Skratka hesla Trumpovej kampane MAGA, teda Make America Great Again, je už dobre známa. Počul/a si už ale o programe MAHA a MAHA girls?
MAHA, teda Make America Healthy Again, je názov programu Trumpovho ministra zdravotníctva Roberta F. Kennedyho juniora (skrátene RFK ml.). Sľubuje v ňom uzdraviť Ameriku od chronických chorôb ako sú cukrovka či obezita, alebo aj od porúch pozornosti, neplodnosti a dokonca aj porúch autistického spektra.
Civilizačné choroby sú určite problém, no program je podľa vedcov a vedkýň problematický vo viacerých bodoch a obsahoval aj odkazy na neexistujúce štúdie.
Prečo je MAHA program problematický?
🍔 MAHA program považuje za jeden z kľúčových problémov ingrediencie a spôsob spracovania potravín. Ultra spracované potraviny skutočne obsahujú veľa pridaných cukrov a tukov, ktoré naše telo nepotrebuje a ponúkajú len málo živín. Lenže popri tom hlása aj to, že deti by nemali jesť obilniny a namiesto rastlinných olejov, by boli lepšie živočíšne, čo je podľa vedcov/kýň nezmysel.
🥛 Ďalej kritizuje americkú Správu potravín a liečiv (FDA) za to, že považuje napríklad surové mlieko za zdraviu škodlivé. Trend pitia surového mlieka (čerstvé nepasterizované mlieko), ale aj mäsa a vnútorností propagujú niektorí aj na TikToku. Čo už ale tvorcovia/kyne neukážu je to, že ich jedenie môže priniesť ochorenia ako salmonelóza, listerióza a rôzne červíčky a iné parazity v tvojom tráviacom systéme.
💉 Jedným z bodov MAHA programu je aj obľúbená téma RFK juniora – vakcíny. Ešte pred 20 rokmi publikoval v časopise Rolling Stone článok (redakcia ho už stiahla) o súvislosti medzi očkovacou látkou tiomersal a autizmom, čo je už roky vedecky vyvrátené. RFK tvrdí, že nechce zakázať očkovanie, ale chce, aby bolo dobrovoľné. Ako to vyzerá, keď niektorí ľudia odmietajú očkovania vidíme už teraz, napríklad pri rozšírení ochorení ako sú osýpky, alebo čierny kašeľ.
RFK ml. ale nie je na šírenie tohto problematického programu sám. Myšlienku medzi Gen Z mu pomáhajú šíriť influencerky – takzvané MAHA girls a medzi generáciu X MAHA moms.
Kto sú to MAHA girls a moms?
Možno si ich už mal/a vo svojom feede aj ty (ale ak si žena, je to väčšia pravdepodobnosť, lebo tak fungujú algoritmy). Mladé ženy v reelskách propagujú zdravý životný štýl – od výberu potravín v supermarketoch, cez sledovanie zloženia kozmetiky až po ich športové výkony na Strave. A to všetko pod heslom: „Vezmi zdravie do vlastných rúk.“
@cnn Lexi Vrachalus and Grace Price are two of the young influencers behind the newly formed “MAHA Girls” account. They’re bringing their social followings and „Make America Healthy Again“ influence together to recruit a younger cohort of MAHA devotees. CNN’s Meena Duerson chats with the 19-year-olds about where the movement is going.
♬ original sound – CNN – CNN
Možno si vravíš, čo je na tom zlé, veď propagovať zdravý životný štýl je ok.
Lenže aj v týchto videách nájdeš tipy, že „pitie surového mlieka je zdravé”, a že „svet nám klame o našich telách,“ a ktoré snacky určite nie sú „buy, ale bye.“ Takéto videá vo svete, kde sú stále na vzostupe poruchy príjmu potravy, veľmi nepomôžu zlepšiť situáciu.
A aké sú ich zdroje? Dve tvorkyne MAHA obsahu v rozhovore pre CNN uviedli podcasty, Google a ChatGPT, ale neprezradili žiadne konkrétne vedecké články ani autorov/ky podcastov, z ktorých čerpajú.
Ešte väčší dosah ako MAHA girls však majú MAHA moms. Tie okrem varenia „from scratch,“ teda od základu, propagujú vo svojich cottagecore kuchyniach tiež neočkovanie detí, pitie surového mlieka, alebo používanie hovädzieho tuku namiesto rastlinných olejov.
Zdroj: Instagram Kristen Louelle Gaffney
Problematické na týchto videách je aj to, že prenášajú zodpovednosť na jednotlivých ľudí. Zdravšie potraviny sú v USA, ale aj u nás často drahšie, než tie ultra spracované. A namiesto toho, aby sa tlačilo na vlády a firmy, aby znížili dane alebo inak zabezpečili lacnejšie zdravé potraviny a naopak napríklad viac zdanili tie nezdravé, sa tlačí na ľudí, ktorí si možno zdravé jedlo ani nemôžu dovoliť.
Tento tlak navyše dopadá viac na ženy, ktoré podľa štatistík stále varia a pripravujú viac jedla ako muži.
Na čo si dať pozor pri health influenceroch/kách
Zavádzajúci obsah neponúkajú len MAHA girls a moms. Na TikToku a Instagrame sú tisícky profilov, ktoré radia, ako zdravo žiť a ako sa zdravo stravovať. Mysli preto na to, že:
🏋🏻 Nie každý, kto chodí do fitka, je expert/ka
Over si, či má influencer/ka odborné vzdelanie v oblasti výživy a nie len víkendový trénersky kurz, alebo vzdelanie typu „mne to takto funguje.“
⚗️ Podcast a ChatGPT nie je výskum
Keď niekto tvrdí, že niečo „dokázali štúdie“, mal/a by ich aj konkrétne uviesť. A aj tu treba byť opatrný/á v akom časopise boli publikované a či boli „peer reviewed,“ teda feedbackované inými vedcami/kyňami.
🤸 Každého telo vyzerá inak
Hovoríme to stále, ale byť štíhly/a či svalnatý/á nemusí automaticky znamenať zdravý/á.
👨 Zodpovednosť nie je len na jednotlivcovi
Ak niekto tvrdí, že „stačí si len vybrať zdravé“, zabúda na to, že kvalitné jedlo aj starostlivosť o zdravie sú otázkou dostupnosti a systému, nielen osobnej vôle.
Zdroj titulného obrázku: Canva, Wikimedia Commons, Reprofoto: CNN, Getty Images