Excelom či kasou, programovanie, účtovníctvo, manažment sociálnych sietí, ale napríklad aj manuálne zručnosti či šoférovanie. 

zdroj: giphy.com

Spoločným znakom všetkých hard skills je fakt, že sa ich, čisto teoreticky, vie naučiť každý. Zároveň, v každej pracovnej profesii potrebuješ iné hard skills, bez ktorých skrátka určité joby robiť nemôžeš. Môžeš mať aj vysoko rozvinutú empatiu či silný zmysel pre zodpovednosť, k svojmu vysnívanému povolaniu sa budeš musieť doučiť aj potrebné hard skills.

Napríklad nedokážeš doučovať niekoho nemčinu, keď vieš sám povedať iba „Entschuldige mich, ich habe meine Hausaufgabe vergessen.“

V životopise ich identifikuješ aj podľa toho, že k nim  zvykneme uvádzať úroveň. Napríklad začiatočník, stredne pokročilý, expert, prípadne A2, B1, C1, počet najazdených kilometrov a podobne.

Ktoré sú dôležitejšie?

Čo myslíš, ktoré potrebuješ viac? 

Je to chyták.

K úspešnej a naplňujúcej práci sú nevyhnutné ako hard, tak aj soft skills. Aj keď, isté trendy v preferenciách zamestnávateľov môžeme nájsť. 

V minulosti dominovali v pracovných inzerátoch najmä požiadavky na hard skills. V súčasnosti je podľa viacerých zdrojov (napríklad Forbes či Profesia) badateľný posun k soft skills. 

Je to aj z toho dôvodu, že veľa úloh a zodpovedností za nás preberajú stroje či softvéry. Tie nás však dokážu kvalifikovane zastúpiť predovšetkým pri naučených zručnostiach. Teda hard skills. 

Účtovný program za nás vypočíta daň z príjmu, robot poskladá smartfón, umelá inteligencia vyrieši zložitú rovnicu. 

Žiaden stroj však nezvládne udobriť rozhádaných kolegov, prevziať zodpovednosť za splnenie plánu, alebo namotivovať tím.

Okrem toho, čoraz viac zamestnávateľov preferuje uchádzačov hoci aj bez praxe (hard skills), ktorí sú namotivovaní a majú chuť učiť sa (soft skills). 

Pracuj na sebe, výsledky prídu

Ak si chceš nájsť a udržať dobrú prácu, tak makaj na svojich hard aj soft skills. 

Maj však na mysli, že to je skôr maratón, než šprint. Zlepšenie nepríde zo dňa na deň. 

Na pracovnom trhu má najväčšiu šancu ten, kto prax a zručnosti dokáže podložiť aj vhodnými charakterovými vlastnosťami. Neexistuje však univerzálny recept, ako tento „stav” dosiahnuť. Rôzne kombinácie skills majú rôzne uplatnenie. 

Ak chceš vedieť, ktoré sú potrebné v tvojej vysnívanej práci, pozri si inzeráty a hneď budeš vedieť, na čom musíš zamakať. 

Titulná koláž: canva / ZmudriG

Reklama

Vyber si viac z Toto takto