Generácia,
ktorá sa zaujíma

Od akého veku potrebuješ anti-aging kozmetiku a kedy zaradiť SPF?

Kedy je ten správny čas na retinol či kolagén? Násťroční beauty influenceri a influencerky na TikToku či Instagrame presviedčajú, že do skin-care rutiny ich treba zaradiť už počas puberty. Čo ti však už nepovedia je to, čo sa môže s tvojou pleťou stať, ak ich začneš používať príliš skoro. 

👉 Kto sú Sephora kids? 

Veľmi mladým tínedžerom/kám, ktorí sa o svoju pleť starajú podľa skin care návodov na TikToku či Instagrame sa hovorí aj Sephora kids. Niektorí/é o svojej rutine tvoria aj vlastný obsah, v ktorom radia, ako používať anti-aging produkty, hoci ich pleť ešte ani netuší, čo je to aging.   

❓ Prečo Sephora? Sephora je francúzska značka kozmetiky. Svoje obchody má napríklad v Česku a Poľsku, no veľmi populárna je v USA a Kanade aj vďaka tomu, že zákazníci a zákazníčky si môžu všetku kozmetiku vyskúšať ešte pred nákupom. Niektoré predajne v Severnej Amerike organizujú aj špeciálne dni pre deti a tínedžerov/ky, na ktorých si môžu vyskúšať a nakúpiť ich produkty. Pojem sa však vzťahuje aj na deti a mladých ľudí, ktorí používajú iné značky.

Prečo Gen Alpha ešte nepotrebuje produkty proti starnutiu?

Starať sa o seba a svoju pleť je úplne v poriadku. Niektoré Sephora kids ale napodobňujú dospelých a používajú takzvanú anti-aging kozmetiku, ktorá spomaľuje známky starnutia, ako napríklad vrásky. Pre detskú pleť však môže byť veľmi škodlivá.

„Anti-aging kategórie s látkami ako retinoidy, kyseliny a vitamín C nepripadajú do úvahy, pretože môžu jemnú detskú pokožku dráždiť,“ hovorí pre Zmudri česká biochemička Vendula Ficelová. 

Zdravá detská pokožka toho veľa nepotrebuje. Koža je veľmi aktívna, dochádza k dostatočne rýchlemu bunkovému deleniu a telo tak rastie. Detská pokožka je vďaka tomu plná, elastická a žiarivá,“ dodáva. 

⚠️Pokožku môže tiež podráždiť viacero kozmetických produktov naraz. Anti-aging kozmetiku navyše nepotrebuješ, aj keď máš viac ako 14 rokov

Kedy môžem začať používať anti-aging produkty?

Podľa Venduly Ficelovej sa nedá presne určiť hranica, kedy začať používať anti-aging kozmetiku. Približne od 25 rokov sa nám začína spomaľovať tvorba kolagénu, elastínu, kyseliny hyalurónovej a ďalších látok, ktoré spôsobujú pevnosť a pružnosť pokožky. 

25 je samozrejme orientačné číslo, záleží na mnohých faktoroch. Retinoidy sa ale odporúčajú napríklad pri akné. Preto by som ich používanie zvážila pri tomto stave, ideálne po konzultácii s dermatológom,“ hovorí. 

Je normálne, že naša koža starne a objavujú sa na nej vrásky. Je preto úplne v poriadku, ak sa rozhodneš anti-aging produkty nepoužívať a necháš známky svojho starnutia vyniknúť

Zdroj: Giphy

Ako by mala vyzerať starostlivosť o pleť?

Ak je tvoja pleť normálna, čo znamená, že sa dve hodiny po vyčistení neleskne ako diskoguľa, ani nie je na dotyk suchá, stačí denne používať len tri produkty – čistič pleti (gél, micelárna voda, pena, alebo mlieko), krém a opaľovací krém

Zdroj: Giphy

Biochemička Ficelová odporúča vyberať tieto produkty podľa toho, pre aký typ pleti sú určené. Používaj ich aj v prípade, že máš mastnú, suchú, alebo zmiešanú pleť

Mastná a zmiešaná pleť by mala byť čistená ráno aj večer a do rutiny by sme mali zaradiť peeling alebo exfoliačné tonikum, napríklad s obsahom kyseliny salicylovej alebo glukonolaktónu, prípadne s abrazívnymi čiastočkami. Hydratácia je tiež veľmi dôležitá a zvolila by som gél-krémy,“ radí Ficelová. 

Suchá pokožka potrebuje veľa hydratácie. Tam by som volila hydratačné tonikum, napríklad mliečnej konzistencie a bohatší krém,“ dopĺňa. 

Zdroj: Giphy

⚠️ Ak máš vážnejšie kožné problémy, ako rosacea (hovorí sa jej aj ružienka), alebo akné, neváhaj vyhľadať pomoc dermatológa/ičky. Domácou liečbou a nesprávne zvolenou kozmetikou si môžeš ešte viac ublížiť

Musím nosiť opaľovací krém každý deň? 

Ako vraví Vendula Ficelová: „Ochrana proti slnku je alfou a omegou v každom veku.“ Slnečné žiarenie môže spôsobovať nielen spálenie a zvýšenie rizika rakoviny kože, ale aj pigmentové škvrny, alebo rýchlejšie starnutie pokožky. Žiarenie pôsobí aj keď je slnko pod mrakom. 

Zdroj: Giphy

Samozrejme, nemusíš sa natierať, keď ideš len vyhodiť smeti, ale ak už stráviš vonku viac než pár minút, mal/a by si použiť opaľovací krém, ideálne s čo najvyššou ochranou. Mnohé opaľovacie krémy už majú príjemnú konzistenciu ako tie obyčajné. 

Odkedy môžem používať kozmetiku pre dospelých? 

Ak nerátame anti-aging prípravky a si dospievajúci/a, kozmetike pre dospelých sa nemusíš vyhýbať. Vendula Ficelová radí nepoužívať dospelácku kozmetiku približne do trinástich rokov, no hranica je veľmi individuálna a závisí na stave pleti. 

Nezabudni na duševné zdravie 

Dosiahnuť dokonalú pleť je často nereálne. Videá na sociálnych sieťach nemusia byť vždy úplne pravdivé a ani propagované produkty tak účinné. Časté sledovanie príspevkov o fyzickej kráse a porovnávanie sa môže viesť k nízkemu sebavedomiu a pocitom, že nie sme dosť.“ 

Skús viac sledovať profily, ktoré sa nezameriavajú len na vzhľad. Existujú aj skin-positive influenceri/ky, ktoré ukazujú nedokonalosť svojej pleti. Napríklad Sofia Grahn.

Propagovanie anti-aging kozmetiky nám navyše podsúva myšlienku, že starnutie je niečo, čomu by sme sa mali vyhnúť, pričom je to bežná súčasť života každého z nás. 

Reklama

Vyber si viac z Self-Care