Generácia,
ktorá sa zaujíma

KVÍZ: Vedel by si vyvrátiť konšpiračné teórie o pristátí na Mesiaci? Otestuj sa

Boli, či neboli sme na Mesiaci? Aké najčastejšie konšpiračné teórie kolujú v spoločnosti o tejto udalosti? Ako to bolo v skutočnosti? Otestuj svoje vedomosti v kvíze.

Results

Gratulujeme! Konšpirátori by pri tebe nemali šancu.

Vypočuj si podcast, ktorý ti o tejto téme prezradí viac.

#1. Ktorá misia Apollo ako prvá pristála na Mesiaci?

#2. Koľko členov mala posádka Apolla, ktorá pristála na Mesiaci ako prvá?

Misia Apollo 11 mala troch členov posádky a to veliteľa Neila Armstronga, pilota lunárneho modulu Edwina Buzz“ Aldrina a pilota veliteľského modulu Michaela Collinsa.

#3. Kto povedal slová: Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo?

#4. Konšpirátori tvrdia, že sme na Mesiaci neboli, lebo americká vlajka sa na fotkách vlní vo vetre. Na Mesiaci však vietor nefúka. Prečo sa vlajka na fotkách vlní?

Jedna z najznámejších konšpiračných teórií hovorí o tom, že zábery nemôžu byť z Mesiaca, lebo vlajka sa vlní vo vetre. Mesiac je však známy tým, že nemá žiadnu atmosféru, teda ani počasie. Nikdy tam nesneží, neprší či nefúka. 

Vlajka je však vystužená vodorovnou tyčou, aby pekne držala tvar. Na videu, ktoré natočili astronauti, sa vlajka hýbe iba vtedy, keď ňou astronauti manipulujú. Po zapichnutí do Mesiaca zostáva stabilná. Dôvod, prečo na fotke vyzerá, že sa vlní, je ten, že cestovala 4 dni pokrčená v rakete.

#5. Na fotografiách z Mesiaca nie sú žiadne hviezdy. Prečo?

Výrazný kontrast medzi jasným povrchom Mesiaca a omnoho slabšími hviezdami, robí ich súčasné zachytenie na jednej snímke veľmi náročným až nemožným. Nastavenia expozície a teda čas otvorenia uzávierky, clona a citlivosť filmu boli fixne zvolené tak, aby správne zachytili astronautov na veľmi jasnom, Slnkom osvetlenom povrchu Mesiaca.

Tým však bola expozícia nedostatočná na zaznamenanie relatívne slabého svetla vzdialených hviezd. Je to podobné, ako keby ste chceli odfotiť fotografiu, na ktorej by boli zachytené hviezdy na nočnej oblohe a zároveň hráči na jasne osvetlenom futbalovom ihrisku. Aj v dnešnej dobe moderných digitálnych fotoaparátov by to bola bez využitia špeciálnych fotografických trikov, ako napríklad skladania snímok s rozličnými expozíciami, takmer nemožná úloha.

#6. Prečo na fotografiách z Mesiaca nedopadajú všetky tiene paralelne?

Povrch Mesiaca je nerovnomerný. Nachádza sa na ňom množstvo kopcov, údolí a kráterov. Keď slnečné svetlo dopadne na tieto nepravidelnosti, môže vytvoriť tiene, ktoré sa zdanlivo rozbiehajú alebo naopak sústreďujú. Prirovnať to vieme ku koľajniciam, ktoré sa tiež zdanlivo zbiehajú, no v skutočnosti sú rovnobežné. Navyše, fotoaparáty, ktoré používali počas misie Apollo 11, mali širokouhlé objektívy, ktoré môžu skresľovať ako tiene na fotkách vyzerajú.

#7. Prečo sme sa od roku 1972 nevrátili na Mesiac?

#8. Plánuje sa ľudstvo ešte vrátiť na Mesiac?

Na Mesiac sa NASA plánuje vrátiť už v roku 2025 s misiou nazvanou Artemis. Do budúcnosti by chcela na Mesiaci vybudovať základňu, ktorá bude slúžiť ako prechodná stanica na skúmanie širšieho vesmíru, potenciálne aj Marsu.

Vyhodnotiť kvíz

Kvíz vznikol vďaka podpore Fondu SK-NIC.

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie