Generácia,
ktorá sa zaujíma

Onedlho maturujem: Mám ísť vôbec na vysokú školu a ako si ju dobre vybrať?

Ak si aj ty v maturitnom ročníku a na otázku  „Čo ďalej?” všetkým odpovedáš „Veď mám ešte čas” alebo „Mňa sa to zatiaľ netýka,” asi by si mal/a v tomto momente na chvíľu spozornieť. Čas na podávanie prihlášok na vysokú školu sa totiž kráti.

V článku ti vysvetlíme:

  • Prečo sa oplatí ísť na vysokú školu
  • Ako si ju dobre vybrať 
  • Aké kritériá sú pri výbere školy najdôležitejšie
  • Ako vyplniť prihlášku

5 dôvodov, prečo ísť na výšku:

1. Absolventi a absolventky vysokých škôl zarábajú viac

Nikto nepopiera, že existujú výnimky. Tie bez pochýb nájdeš na nejednej motivačnej stránke: „Nedokončil ani strednú a zarába milióny… bla bla bla”. Áno, je skvelé, že sa nájdu aj takí, ale stále hovoríme o výnimkách.

Prieskum portálu Profesia ukázal, že absolventi vysokých škôl zarábajú oproti tým, ktorí majú iba maturitu, v priemere o 490 eur mesačne viac. Hneď po ukončení štúdia majú nástupné platy ako ich spolužiaci, ktorí sa po strednej rozhodli pracovať a majú už aj 5-ročnú prax. S postupom času sa rozdiely ešte prehlbujú.

Zdroj: giphy.com

Zaujímavosťou je aj to, že absolventom so strednou školou rastie plat približne do veku 34 rokov a naopak tým, ktorí získajú aj vysokoškolský diplom, až do 44-45 rokov.

2. Predĺžiš si študentské časy

Zdá sa ti, že domáce úlohy, písomky a sedenie na nezáživných hodinách je to najhoršie, čo sa ti môže stať? Nuž, keď raz začneš pracovať, oceníš, koľko si mal/a počas školy voľného času. Zamestnanci majú zo zákona nárok 20 dní dovolenky. Teraz si to porovnaj s celým voľným letom, zimnými, jarnými a kadejakými inými prázdninami. Nie je to luxus?

Kam sa náhliš? Využi tento čas na to, čo ťa baví a na svoj rozvoj. Vyber si odbor, ktorý ťa zaujíma a nemusíš vysedávať hodiny počúvaním niečoho, čo ide úplne mimo teba. Cestuj po svete, zapoj sa do mimoškolských aktivít. Skúšaj to, na čo už možno nikdy nebudeš mať toľko času. 

3. Erasmus+

Štúdium spojené s 5-mesačným pobytom v zahraničí  je presne to, čo chceš! Čo by dali naši rodičia za to, keby mohli vycestovať do európskych krajín, spoznať tam ľudí z celého sveta, naučiť sa jazyk na špičkovej úrovni a ešte by na to dostali aj peniaze? Je to unikátna príležitosť len pre študentov a študentky alebo čerstvých absolventov vysokých škôl. Bola by škoda ju nevyužiť. 

4. Kontakty, kontakty, kontakty

Vysokoškolský život je z veľkej časti o networkingu, teda o budovaní sietí kontaktov. Samozrejme, keď začneš pracovať, takisto spoznáš nejakých nových kolegov, no budú to zväčša ľudia z jedného okresu, z jednej brandže a tvoje možnosti sa veľmi oklieštia. 

Zdroj: giphy.com

Na intrákoch a počas výšky si vytváraš mnoho kamarátstiev a nikdy nevieš, kam sa tí ľudia napokon dostanú. Z nevinnej izbovice budeš mať nakoniec plný zoznam kontaktov. Zo spolubývajúceho sa stane lekár, kamarátka bude riaditeľkou výskumného centra a Jožo, s ktorým si sa stretol/la v jedálni, to dotiahne na astronauta. Títo ľudia ti v budúcnosti otvoria toľko možností, o koľkých dnes ani nesnívaš. 

5. Pracuješ na vlastnom sebarozvoji

Štúdium rozvíja naše kritické myslenie a pokiaľ máme tú vymoženosť, že na Slovensku môžeme študovať zadarmo, stojí za to ju využiť. Zlepšíš si svoje komunikačné zručnosti a nadobudneš nové schopnosti, ktoré ti v budúcnosti vytvoria širšie pracovné príležitosti.

+ Bonus: Ak ťa neláka Slovensko, skús zahraničie

Cítiš, že v živote potrebuješ väčšiu zmenu, ale výška na Slovensku nemusí byť ono? Aj pre teba máme riešenie. Ak ti nechýba odvaha a ovládaš cudzie jazyky, porozmýšľaj aj nad možnosťami štúdia v zahraničí. Vedel/a si, že tam študuje až každý piaty Slovák?

Väčšina vycestovala za vzdelaním do neďalekého Česka, a to z pochopiteľných dôvodov. Náklady sú cenovo porovnateľné so Slovenskom, za školu neplatíš, v podstate neriešiš ani žiadnu jazykovú bariéru a ešte to máš aj na skok domov.

Zdroj: giphy.com

Česko nie je jediné, ktoré ponúka bezplatné štúdium. Čoraz obľúbenejšou destináciou pre našich absolventov a absolventky je aj Dánsko. Náklady na život sú už v porovnaní s Českom vyššie, ale nič ti nebráni, aby si si privyrobil/a brigádou alebo požiadal/a o štipendium. Štúdium v zahraničí môže byť skvelým odrazovým mostíkom pre tvoju budúcu prefesionálnu kariéru. 

Ako si dobre vybrať vysokú školu? Na čo sa pozerať?

Kvalita vysokej školy

Sám/sama to pravdepodobne nebudeš vedieť posúdiť, ale to ani nemusíš. Na hodnotenia kvality univerzít sú zriadené špeciálne komisie. Každoročne niekoľko medzinárodných inštitúcií zverejňuje rebríčky, kde môžeš nájsť školy z celého sveta a porovnať si tak, na akej úrovni sú v porovnaní s inými. 

Dlhodobo najlepšie hodnotená je zo slovenských vysokých škôl Univerzita Komenského v Bratislave. V poslednom rebríčku ARWU sa spolu s ďalšími univerzitami umiestnila v rozmedzí na 900. – 1000. mieste. V porovnaní s českými univerzitami však ako krajina stále zaostávame. 

Uplatniteľnosť absolventov vysokej školy

Portál Profesia každý rok zverejňuje rebríček uplatniteľnosti absolventov vysokých škôl. V ňom môžeš vidieť, o koho sa zamestnávatelia bijú najviac. Momentálne sú to absolventi Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Zdroj: profesia.sk

Vysoká škola však nie je jediný dôležitý parameter. Pozerať sa treba aj na odbor. Dlhodobo najžiadanejší sú na trhu informatici, no to hneď neznamená, že všetci musia ísť študovať informatiku. Je však dobré spraviť si menší prehľad už pred začatím štúdia, aby si po jeho ukončení nebol/a prekvapený/á.

Zdroj: profesia.sk

Odbor podľa tvojho záujmu

Ak ťa na strednej škole alebo gymnáziu bavil dejepis a občianska výchova, odporúčame ti vyberať si skôr z humanitných odborov. Naopak pre tých, ktorých fascinovala biológia či chémia, sú tu prírodovedné odbory. 

Na stránke portalvs.sk nájdeš všetky odbory podľa zamerania aj s popisom. Ideálne je vyhľadať si o tom tvojom čo najviac informácií na viacerých vysokých školách a tie si porovnať. Možno chceš študovať v menšom meste, možno by si si radšej vybral/a odbor, ktorý sa dá študovať v kombinácii s iným. Všetky tieto informácie nájdeš na tejto stránke, ako aj priamo na stránkach jednotlivých vysokých škôl. 

Možnosti výskumu a vybavenie

Z toho, že slovenské školy sú slabo financované, sa už stal evergreen. Neznamená to však, že každý odbor je slabo vybavený. V zásade platí, že všetky vysoké školy organizujú aj deň otvorených dverí a tam si vieš na vlastné oči pozrieť, aké vybavenie majú pre tvoj odbor k dispozícii. 

Ak by si sa napríklad chcel/a stať moderátorom/kou, pozerali by sme sa, či je fakulta vybavená štúdiom a technickým zariadením potrebným na túto prácu. 

Reklama

Vyber si viac z Toto takto