Generácia,
ktorá sa zaujíma

Je bolestivá menštruácia normálna? Odpovedá odborník na endometriózu

Je v poriadku, ak počas svojich dní pociťuješ nepohodlie. Možno si častejšie unavená, rada si dlhšie pospíš, cítiš napätie či dokonca miernu bolesť v podbrušku. Ak však musíš kvôli menštruácií zostať celý deň v posteli a vynechávať školu alebo prácu, pretože ti silné bolesti a kŕče nedovolia normálne fungovať, môže to naznačovať problém.

Aj tento rok bol mesiac marec venovaný šíreniu povedomia o ochorení s názvom endometrióza. Ženy po celom svete postovali na sociálne siete svoje príbehy s endometriózou s hashtagom #endomarch. Pacientske organizácie realizovali osvetové podujatia, aktivistky vychádzali do ulíc a pochodovali za dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť. Ich symbolom je žltá farba.

Endometrióza je nezhubné chronické ochorenie, ktoré postihuje každú desiatu ženu, čo znamená, že sa s ňou potýka približne 190 miliónov žien po celom svete. Najčastejšie ohrozuje ženy v reprodukčnom veku (cca 15 – 49 rokov).

@justanothergirlwithendo

Living with endometriosis is tough. Day 2 of my period is always horrible but I didn’t expect it to be this bad. Why isn’t there a cure for endometriosis? Sending love to whoever needs it 💖 #justanothergirlwithendo #endowarrior #endometriosis #endometriosisawareness🎗️ #endometriosissurgery #endometriosischeck #endometriosiswarriors #endometriosiswarrior #laparoscopy #endometriosispain #menstrualcyclehealth #endometriosispains

♬ Soul (Instrumental) – Ice Bear & Shiloh Dynasty

O endometrióze sa málo hovorí a málo vie. Kým ju lekári u pacientky odhalia, môže prejsť niekedy aj 7 rokov. Prečo je to tak? Ako prebieha vyšetrenie? Dá sa endometrióza liečiť? Ako si vybrať skutočného odborníka, ktorý ti dá okrem nádherných sľubov aj reálne výsledky? 

Aj na tieto otázky sme sa spýtali MUDr. Martina Němce, primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Nemocnici ve Frýdku-Místku v Českej republike, ktorá získala akreditáciu na liečbu endometriózy.

Prispieva k tomu fakt, že v dnešnej spoločnosti je ešte stále bolestivá menštruácia považovaná za niečo bežné a normálne. Endometrióza je genetické ochorenie, takže sa pravdepodobne vyskytne u viacerých žien v rodine. A ak sa bolesti pri menštruácii neriešili u mamy alebo starej mamy, tak sa nebudú riešiť ani u dcéry, pretože generáciami sa nadobudlo presvedčenie, že menštruácia jednoducho bolí

Téma menštruácie je sama o sebe ešte stále dosť tabuizovaná. Našťastie sa situácia pomaly začína meniť a v mnohých krajinách vznikajú pacientske organizácie, ktoré šíria osvetu. 

👉 Pacientska organizácia je forma neziskovej organizácie. Tvoria ju iniciatívni občania aj samotní pacienti a pacientky s konkrétnou diagnózou za účelom šírenia osvety, pomoci ďalším pacientom, poskytovania poradenstva a pod. V Česku existuje od roku 2021 pacientska organizácia ENDOTalks zameraná na endometriózu. 

Bežný gynekológ si najčastejšie všimne endometriózu na vaječníkoch. Ak sa však endometrióza nachádza napr. na podbrušnici, močovom mechúre, hrubom čreve atď., väčšina gynekológov ju nedokáže za pomoci bežného vybavenia v ordinácii identifikovať. 

To je bohužiaľ ďalšia z príčin, prečo pacientky žijú s bolesťami a ďalšími ťažkosťami aj niekoľko rokov, kým sa im podarí nájsť špecializovaného lekára, ktorý im endometriózu diagnostikuje a navrhne vhodnú liečbu.

Ako akreditované centrum musíme spĺňať prísne kritériá akreditačnej spoločnosti EuroEndoCert. Jednou z podmienok je spolupráca s ďalšími odborníkmi z oddelení chirurgie, urológie, zobrazovacích metód, rehabilitačnej liečby, gastroenterológie, ale aj psychiatrie a psychoterapie, celostnej medicíny, tradičnej čínskej medicíny, fyzioterapie, či výživového poradenstva. 

Je to tak z dôvodu, aby sme mohli pacientkam ponúknuť všetky dostupné možnosti liečby. Rovnako spolupracujeme aj centrami asistovanej reprodukcie, keďže mnoho žien s endometriózou má problémy s otehotnením. 

Najskôr sa s pacientkou porozprávame o tom, aké má ťažkosti. Pýtame sa jej na konkrétne prejavy, ako je bolestivá menštruácia, bolestivý sex, bolesti pri močení alebo vyprázdňovaní, prípadne aj krvácanie mimo menštruácie. Následne prebehne vyšetrenie pomocou expertného ultrazvuku, pri ktorom sa cielene pozeráme do miest, v ktorých býva endometrióza najčastejšie ukrytá. V niektorých prípadoch pacientky posielame aj na magnetickú rezonanciu.

Presné príčiny vzniku endometriózy nepoznáme. Ide o kombináciu viacerých faktorov. Veľkú úlohu zohráva genetika. Ďalej je preukázané, že na vzniku ochorenia sa významne podieľa aj oslabený imunitný systém. Ak imunitný systém nie je dostatočne aktívny, nedokáže zničiť bunky endometriózy. 

Vieme, že chronický stres oslabuje imunitný systém, takže môže prispieť aj k vzniku endometriózy, prípadne môže zhoršovať jej priebeh a symptómy. Chronický stres, ťažké životné situácie a celková psychická nepohoda môžu prispieť aj k stiahnutiu svalov panvového dna, čo sa môže prejaviť nešpecifickými bolesťami v podbrušku. 

K nám do centra prichádza veľa žien, ktoré endometriozu nemajú, no napriek tomu ich trápia bolesti. Vtedy je dobré zvážiť psychoterapiu. Práve preto je psychológ neodmysliteľnou súčasťou nášho tímu odborníkov.

Jednou z možností je chirurgické odstránenie ložísk endometriózy, teda laparoskopická operácia. Ďalšou možnosťou je hormonálna liečba, ktorá blokuje endometriózu. Treba však povedať, že liečba hormónmi je symptomatická, to znamená, že endometriózu neodstráni, no môže pomôcť zmierniť jej prejavy, najmä bolesti. 

Máme aj pacientky, ktoré nechcú podstupovať operáciu ani hormonálnu liečbu a preferujú alternatívne metódy. Z našich skúseností veľmi dobre funguje najmä tradičná čínska medicína a akupunktúra, psychoterapia a gynekologická fyzioterapia

Chcel by som ženy povzbudiť, aby sa nebáli užívania hormonálnych liekov pri endometrióze. V dnešnej dobe už máme k dispozícii mnoho bezpečných hormonálnych prípravkov, ktoré neobsahujú estrogény a pre organizmus nie sú také škodlivé, ako to bolo v prípade hormonálnej antikoncepcie spred tridsiatich rokov.

Oficiálne sa o endometrióze hovorí ako o nevyliečiteľnom ochorení. Ja osobne si ale myslím, že to veľmi záleží na tom, ako dôkladne je prevedená operácia a či sú odstránené všetky ložiská endometriózy. Najviac náchylné na recidívu, teda návrat ochorenia, sú vaječníky. Na to je dobré pacientku upozorniť a pripraviť. Napríklad jej odporučiť zamrazenie vajíčok do rezervy, pre prípad, že v budúcnosti plánuje materstvo a návrat endometriózy vaječníkov by jej mohol skomplikovať otehotnenie. 

Je pravda, že pravdepodobnosť otehotnenia pri endometrióze je nižšia, no to ešte neznamená, že žena nemôže mať deti. Bohužiaľ, mnohí lekári týmto tvrdením ženy zbytočne strašia. Ak sa však pacientke dlhodobo nedarí otehotnieť, odporúčame zvážiť návštevu centra asistovanej reprodukcie (IVF). Samozrejme musia prebehnúť kompletné vyšetrenia ako u pacientky, tak aj u jej partnera, pretože problém môže byť aj v jeho spermiách. To je veľmi dôležité, aby sme vedeli stanoviť ďalší postup. 

Ešte je potrebné dodať, že pacientkam s endometriózou odporúčame, aby sa snažili otehotnieť ideálne do veku 34 rokov, keďže po tomto veku už kvalita vajíčok výrazne klesá. Prípadne si môžu nechať vajíčka zamraziť do budúcna.

Tehotenstvo endometriózu nelieči. Je to mýtus. Počas tehotenstva a kojenia nedochádza k menštruačnému cyklu, čo na nejaký čas zastaví príznaky endometriózy, no nemôžeme hovoriť o vyliečení. Hneď ako sa menštruačný cyklus opäť obnoví, problémy sa zvyknú vrátiť.

V súčasnosti je veľmi rozšírený trend rôznych alternatívnych liečiteľov” a liečiteliek”, ktorí cez sociálne siete ponúkajú svoje platené programy a sľubujú uzdravenie aj z vážnych ochorení. Ide o skupinu ľudí, ktorej ide v prvom rade o vaše peniaze, takže sa budú samozrejme prezentovať ako odborníci a povedia vám presne to, čo chcete počuť. Väčšinou to však zostane iba pri sľuboch. 

Aj my v centre spolupracujeme s odborníkmi na alternatívne podporné terapie, no ide o overených ľudí, ktorí majú v danej oblasti dlhoročné skúsenosti a za ich prácu a výsledky zodpovedáme. Pacientkam by som teda odporučil, aby sa spýtali na alternatívne možnosti radšej v niektorom z akreditovaných centier na liečbu endometriózy.

Určite môžu. Mal som pacientku, ktorá bola veľmi inteligentná, no napriek tomu sa jednému takému „liečiteľovi” podarilo presvedčiť ju, aby nepodstupovala operáciu, ale radšej vyskúšala liečbu pijavicami. Bohužiaľ, skončilo to tak, že takmer vykrvácala. Operáciu musela nakoniec aj tak absolvovať, no najprv sme museli počkať, kým sa jej vytvoria nové krvinky. Žiaľ, nebola jediná, ktorá naletela. Je prirodzené, že pacientky majú z operácie alebo liečby hormónmi strach. A tieto skupiny ľudí to vedia využiť.

Určite by som odporúčal zaradiť pravidelný pohyb. Môžu pomôcť napríklad určité druhy jogy a veľmi dobre funguje aj gynekologická fyzioterapia, konkrétne špeciálne cvičenia zamerané na relaxáciu panvového dna. No a netreba zabúdať ani na psychohygienu a prácu so stresom, napr. pomocou techník mindfulness. V prípade endometriózy neodporúčame počas menštruácie používať menštruačné kalíšky, pretože blokujú prirodzený odtok krvi a vytvárajú tlak v maternici. Čo sa týka jedálnička, odporúča sa obmedziť červené mäso, ktoré by v jedálničku nemalo presiahnuť množstvo dvoch porcií (cca 400g) denne.

Zdroj fotky: Canva, https://www.facebook.com/endotalks.cz/photos_by?locale=sk_SK

Reklama

Vyber si viac z Self-Care