Generácia,
ktorá sa zaujíma

Kukurica, autizmus aj rakovina: Aké najčastejšie mýty sa šíria o očkovaní?

Očkovanie je najspoľahlivejšia prevencia pred závažnými ochoreniami. Napriek tomu ho mnohí ľudia bojkotujú a ohrozujú tak nielen seba, ale aj svoje deti a okolie. Aké najčastejšie mýty o vakcínach sa šíria dnes?

Už v roku 1853 ľudia protestovali proti vakcinácii v uliciach Londýna. Antivax scéna nie je žiadnou novinkou a očkovanie má svojich odporcov odkedy vzniklo. Začiatky sprevádzali rôzne problémy, ako napríklad nesprávne skladovanie očkovacích látok alebo nedostatočná čistota, čo viedlo k zdravotným problémom a občas aj k smrti. 

To sa už pri dnešných štandardoch, ktoré nastavili Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stať nemôže. O očkovaní sa však už rozšírili mýty a hoaxy, ktorým niektorí ľudia veria dodnes. 

Mýtus: Účinok mRNA vakcíny sa prenáša z očkovaného na neočkovaného (tzv. „shedding“)

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Niektorí ľudia tvrdia, že očkovaní proti COVID-19 môžu „šíriť“ vakcínu na neočkovaných, čomu sa hovorí shedding. „Shedding“ je termín, ktorý sa používa iba pri niektorých živých oslabených vakcínach, nie pri mRNA vakcínach. Napriek tomu sa šíria nepravdivé informácie ďalej. 

💉mRNA vakcína je typ vakcíny, ktorý dáva telu návod, ako si dočasne vytvoriť neškodný kúsok vírusu (napr. spike proteín), aby si proti nemu imunitný systém vedel vytvoriť ochranu.

Vakcína mRNA zostane v mieste vpichu a krátko nato zanikne. Neobsahuje v sebe živý vírus, takže nie je možné, aby očkovaný človek „šíril“ vakcínu alebo jej účinky na iných. Konšpirácia o sheddingu, ktorý má ovplyvňovať aj ženské zdravie, sa začala šíriť v apríli 2025 v USA a dorazila aj na Slovensko. 

Zdroj: giphy.com

Odborníci, ako aj Americký úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA) a taktiež americká vládna agentúra Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) túto konšpiráciu vyvrátili.

Niektoré vakcíny, ako napríklad proti detskej mozgovej obrne, obsahujú živú, oslabenú verziu vírusu, ktorá sa v tele množí a môže sa preniesť na iných ľudí. Tento fakt je však vždy uvedený na príbalovom letáčiku.

Ak však niekto tvrdí, že sa „nakazil“ od očkovaného mRNA vakcínou, je to mýtus bez vedeckého dôkazu.

Mýtus: mRNA vakcína mení našu DNA (🌽kukuričky a iné problémy)

Tu len v krátkosti, ale ak máš chuť prečítať si o tom viac, určite sa preklikni na článok, kde rozoberáme tento problém dopodrobna. 

Ale teda jasne a stručne, mRNA vakcíny nedokážu meniť tvoju DNA. Možno si sa to aj ty učil/a na hodinách biológie. Ak nie, v krátkosti ti to vysvetlíme.

Vakcína mRNA nikdy nevstupuje do jadra bunky, kde sa nachádza DNA. Jej úlohou je len dať návod bunke, aby vytvorila neškodný proteín, na ktorý si telo vytvorí protilátky. Keď splní svoju misiu, zakýva tvojmu telu a opustí ho. 

Žiadna geneticky modifikovaná kukurica sa teda z teba stať nemôže. 🌽🫶

Zdroj: giphy.com

Mýtus: Očkovanie spôsobuje rakovinu

Očkovanie môže v niektorých prípadoch zabrániť vzniku rakoviny, napríklad krčka maternice. Spôsobiť ju však nevie. Prečo?

Vakcíny mRNA nemôžu spôsobiť rakovinu, pretože neobsahujú živý vírus ani dlhodobý genetický materiál schopný meniť bunkovú DNA.

Klinické štúdie a následné štúdie mRNA vakcín, ktoré zahŕňali milióny účastníkov, nepreukázali žiadne zvýšené riziko rakoviny. Rakovina však môže vzniknúť, keď sa napríklad nestaráme o svoje fyzické a duševné zdravie, zanedbávame preventívne prehliadky a ignorujeme svoje zdravotné problémy. 

Vakcíny podliehajú prísnym dlhodobým štúdiám a kontrolám, ktoré by odhalili aj zriedkavé riziká. Doposiaľ sa nič také nepotvrdilo.

Mýtus: Radšej prekonám chorobu, ako sa dám zaočkovať

Ach jaj. Prekonanie choroby nie je to isté, ako sa dať zaočkovať. Prečo? Dôvod je úplne jednoduchý. Prekonaním choroby môže vzniknúť imunita, no prejsť si samotnou chorobou je častokrát veľmi riskantné a môže ťa to stáť zdravie alebo v najhoršom prípade život.

Choroby ako COVID-19, osýpky, chrípka, čierny kašeľ a iné môžu mať vážne komplikácie, aj u mladých a zdravých ľudí.

Očkovanie zároveň nie je len o tebe. Pokiaľ chytíš chorobu a roznesieš ju po autobusoch, v škole, v nemocnici, či napríklad v domove dôchodcov, môžeš spôsobiť závažné zdravotné problémy mnohým iným, ktorí sa napríklad očkovať nemôžu zo zdravotných dôvodov.

Zdroj: giphy.com

Vakcína pripraví imunitný systém na boj s chorobou bez toho, aby si ju musel skutočne prekonať.

A nie je to iba chrípôčka, iba kašlík, iba soplík. Na choroby, ktoré by tu s nami už dnes nemuseli byť, keby sa o očkovaní nešírili hoaxy, zomierajú aj dnes ľudia. Na Slovensku v posledných dvoch rokoch prepukla nákaza čiernym kašľom, na ktorý často zomierajú deti do 5 rokov. 

Na Slovensku v tomto roku zomreli na túto chorobu dve bábätká. Najmenšie deti po narodení totiž nemôžu byť očkované hneď, musia sa preto spoľahnúť na to, že zaočkovaní sú ľudia v ich okolí, a tak ich nemá kto nakaziť – závisia teda od kolektívnej imunity. Keď sa táto znižuje, stávajú sa najohrozenejšími.

Mýtus: Vakcíny spôsobujú autizmus

Možno sa ťa to zatiaľ netýka, ale určite si počul/a, že mamičky nechcú dať očkovať svoje deti, aby nedostali autizmus. Znie to desivo, no pravda je úúúplne inde. Celý strach okolo očkovania detí vytvorila štúdia, ktorá bola nepravdivá, nesprávne vypracovaná a jej autor prišiel o lekársku licenciu.

Táto teória pochádza z diskreditovanej štúdie z roku 1998 od Andrewa Wakefielda. Wakefieldove štúdie boli chybné, pretože nebrali do úvahy kontrolné skupiny, zámerne vynechávali dôležité údaje a nenašli priamy vzťah medzi vakcínou a autizmom. Navyše obsahovali podvodné a zavádzajúce výsledky. Práve preto ich stiahli aj z vedeckého záznamu.

Zdroj: giphy.com

MMR vakcína (je to vakcína proti závažným a život ohrozujúcim chorobám mumpsu, rubeole a osýpkam) sa dáva v tom veku, kedy sa zvykne u detí prejaviť aj autizmus. Pozorovanie, že niektoré deti s autizmom nedávno dostali MMR, bolo očakávané, ale štúdia neskúmala príčinu autizmu u očkovaných aj neočkovaných detí.

Hoci autori tvrdili, že autizmus je dôsledkom zápalu čriev, črevné symptómy boli pozorované po, nie pred príznakmi autizmu vo všetkých ôsmich prípadoch, ktoré štúdia skúmala.

Tvrdenia o spojitosti vakcín s autizmom boli opakovane a jednoznačne vyvrátené mnohými kvalitnými vedeckými štúdiami, napríklad od Brenta Taylora z roku 1999 alebo Kreesten Meldgaard Madsen a kolektívu, ktorá vznikla medzi rokmi 1991 až 1998 a zísťovala, či vakcinácia má nejaký vplyv na zdravie detí. Na rozdiel od Wakefielda, ktorý si štúdiu urobil na 12 deťoch, Madsen urobil prieskum na tisícoch.

Zistil, že MMR vakcína nespôsobuje autizmus, a to ani u detí s rizikovými faktormi. Prvé príznaky autizmu sa objavujú už v ranom detstve či dokonca pred narodením dieťaťa, čo poukazuje na genetickú a vývojovú poruchu, nie na následky očkovania.

O očkavaní sa šíri ešte omnoho viac konšpiračných teórií a poloprávd. Ak na najakú natrafíš, over si jej pravdivosť napríklad tak, že sa pozrieš na viacero stránok, ktoré o probléme píšu. Vysvetlenie často nájdeš napríklad aj na fact-checkingových stránkach ako sú AFP fakty alebo Infosecurity.sk

Očkovanie je najlepšia forma ako ochrániť seba aj svoje okolie.

Zdroj: giphy.com

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&KonšpirácieSelf-Care