Generácia,
ktorá sa zaujíma

KVÍZ: Čo vieš o páde Dvojičiek? Otestuj sa

Pád Dvojičiek bola tragická udalosť, ktorá otriasla nielen USA, ale celým svetom. Od tohto dňa uplynulo viac ako 22 rokov. Rozlíšiš, ktoré informácie sú pravdivé a ktoré konšpiračné teórie? Otestuj si svoje vedomosti v kvíze.

Results

Gratulujeme!

Vypočuj si podcast, ktorý ti o tejto téme prezradí viac.

#1. Kedy sa odohral útok na Dvojičky?

#2. Koľkých lietadiel sa zmocnili únoscovia v deň pádu Dvojičiek?

Dokopy uniesli teroristi štyri lietadlá. Dve narazili do Dvojičiek, jedno do Pentagonu a posledné spadlo v Pensylvánii pri pokuse pasažierov získať lietadlo späť od teroristov.

#3. Kto uniesol lietadlá, ktoré narazili do Dvojičiek?

Lietadlá uniesli islamistickí teroristi z al-Káidy.

#4. Kto celý útok viedol?

#5. Okrem Dvojičiek, do akej budovy narazilo ďalšie unesené lietadlo?

Útoky z 11. septembra neboli zamerané iba na svetové obchodné centrum Twin Towers, ale tiež na Pentagon. V tejto budove sídli Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických.

#6. Koho konšpirátori obviňujú z teroristického útoku na Dvojičky?

Podľa konšpirátorov Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany nariadilo stíhačkám, aby umožnili uneseným lietadlám dosiahnuť svoje ciele. Jasným dôkazom tejto teórie má byť fakt, že USA, ktoré mali v tom čase najsilnejšie letectvo na svete, nedokázali v deň tragédie zachytiť signál z unesených lietadiel. Oficiálne správy však dokazujú, že išlo o veľmi nezvyčajný viacnásobný únos s násilím na palube. Transpondér, čiže prístroj, ktorý slúži na určenie polohy, výšky, rýchlosti a identifikáciu lietadla nefungoval.

#7. Aká ďalšia konšpiračná teória koluje o páde Dvojičiek?

Jednou z obľúbených a dlhodobo šírených konšpirácií je, že pád Dvojičiek bol riadenou demoláciou. Teória argumentuje rýchlym kolapsom a relatívne krátko trvajúcimi požiarmi či údajnými zvukmi výbuchov krátko pred kolapsom. Situácia mohla pripomínať riadenú demoláciu, tá sa však zvyčajne vykonáva od spodných poschodí nahor, nie naopak. Napriek rozsiahlym prehliadkam sa nikdy nenašli žiadne dôkazy o náložiach a neexistujú žiadne dôkazy o riadenej demolácii.

#8. Kto podľa konšpirátorov uniesol lietadlo, ktoré narazilo do budovy Pentagonu?

Podľa konšpirátorov uniesol lietadlo samotný Pentagon, ktorý tým sledoval vlastné politické ciele.

Vyhodnotiť kvíz

Kvíz vznikol vďaka podpore Fondu SK-NIC.

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie