Generácia,
ktorá sa zaujíma

Kam vyhodiť elektroodpad, aby si nezničil planétu?

elektroodpad

Miliardy ľudí na celom svete vlastnia také množstvo elektroniky, že moja slovná zásoba na toto číslo nestačí. Skús spočítať už len tú svoju – mobil, notebook, sluchátka, chladnička, telka, umývačka riadu, tlačiareň, vysávač, ventilátor, ohrievač… No, je toho skrátka veľa.

Pri takom množstve zariadení sa často stane, že niektoré prestane fungovať alebo ho chceme vymeniť za nové. V tomto videu ti povieme, ako postupovať tak, aby si nechtiac neublížil planéte a nemal z toho nočné mory.

Ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Preto začneme tým, že najlepšia cesta je žiaden odpad nevytvárať. Nakladanie s ním je totiž už len riešenie následkov. Preto, ak je to možné, pokúsme sa našu elektroniku predať na bazári alebo posunúť známemu, ktorý ju využije. A nakupujme len nevyhnutné kúsky.

Keď sa nám niečo pokazí, pokúsme sa to opraviť.

Áno, áno, viem. Oprava je často drahšia ako kúpa nového zariadenia. Ale odpad, ten nevytvoríme žiaden.

Ak máme menší kúsok, s rozmerom maximálne 25 cm, predajne, ktoré majú plochu vyhradenú na predaj elektrozariadení aspoň 400 m2, nám takúto elektroniku musia bezplatne prevziať

Pri väčších zariadeniach nám obchody ponúkajú, že nám starú elektroniku preberú, ak si u nich kúpime nový kus. Ak si napríklad kúpime novú práčku, tú starú nám podľa zákona musia bezplatne vziať.

Využívajme zberné dvory a zberové akcie. Zberné dvory sú pre obyvateľov daného mesta alebo obce bezplatné. Väčšinou stačí len predložiť občiansky preukaz a môžeme odovzdať starý spotrebič.
V menších obciach sa organizujú zvyčajne dvakrát ročne zberové akcie. Obec určí dočasné zberné miesta, napríklad pristavený kontajner alebo nákladné auto. Tam môžeme doniesť svoj elektro odpad a odovzdať ho bezplatne. V niektorých obciach sa organizujú špeciálne mobilné zbery priamo z našej adresy.

Po odovzdaní sa elektro odpad spracuje. Ako som už spomínal, vôbec to nejde jednoducho. Zariadenie, ktoré spracováva práčku, nebude vedieť tým istým procesom spracovať aj chladničku. Z tej je potrebné špeciálne odsať chladivo, ktoré je nebezpečné pre ovzdušie. 

Musia sa oddeliť jednotlivé materiály – kovy, plasty, sklo a podobne. Napríklad motory sa rozoberajú na ďalšie komponenty a za určitých podmienok sa dajú dokonca opraviť a opäť použiť.

Dajme si ale príklad, čo nám môže také spracovanie priniesť. Zo starej chladničky dokážeme získať: 

  • 17 kg – 26 kg železa, ktoré sa môže použiť napríklad na výrobu lešenia alebo nosných trámov pre stavebné konštrukcie
  • 6 kg plastov, z ktorých sa vyrábajú rôzne výrobky používané napríklad v stavebníctve
  • 5 kg polyuretánového prachu, ktorý sa pridáva do materiálov používaných pri zatepľovaní budov
  • 1,7 kg hliníka, z ktorého sa môže vyrobiť napríklad záhradný nábytok
  • 0,7 kg medi, ktorej získavanie v prírode je veľmi drahé. Používa sa napríklad na výrobu plechov alebo drôtov. 

Aj keď sa zdá, že toho vieme získať veľmi veľa, tento článok nemôžeme ukončiť nijako inak, ako tým, že čím menej elektro odpadu, tým lepšie.

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi