Generácia,
ktorá sa zaujíma

Odpočúvajú nás telefóny? Áno, aj nie…

odpocuvanie telefon

Jeden večer sa s kamošmi bavíte o novej pizzérii v Petržalke a na druhý deň ti na ňu vyskočí reklama na Instagrame. To nemôže byť náhoda. Odpočúvajú nás telefóny? Jednoduchá odpoveď je… áno

Ak sme niektorej aplikácii dali povolenie používať náš mikrofón alebo kameru, logicky sa to môže diať. Ľahko si to vieme odkontrolovať cez Nastavenia -> Aplikácie -> Povolenia aplikácií. Tam zistíme, ktoré aplikácie v našom telefóne majú prístup k mikrofónu alebo kamere.

Teba ale určite zaujíma viac ako len jednoduchá odpoveď. Veľa ľudí žiaden mikrofón povolený nemá a napriek tomu sa im dejú podozrivé situácie. Odpočúvajú nás teda telefóny aj bez nášho povolenia? 

Aby sme si mohli zodpovedať túto otázku, poďme sa pozrieť na to, aké údaje celkom dobrovoľne odovzdávame na sociálnych sieťach alebo na Googli. 

Taký Facebook o nás okrem mena alebo veku vie aj všetko o tom, s kým sa bavíme, chodíme, koho a čo lajkujeme, aké iné stránky navštevujeme, koho chceme voliť, v akého boha veríme alebo kam po meste chodíme a ako sa nám tam páči. A je toho samozrejme oveľa viac.

No a čo vie o nás Google? Jednoduchá odpoveď by bola – všetko. Začnime tým, že si pamätá históriu každého jedného vyhľadávania. Ak používame Google Chrome, nepamätá si len všetky vyhľadávania cez Google Search, ale aj všetky weby, ktoré sme kedy navštívili. Pamätá si aj, aké videá sme kedy hľadali na YouTube a tiež to, ktoré z nich sme si pozreli. Google Maps zas vedia, kadiaľ sa pohybujeme, koľko sa na ktorom mieste zdržiavame a v akom čase a podľa toho vie celkom ľahko určiť, kde bývame, kde pracujeme a kde najradšej chodíme po práci na limonádku. Rovnako to platí aj o Waze.
No a nemusíme ani spomínať to, že ak používame Google kalendár, vie o našich denných plánoch, na Drive má naše dokumenty a na Fotkách zas, logicky… fotky. 

No a na záver spomeniem ešte cookies. Sú to malé množstva dát o našom správaní na webstránke. Vďaka cookies si vie stránka, ktorú bežne navštevujeme, odsledovať, kde sme naposledy skončili, ako sa hýbeme kurzorom ale aj to, na ktorú reklamu sme klikli. No a podľa toho nám zobrazuje obsah.

Je dôležité pochopiť, že internet o tebe vie absolútne všetko a preto ťa vôbec nepotrebuje odpočúvať.

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi