Generácia,
ktorá sa zaujíma

Návod od A po Z: Čo robiť vo volebnej miestnosti?

Máš už vybraného svojho kandidáta na prezidenta? Super. Teraz je dôležité zaňho aj  zahlasovať.  Prečítaj si, čo robiť vo volebnej miestnosti od vstúpenia do budovy až po odchod. 

Nájdi svoju volebnú miestnosť alebo si ju vyber 

Prvým krokom k úspešným voľbám je trafiť do volebnej miestnosti. Napísanú ju máš na papieri, ktorý ti prišiel domov do schránky ako oznam o voľbách. Doručiť ti ho mal pán poštár alebo pani poštárka 20 dní pred voľbami. 

Ak nebudeš v deň volieb doma, ale rozhodneš sa, že práve tá sobota je určená na vysokohorskú turistiku, odvoliť môžeš aj vo Vysokých Tatrách. K tomu potrebuješ hlasovací preukaz. Ak ho máš, môžeš ísť voliť kdekoľvek na Slovensku.

Ako postupovať vo volebnej miestnosti? 

Všetko podstatné nájdeš v tejto infografike. Ak ideš voliť po prvýkrát alebo si chceš pripomenúť celý postup podrobnejšie, čítaj ďalej.

Zdroj: koláž Zmudri G

PREUKÁŽ SA OBČIANSKYM, VEZMI SI LÍSTKY A OBÁLKU

Vojdeš do školy, knižnice, krčmy alebo inej budovy, v ktorej budú prebiehať voľby. Všade nájdeš okrskovú volebnú komisiu, čiže ľudí, ktorí registrujú voličov a vydávajú im hlasovacie lístky. 

Prídeš ku stolu a prvá pani alebo pán ťa nájde v zozname voličov podľa občianskeho preukazu, ktorý im predložíš. Ak nevolíš v mieste trvalého bydliska, podáš im spolu s občianskym aj hlasovací preukaz, aby si ťa na zoznam zapísali. 

Ďalší člen komisie ti podá hlasovací lístok s menami kandidátov a obálku, ktorá bude mať na sebe pečať obce. To, že si si ich prevzal, potvrdíš svojím podpisom. 

CHOĎ ZA PLENTU

Keď už máš všetky potrebné papiere, mal by si ich zobrať so sebou za plentu. To je niečo takéto: 

Zdroj: procity.sk

Zo zoznamu si vyberieš iba jedného kandidáta, ktorého číslo zakrúžkuješ. Hlasovací lístok vložíš do obálky, ktorú zalepíš. Ak potrebuješ ty alebo napríklad tvoji rodičia či starí rodičia pomoc pri vyplnení hlasovacieho lístka, musíš na túto skutočnosť vopred upozorniť komisiu.

Ak im to povieš, môžeš ísť za plentu spolu s niekým ďalším, kto ti pomôže podľa tvojich pokynov vyplniť hlasovací lístok alebo pomôžeš niekomu ty. Pomoc za plentou ti nemôže poskytnúť nikto z okrskovej volebnej komisie.

OBÁLKU VHOĎ DO URNY

Posledné, čo musíš vo volebnej miestnosti urobiť, je hodiť obálku do urny na to určenej. Väčšinou sú v miestnosti dve podobné krabice. Jedna je v strede miestnosti a označená názvom volieb, čiže napríklad: Prezidentské voľby 2024.

Druhá urna je na pokazené hlasovacie lístky. Keď sa pomýliš alebo namiesto jedného kandidáta zakrúžkuješ rovno dvoch, lístok sa stáva neplatným. Pokazený hlasovací lístok hodíš do krabice, ktorá slúži ako kôš a od komisie si vypýtaš nový lístok.

Pokazený hlasovací lístok si nemôžeš so sebou zobrať von. Hrozila by ti totiž pokuta vo výške 33 eur.

Máš odvolené! Už si len uži sobotu s dobrým pocitom, že si aktívny občan či občianka a osud našej krajiny ti nie je ľahostajný. <3 

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate