Generácia,
ktorá sa zaujíma

Janka s rakovinou prsníka: Kedysi som si naivne myslela, že rakovina sa ma netýka

Mesiac október má prívlastok ružový. Prečo? Venuje sa osvete a šíreniu informácií o rakovine prsníka, ktorá je v súčasnosti najčastejšie onkologické ochorenie u žien. 

Štatistiky hovoria, že 1 z 8 žien bude čeliť tomuto ochoreniu počas svojho života. Je preto veľmi dôležité venovať sa prevencii a samovyšetreniu prsníkov.

O prevencii a samovyšetrovaní prsníka nám viac povedala aj Janka Šišková, ktorá si toto ochorenie prežila na vlastnej koži.

Nevedela som, že ma len krátka chvíľa delí od zistenia, že som aj plná smrti

Pred 2,5 rokmi som pod hotelovým megasvetlom pred zrkadlom zbadala, že na ľavom prsníku mám zmenenú pokožku. Tiež som si všimla, že sa mi na tvári podpísali roky víkendových výjazdov nočnou Bratislavou, ale o tom inokedy.  

Zdroj: Janka Šišková

Strie na prsníku boli akoby vytlačené zvnútra von, ale nevenovala som tomu pozornosť.

O pár mesiacov neskôr som pri skúšaní novej mikče náhodne našla hrčku a uvedomila si, že je na mieste, kde som mala zmenenú pokožku. To som už spozornela, lebo hrčka bola dosť veľká. Vtedy mi prvýkrát napadlo, že by to mohla byť rakovina. 

Samovyšetrenia som si nerobievala, prsia som si nekontrolovala, nepoznala ich. 

Išla som k lekárovi, nebála som sa, bola som predsa mladá, zdravá a plná života. To som ešte nevedela, že ma len krátka chvíľa delí od zistenia, že som aj plná smrti

„Je to karcinóm prsníka,“ oznámil mi lekár. 

V čase, keď som sa dostala pod skalpel, mrška už bola rozlezená v uzlinách pod pazuchou a ochorenie bolo ofiko v III. štádiu. Keď som zistila, že celkovo sú 4, dosť mi zredlo. Odstránili mi nádor, uzliny, stieklo do mňa 8 chemošiek, ožarovali ma a dostala som biologickú liečbu. 

Štatisticky platí, že čím je vyššie štádium, tým nižšia je šanca na úspešnosť liečby. 

A asi aj fakticky. 

Neporovnávajte sa s inými, porovnávajte si prsia!

Začala som si robievať samovyšetrenia a počas jedného z nich som si na prsníku (v ktorom som pôvodne mala nádor) opäť nahmatala hrčku a spozorovala, že s telom sa niečo deje. Neskôr sa zistilo, že je to zhubný nádor – rakovina sa vrátila len mesiac po ukončení prvej liečby a nasledovali ďalšie chemoterapie. 

Posledné 2 roky som teda v podstate strávila onkologickou liečbou, nakoniec som prišla o ľavý prsník a tajne dúfam, že som tým získala trocha náskok pred zubatou. 

Kedysi som si naivne myslela, že sa ma rakovina netýka. Občas premýšľam, že keby som vedela o rakovine a prevencii to, čo dnes, oveľa skôr by sa zistilo, že som chorá. 

Týmto dlhým a napínavým príbehom vás chcem poprosiť o jedno (teda vlastne o viac). 

Neporovnávajte sa s inými, porovnávajte si prsia! Jedno s druhým a obe medzi jednotlivými samovyšetreniami. Každý mesiac sa ich dotýkajte, spoznajte ich, ak na prsníku niečo nájdete, negúglite, ale vyhľadajte lekára.

Chodievajte na preventívne prehliadky a na sono (po 40-tke mamo), až 10 z 10 onkopacientov odporúča prevenciu, lebo od starostlivosti o prsia môže závisieť váš život.

Povinné múdro nakoniec:

Nezáleží, akého ste pohlavia, aká je vaša rodová identita, vek, či ste tehotné, alebo či práve dojčíte, rakovina sa môže týkať každého z vás. 

Ako si robiť samovyšetrenie prsníka? 

Urobiť si samovyšetrenie prsníkov správne je veľmi dôležité. Janka k tomu natočila aj video, ktoré nájdeš na jej instagrame. Tak si ho nezabudni pozrieť a každý mesiac venovať tejto prevencii zopár minút. 

Práve aj týchto pár minút ti môže zachrániť život.

Reklama

Vyber si viac z Self-Care

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo