Generácia,
ktorá sa zaujíma

Môžem si hovoriť, čo chcem. Ako vyzerala sloboda prejavu za socializmu?

Súdruhovia a súdružky. Pripravili sme pre vás tento článok plný užitočných informácií, ktorý si budete pochvaľovať. Pohodlne sa usaďte a prečítajte si viac o našom výbornom socialistickom režime. 

Čo je to sloboda slova? 

Pojem, ktorý zneužíva každý druhý hejter na sociálnych sieťach má na Slovensku bohatú, násilnú aj krvavú históriu. Sloboda slova nebola vždy samozrejmosťou. Museli ju pre nás vybojovať naši rodičia, vtedy ešte študenti, počas Nežnej revolúcie v roku 1989. 

Ako sa sloboda slova definuje v dnešnej Ústave SR, ktorá je najvyšším zákonom štátu?

„Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon.”

Hmm, povoľovacie konanie na vydávanie tlače? Áno, aj to bola realita, s ktorou sa borili spisovatelia a novinári počas totalitných režimov, ako bol socializmus. V jednoduchosti, pokiaľ literatúra alebo napríklad noviny kritizovali socialistické zriadenie a čokoľvek s ním spojené, boli zakázané. 

Naša súčasná ústava tiež uvádza: 

„Cenzúra sa zakazuje.”

Možno to nevnímaš ako niečo prevratné. Počas socializmu však fungoval cenzorský Úrad pre tlač a informácie , ale aj tzv. kádre, čo boli ľudia vyškolení na to, aby kontrolovali, či sa náhodou v tlači, rozhlase alebo v televízii neobjavia informácie, ktoré by boli v rozpore s ideológiou socializmu.  

Ak by si sa voči režimu búril, tvoje texty by boli zakázané a zničené. To autori vedeli a preto mnohí z nich vykonávali tzv. autocenzúru. Vedeli, čo by im neprešlo, tak o tom radšej nepísali. 

Vďaka Nežnej revolúcii, kedy socialistický režim padol, máme dnes slobodu prejavu a cenzúra je zakázaná. Niektorí však dnes túto slobodu zneužívajú na šírenie lží.

V súčasnosti tak čelíme iným hrozám v podobe dezinformácií a konšpirácií, ktoré tvrdia, že médiá sú cenzúrované a klamú. Bohužiaľ, tento fenomén konšpirácií nezostáva iba na internete, ale prerastá aj do reality ako napríklad počas pandémie.

Prečo je však v súčasnosti toľko ľudí presvedčených, že ich médiá klamú a cenzurujú informácie? Spýtali sme sa Mateja Spišáka z Kancelárie Bezpečnostnej rady SR.

„Podľa môjho názoru nejde o úplne nový fenomén. Konšpiračné teórie o tom, že nám niekto niečo tají, tu boli vždy. Zároveň by som si však trúfol povedať, že táto nedôvera rástla s rozmachom sociálnych sietí.

V priestore, kde sa “novinárom” môže stať takmer ktokoľvek, je mimoriadne jednoduché propagovať svoje názory a “fakty”, ako tie skutočné, a zároveň ich prezentovať ako niečo, čo vám inde nepovedia.

Vzrástol tiež počet ľudí, ktorí lož používajú ako nástroj politiky, alebo im zabezpečuje živobytie. Aj títo jednotlivci a organizácie sú zodpovední za šírenie správ podkopávajúcich dôveru v médiá tvrdeniami, že klamú a cenzurujú informácie. V konečnom dôsledku by som teda tento stav pripísal najmä tomu, ako v dnešnej dobe vyzerá naše informačné prostredie, a teda aj samotná konzumácia informácií.“

Je známe, že čítanosť alternatívnych a konšpiračných médií stále rastie. Na čom tieto médiá stavajú? Prečo im ľudia veria?

„Alternatívne a konšpiračné médiá stavajú často práve na tom, že prinášajú niečo, čo sa inde nedočítate. Je totiž podstatne nudnejšie prečítať si tú istú správu v 10 rôznych médiách, aj keď interpretovanú mierne odlišným spôsobom. Prečítaj si však úplne iné, často konšpiračné vysvetlenie, je podstatne zaujímavejšie. Ľudia zároveň majú vrodenú túžbu vedieť veci, ktoré ostatní nevedia.

Ak si teda na konšpiračnom webe nájdu úplne iné vysvetlenie, ako ich priatelia v tradičných médiách, môže to vytvoriť príjemný pocit vychádzajúci práve z toho, že viem niečo, čo iní ani len netušia. Správy v konšpiračných médiách sú častokrát bombastickejšie, a zároveň jednoduchšie. Kým v serióznych médiách nájdete zložitý opis toho, ako vzniká hospodárska kríza, v dezinformačných médiách vám rýchlo a jednoducho predstavia vinníkov. Je teda jasné, ktorú možnosť si niektorí ľudia vyberú,“ vysvetľuje Matej Spišák.

Čo znamená sloboda pre mladých ľudí? 

A teraz si, vážení súdruhovia a súdružky, dáme malý prieskum, čo hovoria mladí ľudia na slobodu. Veď si ju predsa sami vybojovali v roku 1989.

Na Instagrame sme spravili anketu, kde ste sami vyjadrili, čo pre vás sloboda znamená:

✌️ Možnosť vyjadriť svoj názor, slobodne cestovať.

✌️ Možnosť rozhodnúť sa, aký život chcem žiť.

✌️ Že o mojej budúcnosti rozhoduje len moja šikovnosť.

✌️ Možnosť si vybrať a nebyť stíhaný, sledovaný.

✌️ Žiť v mieri so sebou samým aj so svojím okolím.

✌️ Život bez strachu.

✌️ Možnosť sebarealizácie a toho, že môžem byť sama sebou.

✌️ Vyjadriť si svoj úprimný názor bez toho, aby som za to bola potrestaná.

✌️ Možnosť voľby.

✌️ Povedať svoj názor bez strachu o budúcnosť mojich detí.

✌️ Stav mysle a radosť z toho, ze môžem robiť veci tak, ako ich cítim.

✌️ Voľnosť, ale zároveň povinnosť.

✌️ Voľne sa vyjadrovať, vyznávať vieru bez strachu, žiť bez strachu, cestovať, spoznávať, kritizovať.

✌️ Že mám možnosť prejavovať svoje pravé ja bez toho, aby som bola potrestaná.

✌️ Zaspávať a ráno vstať s pocitom, že môžem žiť život podľa vlastných predstáv a nie predstáv iných.

✌️ Nemusieť/môcť.

✌️ Na jednej strane stav mysle, na strane druhej množina práv, ale aj povinností voči štátu.

Prečo by sme si mali vážiť demokraciu a slobodu prejavu? 

Možno si občas hovoríš, že teba nikto počúvať nebude, lebo si „iba” študent. Práve študenti však pomohli 17.11.1989 zvrhnúť socializmus. Práve vďaka nim môžem písať tento článok a ty si ho môžeš slobodne čítať. 

Aj v dnešnej dobe je snaha umlčať tých, ktorí odhaľujú pravdu. Príkladom je vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

O to dôležitejšie je pripomínať si bývalý režim a jeho problémy. Hoci má demokracia tiež veľa múch, ktoré musí vychytať, je tým najlepším politickým zriadením, aké sme zatiaľ vymysleli.

Zdroje: 

https://www.lewik.org/term/1560/sloboda-prejavu-a-pravo-na-informacie-zakladne-prava-a-slobody/

https://domov.sme.sk/c/5084357/komunisticka-strana-media-strazila-a-tie-boli-poslusne.html

https://www.teraz.sk/import/cenzura-sa-vratila-pred-50-rokmi-ako/348502-clanok.html

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate