Erasmus+ je jedinečná príležitosť na osobný a akademický rast. S včasnou prípravou sa vyhneš nepríjemnostiam a naplno si užiješ svoj pobyt.
Chystáš sa na Erasmus+ a nevieš, kde začať? Máme pre teba praktický checklist, aby tvoj pobyt v zahraničí prebehol hladko a bez problémov.
Skontroluj si papiere
Pred odchodom je kľúčové mať všetky potrebné dokumenty v poriadku. Skontroluj si preto:
✅ Občiansky preukaz alebo pas: Uisti sa, že sú platné počas celého pobytu. Ak cestuješ mimo krajín EÚ, väčšinou musíš mať okrem občianskeho preukazu aj pas (výnimkou sú krajiny ako Švajčiarsko, Island, Nórsko, Luxembursko a Lichtenštajnsko). Navyše ho môžeš potrebovať, ak chceš počas Erasmu cestovať aj do tretích krajín, napríklad do Spojeného kráľovstva.
Nezabudni, že väčšinou krajiny vyžadujú, aby bol tvoj pas platný ešte minimálne 6 mesiacov po tvojom vstupe na ich územie.
✅ Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC): Tento modrý preukaz ti zabezpečí prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti v krajinách EÚ za rovnakých podmienok ako miestnym obyvateľom. Zvyčajne je na druhej strane tvojej kartičky poistenca. Uisti sa však, či je platný.
⚠️ EHIC ti ale pomôže len pri nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti. Preto je na mnohých školách povinné uzavrieť doplnkové poistenie, ktoré ti pokryje náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, lieky, či na návrat domov, ktorý môže byť v prípade zdravotných komplikácií náročný.
✅ Learning Agreement (Študijná zmluva): Tento dokument obsahuje predmety alebo aktivity, ktorým sa budeš venovať na zahraničnej univerzite. Dohodni si ho vopred so svojou domácou aj hostiteľskou školou. Zisti si tiež, koľko máš na hostiteľskej univerzite času na prípadné zmeny. Môže sa totiž stať, že tvoj predmet sa nebude vyučovať v angličtine, alebo jednoducho nájdeš nejaký zaujímavejší.
✅ Nezabudni si aj svoju ISIC kartičku.
Poistenie: Lepšie byť pripravený, než prekvapený
EHIC poistenie pokrýva základnú zdravotnú starostlivosť, ale nepokrýva všetko. Preto zváž uzatvorenie doplnkového cestovného poistenia, ako je napríklad:
🩺 Poistenie na liečebné náklady: pokrýva náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, lieky či repatriáciu, teda asistovaný návrat na Slovensko.
Odporúčame mrknúť aj na cenu a dostupnosť voľnopredajných liekov v danej krajine a možno si nejaké radšej pribaliť, najmä tie, ktoré máš na predpis.
💥 Poistenie zodpovednosti za škodu: Ak by si náhodou spôsobil/a škodu na majetku alebo zdraví iných osôb. Napríklad si požičiaš auto alebo skúter a nabúraš, alebo spôsobíš nejakú škodu na ubytovaní.
🤕 Úrazové poistenie: Pre prípad neočakávaných udalostí počas túry, vodných športov, alebo iných aktivít.
🧳 Poistenie batožiny: Ak cestuješ napríklad lietadlom, môžeš zvážiť poistenie batožiny v prípade jej straty alebo ukradnutia.
Mnohé školy posielajú, alebo zverejňujú na svojich weboch sprievodcov pre Erasmus študentov. Aj v nich sa môžeš dozvedieť, či nebudeš potrebovať priniesť si so sebou ešte iné doklady či dokumenty. Častým dokumentom je napríklad potvrdenie o tom, že dostávaš erasmácky grant.
🏠 Kde zložím hlavu?
Nájsť vhodné bývanie môže byť výzva, ale ak ho začneš riešiť dostatočne dopredu, určite to zvládneš. Vo väčších a hlavných mestách môže byť problém nájsť ubytovanie, preto sa môžeš po možnostiach začať pomaly pozerať už keď dostaneš nomináciu na tvoju vybranú školu.
Najčastejšie možnosti ubytovania sú:
- Internáty: Mnohé univerzity ponúkajú ubytovanie pre zahraničných študentov/ky. Výhodou je blízkosť k škole a možnosť spoznať nových ľudí v tvojom veku. Niekedy však musíš o internát žiadať veľmi skoro, to znamená aj polroka dopredu. Preto ti odporúčame zistiť si, ako to je na tvojej univerzite, hneď ako ti pristane nominácia v mailovej schránke.
- Súkromné ubytovanie: Druhá možnosť je súkromné ubytovanie. To môžeš hľadať buď cez oficiálne stránky s nájomnými bytmi, študentské skupiny alebo skupiny na Facebooku.
Všetkými desiatimi odporúčame pozrieť sa, či takúto skupinu nespravuje miestna ESN organizácia. Sú to lokálni dobrovoľníci a dobrovoľníčky, prevažne študentky a študenti ako ty, ktorí v skupine kontrolujú, či sú prenajímatelia/ky dôveryhodní.
Napriek tomu buď obozretný/á voči podvodom. Predtým, než pošleš depozit alebo prvý nájom, urob radšej nasledujúce kroky:
🕵️♀️ Over si fotky: Ak majiteľ/ka neponúka veľa fotiek z bytu, nehanbi sa požiadať o viac. Fotky môžeš potom preveriť aj cez Google vyhľadávanie. Zistíš tak, či ich len nečmajzli z Bookingu.
🕵️♀️ Skontroluj na mape, či adresa daného bytu existuje.
🕵️♀️ Identita: Ak sa ti zdá, že má majiteľ/ka veľmi shady profil na Facebooku, skús ho/ju slušne poprosiť, či by ste si mohli navzájom vymeniť fotky prednej strany občianskeho preukazu, alebo pasu.
🕵️♀️ Najprv zmluva, potom peniaze: Ak sa pre byt rozhodneš, žiadaj si najprv elektronicky podpísať nájomnú zmluvu pred platbou depozitu, či nájmu. Poznáme aj prípady, ktoré podpisovali zmluvu na mieste, no môže to byť riskantné. Ak to majiteľ/ka odmieta, radšej sa pozri po niečom inom.
Čo by sme ti ešte poradili:
🏠 V skupinách nemusíš len pasívne hľadať, ale môžeš napísať, kto si, odkiaľ si, čo študuješ a od kedy do kedy hľadáš bývanie. Môžu sa ti ozvať študenti/ky, ktorí budú v tvojom čase príchodu opúšťať byt a uvoľnia ti izbu.
🏠 Ak nie si v časovej tiesni a v meste je dostatok bytov, skús si porovnať ceny a pýtaj sa majiteľa/ky na čo najviac detailov o byte. Na fotkách nemusí byť vidno mnoho nedokonalostí. Napríklad, na ktorom poschodí sa byt nachádza, ako je vybavený, aké je susedstvo a podobne.
🏠 Niekedy je o byty veľký záujem. Preto ti môže pomôcť, keď sa v správe majiteľovi/ke aj trochu predstavíš, aby mal/a trochu predstavu komu ide prenajať izbu.
✈️ Naplánuj si cestu
Kúp si lístky na cestu dodatočne dopredu, či už cestuješ autobusom, vlakom, alebo lietadlom. Zisti aj, aké sú potom možnosti presunu zo stanice, alebo letiska do tvojho dočasného domova.
V niektorých Erasmus skupinách ponúkajú odvoz aj samotní študenti. Ak cestuješ napríklad do Poľska, Slovinska, alebo Rakúska, dá sa tam pohodlne dostať autom.
Príprava na rozdiely
Každá krajina má svoje špecifiká. Tu je pár tipov, ako sa pripraviť:
👉 Jazyk: Aj keď sa program vyučuje v angličtine, naučením sa základných fráz v miestnom jazyku prejavíš rešpekt lokálnym ľuďom.
👉 Kultúrne rozdiely: Zisti si niečo o miestnych zvykoch a tradíciách, aby si predišiel/a nedorozumeniam. Rozdiel môže byť už len v spôsobe platenia – napríklad v Škandinávii platia skoro všade kartou, zatiaľ čo na východe a juhu Európy sa ti môže stať, že v podnikoch a obchodoch nebudú mať terminál.
👉 Spýtaj sa na skúsenosť študentov/iek, ktorí už boli na Erasme na tom istom mieste pred tebou.
👉 Peniaze: Ak si v krajine s inou menou a platíš eurovou kartou, môže to byť pri prerátaní kurzu pre teba nevýhodné. Banka ti tiež môže strhávať poplatky za výber z bankomatu. Pozri sa preto, aké programy v tomto ohľade ponúkajú slovenské banky. Prípadne zváž dočasné otvorenie účtu v danej krajine.
👉 Klimatické podmienky: Balenie oblečenia prispôsob miestnemu počasiu. Nerátaj s tým, že pri mori v Portugalsku alebo Chorvátsku bude automaticky teplo. A priprav sa, že napríklad zima v Nórsku nie je zima na Kubínskej holi.
Čo budem jesť a piť?
Over si, aké sú stravovacie možnosti. V niektorých krajinách môže byť problém zohnať napríklad bezlepkové či bezlaktózové produkty, alebo aj vegetariánske či vegánske (to by ti vedeli hovoriť ľudia, ktorí boli na Erasme v Japonsku. Áno, aj tam sa dá ísť na Erasmus).
💰 Ako to bude s peniazmi?
Granty na Erasmus ti v mnohých prípadoch nepokryjú všetky náklady. Pri výbere univerzity sa však môžeš informovať, koľko v danom meste stoja potraviny, MHD, ako je to s bývaním a aké sú možnosti stravovania sa v škole a na internátoch.
💜 Náš osobný tip: Vopred si v kalendári vyhraď jeden, dva dni po príchode na Erasmus, kedy sa len zabývaš, dokúpiš si veci a obhliadneš si mesto či univerzitu.
Zdroj titulného obrázku: Canva, Erasmus+