Generácia,
ktorá sa zaujíma

Kedy sa zaočkovať proti chrípke a covidu? Q&A o očkovaní, ktoré potrebuješ vedieť

Prečo sa očkovať na jeseň, kedy sa neočkovať a ako rozlíšiť, či máš chrípku, covid, alebo si prechladnutý/á?

Všetci okolo teba smrkajú a pokašliavajú a ty už len čakáš, kedy tiež prídeš na rad? Proti niektorým vírusom, konkrétne vírusom chrípky a COVID-19, sa môžeš chrániť očkovaním a jeseň je na to ideálne obdobie.

Ako často a kedy sa mám zaočkovať proti chrípke a covidu?

Aby bola tvoja imunita pripravená, mal/a by si sa proti chrípke očkovať každý rok, pretože vírus chrípky podlieha genetickým zmenám. Najvhodnejší čas je počas októbra a novembra. Proti chrípke sa očkuje jednou dávkou vakcíny, ktorú ti plne hradí poisťovňa.

Zdroj: Giphy

Ak si sa ešte nikdy neočkoval/a proti covidu, potrebuješ dve dávky vakcíny, medzi ktorými by mal byť odstup minimálne tri mesiace. Ak už si bol/a v minulosti zaočkovaný/á, stačí ti preočkovanie jednou dávkou.  Teraz sa už môžeš zaočkovať vakcínou Comirnaty JN.1 od spoločnosti Pfizer, ktorá je adaptovaná aj na nové varianty covidu.

Prečo sa zaočkovať?

Očkovanie je najspoľahlivejšia forma prevencie. Účinnosť očkovania proti chrípke je od 70 do 90 percent a ak aj chrípku chytíš, zmierňuje jej priebeh. Neochráni ťa len pred horúčkou a soplíkom, ale aj pred inými nepríjemnými ochoreniami, ktoré sú s chrípkou spojené. Napríklad zápal pľúc, alebo zápal stredného ucha. Ak si ho niekedy mal/a, tú bolesť nechceš znova zažiť. 

Očkovaním proti covidu znižuješ aj šancu, že budeš mať takzvaný long covid. Mnohí ľudia sú aj mesiace po jeho prekonaní unavení, rýchlo sa zadýchajú a niektorí nedokážu normálne fungovať celé mesiace.  

V neposlednom rade chrániš očkovaním svoje okolie. U tehotných žien, malých detí, starších dospelých a ľudí s astmou, srdcovými a pľúcnymi chorobami alebo cukrovkou môžu chrípka a covid spôsobiť až smrť. 

Zdroj: Giphy

No a niektorí ľudia sa kvôli svojim ostatným ochoreniam nemôžu očkovať, napríklad preto, lebo sa práve liečia z rakoviny a prechádzajú si chemoterapiou. Preto je pre nich kľúčová kolektívna imunita.

👉Čo je kolektívna imunita?

Pokiaľ je zaočkovaná dostatočne veľká časť spoločnosti, vírusy a baktérie sa nemajú kam šíriť, čo chráni aj ľudí, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať. Vďaka očkovaniu takmer úplne u nás zmizli napríklad osýpky, alebo mumps. 

Mám sa dať zaočkovať aj keď som už ochorenie prekonal/a?

Slovenské Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) odporúča registrovať sa na očkovanie proti covidu najskôr 100 dní od posledného pozitívneho testu

Pri chrípke sa odporúča očkovanie na jeseň práve preto, aby sa ľudia zaočkovali ešte predtým, než sa vírus začne šíriť. Ak si aj myslíš, že si už tento rok mal/a chrípku, stále sa oplatí začkovať. Mohol/a si mať iné ochorenie, ktoré sa chrípke iba podobalo. Alebo sa môže začať šíriť iný kmeň vírusu

Vo všeobecnosti platí, že vakcínu proti chrípke je bezpečné podať, aj ak sa práve cítiš mierne chorý/á a máš nádchu a prechladnutie. Ak si ale vážne chorý/á a máš horúčku, je lepšie počkať, kým príznaky zmiznú. V prípade pochybností sa radšej spýtaj svojho lekára/ky. Ako odlíšiš chrípku od prechladnutia sa dočítaš na konci článku. 

Môžem sa zaočkovať naraz proti covidu aj proti chrípke? 

Áno. Zdravotník/čka ti môže v ten istý deň vakcínu proti chrípke pichnúť do jedného ramena a proti covidu do druhého. 

Ak ti lekár/ka nemôže podať obe vakcíny naraz, alebo ti to neodporúča kvôli tvojmu špecifickému zdravotnému stavu, mal/a by si ísť na druhé očkovanie najskôr o dva týždne. Vhodný časový rozostup by ti mal ale odporučiť tvoj lekár/ka. 

Kedy sa neočkovať? 

Určite by si sa nemal/a očkovať, keď si stredne závažne alebo vážne chorý/á s horúčkou, alebo ak si alergický/á na akúkoľvek zložku vakcíny. Viac o tom by ti mal vedieť povedať tvoj lekár/ka.

Kde sa zaočkovať a platí sa za to? 

Na vakcínu proti chrípke si vypýtaš recept od svojho obvodného lekára/ky. Niekedy stačí do ambulancie len zatelefonovať a požiadať o recept. Buď dostaneš papierový, alebo elektronický a v lekárni si s kartičkou poistenca vyberieš vakcínu, ktorou ťa potom lekár/ka zaočkuje. Niektoré ambulancie vakcíny aj objednávajú. V tomto prípade návštevu lekárne vynecháš a na ambulancii ťa rovno zaočkujú. 

Ak ťa lekár/ka odmieta zaočkovať, môžeš vyhľadať najbližšie špecializované očkovacie centrá a ambulancie, prípadne súkromné kliniky. 

Vakcínu proti chrípke preplácajú všetky poisťovne. 

Zdroj: Giphy

Proti covidu očkujú aj niektorí obvodní lekári a lekárky. Aktuálny zoznam nemocníc, kde sa očkuje novou vakcínou nájdeš na stránke Ministerstva zdravotníctva. Nájdeš na ňom aj aktuálny rozpis, kde sa môžeš zaočkovať bez registrácie

Ako sa chrániť ešte inak? 

Okrem starých dobrých rád, že treba ísť aspoň na prechádzku, papať veľa ovocia, zeleniny a mať vyvážený jedálniček, je dôležitý aj spánok a odpočinok. Doplniť môžeš aj vitamíny. Napríklad D, alebo C. Viac o tom ako kombinovať vitamíny si môžeš prečítať v tomto článku

Špeciálne na jeseň pomôže pravidelné umývanie a dezinfikovanie rúk. Niektorí vôbec neodporúčajú podávanie rúk počas chrípkového obdobia. Nikdy totiž nevieš, kedy si druhá strana do nich kýchla alebo utrela nos a ty tak ľahko dostaneš jeho/jej vírusy a baktérie k sebe. 

Pomôže aj časté vetranie spoločných priestorov.

Zdroj: Giphy

Vrátiť sa môžeš aj k rúškam a respirátorom. V niektorých zahraničných krajinách ich nosili ľudia v MHD, alebo na iných preľudnených miestach ešte dávno pred covidom, aby sa chránili proti respiračným ochoreniam. 

Má očkovanie vedľajšie účinky? 

Ako každý liek, aj vakcína má možné nežiaduce účinky, no výhody očkovania prevažujú nad rizikami.

Jeden až dva dni po očkovaní proti chrípke sa u teba môžu, ale nemusia, vyskytnúť veci ako: 

  • Bolesť, začervenanie a opuch v mieste vpichu vakcíny;
  • Zvýšená teplota;
  • Únava; 
  • Bolesti svalov. 

Najčastejšie nežiaduce účinky po vakcíne proti covidu Comirnaty sú: 

  • Bolesť, začervenanie a opuch v mieste vpichu vakcíny;
  • Únava;
  • Bolesti hlavy a tela;
  • Vyskytuje sa aj triaška. 

Vo výnimočných prípadoch ti môžu opuchnúť aj lymfatické uzliny v podpazuší, čo môže trvať aj desať dní. Ak opuch ani potom nezmizne, zájdi si k lekárovi/ke. Ak ale zaznamenáš akékoľvek iné vedľajšie účinky a pretrvávajú aj niekoľko dní od podania vakcíny, určite vyhľadaj lekára/ku. 

Zdroj: Giphy

⚠️Po očkovaní by si mal/a mať jeden až dva dni kľudový režim – poriadne spať, nepiť alkohol a nerobiť fyzicky náročné veci. 

Môžem z očkovania ochorieť? 

Nie. Z očkovania nemôžeš chytiť covid ani chrípku. V čase očkovania však už môžeš byť nakazený/á a choroba sa môže rozvinúť krátko po očkovaní. 

Mám chrípku, covid, alebo prechladnutie? 

Chrípka, covid aj prechladnutie sa šíria kvapôčkovou infekciou, čo znamená, že vírusy sa šíria vo vzduchu, ktorý vydychujeme. 

Najjednoduchšie chrípku rozpoznáš tak, že má veľmi rýchly nábeh. Pri prechladnutí začneš mať najprv soplík alebo bolesť hrdla a až postupne sa u teba rozvinie druhé z toho. Neskôr môžeš začať pokašliavať. Pri chrípke je vyššia šanca, že sa u teba rozvinie kašeľ. 

Ďalej sa chrípka a prechladnutie líšia výškou teploty a bolesťami. 

Pri chrípke máš bežne horúčku nad 38 stupňov Celzia. Pri nachladnutí málokedy, skôr máš zvýšenú teplotu do 38 stupňov Celzia. 

Počas chrípky môžeš byť aj veľmi unavený/á a mať bolesť hlavy, kĺbov a svalov. 

Zdroj: Giphy

A čo covid? 

Jeho príznaky sú trochu mix medzi nachladnutím a chrípkou. Máš zvýšenú teplotu až horúčku a si unavený/á. Môže sa u teba vyskytnúť aj bolesť hlavy, svalov a kĺbov, no tie sú typickejšie pre chrípku. Nádcha nepatrí medzi najčastejšie príznaky, no môže sa vyskytnúť. Bežnejšie je kýchanie, bolesť hrdla a kašeľ. 

Niektorí ľudia stále strácajú pri covide čuch a chuť

Ochránia ma vakcíny pred prechladnutím? 

Nie, pretože prechladnutie spôsobujú iné vírusy, než covid a chrípku. 

Ako liečiť chrípku, covid a prechladnutie? 

Keďže všetky tri sú vírusové ochorenia, neliečia sa antibiotikami. Ak sa však u teba v dôsledku chrípky alebo covidu rozvinie napríklad angína, alebo zápal stredného ucha, ktoré spôsobujú baktérie, lekár/ka ti nasadí aj antibiotiká.

Pri vážnych stavoch sa pri covide používa liek Paxlovid. Inak sa odporúča liečba doma s dostatkom odpočinku a tekutín a voľne dostupnými liekmi. 

Pri upchatom nose môžeš použiť sprej do nosa, no používať by si ho mal/a maximálne desať dní. Ešte pred ním sa odporúča vypláchnuť nos napríklad sprejom z morskej vody. 

Pri suchom kašli použiješ takzvané antitusiká (napríklad liek Stoptussin) a pri vlhkom zas mukolytiká na vykašliavanie. 

Na podporu imunity by si mal/a prijať dva gramy vitamínu C denne rozdelené do dvoch až štyroch dávok, ďalej vitamín D a desať až pätnásť miligramov zinku denne. Nemusíš ich brať ako výživové doplnky, ale môžu byť aj súčasťou tvojej stravy. 

Proti bolesti a teplote ti môžu pomôcť napríklad lieky s Paracetamolom alebo Ibuprofenom, ktorý tlmí bolesť a  zápal. 

⚠️Vždy si však podrobne prečítaj príbalový leták, alebo sa poraď v lekárni. Určite si daj pozor pri horúcich nápojoch s Paracetamolom, alebo Ibuprofenom. Chutia ako sladený čajík, no niektorí sa už kvôli tomu predávkovali. 

Zdroj: Giphy

Zdroj ilustračného obrázku: Canva

Reklama

Vyber si viac z Self-CareToto takto