Generácia,
ktorá sa zaujíma

Nič nestíhaš? Zisti, ako si efektívne zorganizovať čas

Nestíham, veľa toho je. Je? Niekedy je všetko iba otázkou toho, ako šikovne si vieš zariadiť čas. Prinášame ti zopár užitočných tipov, s ktorými budeš veľa povinností zvládať omnoho jednoduchšie. 

Time management si vyžaduje isté skúsenosti

Hoci to znie ako vec, ktorú by sme mali prirodzene ovládať, nie je to celkom tak. Vedieť si zorganizovať čas sa musíš naučiť.

  1. Buď organizovaný

Máš notebook zaprataný tisíckami priečinkov a nevieš už nájsť ani ikonku Google? Dátumy stretnutí si zapisuješ namiesto kalendára na ruku? 

Dávaj si pozor, aby si nedopadol ako Joey: 

Byť organizovaný stojí čas. No keď venuješ 10 minút roztriedeniu vecí do priečinkov a uprataniu plochy, o to viac času ušetríš neskôr. 

Organizovanie takýchto maličkostí je ako upratovanie domu. Nechce sa ti, žerie to čas a o chvíľu sa opäť všade usadí prach. Keby si si však doma neupratal vôbec, po čase by to tam vyzeralo…no jednoducho VYZERALO

  1. Prioritizácia by mala byť na prvom mieste 

Naučiť sa určiť si poradie, v akom budeš povinnosti robiť, ti pomôže zvládnuť ich rýchlejšie. Vždy sa spýtaj, je toto skutočne nevyhnutné alebo to ešte počká? 

Najprv sprav úlohu, ktorú musíš odovzdať do troch hodín a tú, ktorú máš až na ďalší deň, rob neskôr. 

O jednom zo spôsobov, ako si efektívne organizovať povinnosti, hovorí aj Eisenhowerovo okno.

Ak sa ti nechce čítať celý článok, tu ti ho zhrnieme v piatich bodoch:

grafika Zmudri

Keď sa naučíš efektívnejšie plánovať a organizovať, ostane ti čas napríklad aj na čítanie článkov.

  1. Urči si ciele

Existujú dva typy cieľov – krátkodobé a dlhodobé ciele. Krátkodobé ciele ti pomôžu dopracovať sa k tým dlhodobým. Napríklad, tvoj dlhodobý cieľ môže byť, že chceš mať Áčko z matematiky.

Od tohto cieľa by sa mali odvíjať tvoje krátkodobé ciele, ako napríklad spraviť všetky zápočty, učiť sa priebežne a podobne.

Pamätaj, že tvoje ciele by mali byť reálne. Ak bude tvoj dlhodobý cieľ stať sa do roka milionárom, ten asi len tak nedosiahneš. Tvoje krátkodobé ciele by mali byť merateľné, presné a mali by byť zvládnuteľné v časovom období, aké si pre ne stanovíš.

  1. Komunikácia a delegovanie úloh

Stáva sa ti na spoločných školských zadaniach, že celý projekt spravíš sám? Tento nemilý životný element ťa môže sprevádzať celou tvojou kariérou.

Čo môžeš spraviť pre to, aby na tebe nezostávalo v škole či v práci úplne všetko?

Je dôležité vedieť si odkomunikovať úlohy v rámci tímu. Ak si napríklad vedúci školského projektu, deleguj úlohy na tvojich spolužiakov, aby si tak nerobil zadanie za šiestich ľudí. 

Tento bod je náročný a komunikovať priamo sa naučíš len tak, že to budeš trénovať v praxi. 

  1. Plánovanie

Plánovanie tak trochu spadá pod organizovanosť, no musíme tento bod spomenúť aj samostatne, keďže je naozaj veľmi dôležitý

Naplánuj si v pondelok ráno, aké aktivity budeš v ten týždeň robiť. Ak príde niečo urgentné, sprav z toho prioritu a potom sa vráť k svojmu plánu. Takto budeš vedieť, ako si efektívne zorganizovať čas

Dobrý time management vedie k pokojnému životu

Vedieť si veci zorganizovať je naozaj veľmi potrebné. Keď to dokážeš, nebudeš ťahať nočné (ak teda nerobíš na smeny), tvoja hladina stresu výrazne klesne a nájdeš si viac času na oddych alebo záľuby. 

Či chodíš do školy alebo práve začínaš svoj pracovný život, pamätaj si týchto 5 krokov, ktoré ti ho uľahčia.

Zdroje: 

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/time-management-skills

Reklama

Vyber si viac z Lifehacking